Latvijas skolas soma

     Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” kopš 2018. gada rudens nodrošina skolēniem valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, tā attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, mazinot sociālo nevienlīdzību un spēcinot lepnumu par savu valsti un tās cilvēkiem.

     Programmas ietvaros skolēni iepazīst kultūras norises mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā, kas sniedz māksliniecisku baudījumu, raisa pārdomas par personīgi nozīmīgiem un sabiedriski aktuāliem jautājumiem, izklaidē un vienlaikus palīdz paplašināt redzesloku un apgūt mācību saturu. Veidota kā holistiska, starpdisciplināra programma, tā apvieno resursus un veicina sinerģiju kultūras un izglītības jomu darbībā.

     Programma nostiprina sabiedrības izpratni par kultūras īpašo lomu personības attīstībā un 21. gadsimta zināšanu ekonomikā. Tā sniedz nozīmīgu ieguvumu kultūras nozarei, sekmējot jaunu kultūras produktu veidošanu bērnu un jauniešu auditorijai, paaugstinot radošo profesionāļu nodarbinātību, kā arī veidojot nākotnes auditoriju.


2024.-2025.m.g.


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni piedalās radošajā nodarbība “Iepazīsti stikla mākslu”

Oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās radošā nodarbībā “Iepazīsti stikla mākslu”.

Stikls ir vienlaikus trausls un elastīgs materiāls, kuru iepazīstot var ne tikai pilnveidot izpratni par Latvijas stikla mākslu, bet arī ar mākslinieciskiem izpausmes līdzekļiem izteikt saturisko vēstījumu. Radošās nodarbības ietvaros Latvijas jaunās stikla mākslinieces iepazīstināja skolēnus ar stikla mākslinieka darba specifiku, tehniku un darba metodi.

Nodarbības laikā  skolēniem bija iespēja  izmēģināt spēkus pašiem griezt stiklu, veidot kompozīciju un radīt nelielu darbu – stikla dekoru. Pēc izgatavošanas darbi tika aizvesti uz studiju un ievietoti stikla kausēšanas krāsnī, kur tie tiek kausēti 800 grādu temperatūrā. Gatavie darbi, kuriem mākslinieces pievieno furnitūru, tika nogādi atpakaļ skolā.

Skolēniem veidojas izpratne par stikla mākslas darba tapšanas procesu no idejas līdz realizācijai, tādejādi sekmējot intelektuālo līdzdalību un veicinot tālāku izziņas procesu.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantā un radošā nodarbībā!

 


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklē Latvijas Nacionālo teātri

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.klases skolēni oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja  Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Nemaz nesmejies!”

Politika iedvesmo pilsoņus lieliem darbiem, bet reizēm arī jokiem un parodijām. Tāda ir politiķu darba blakne. Teātra diena ir brīdis, kad pasmaidīt par saviem tautas kalpiem un pašiem par sevi. Skolēniem bija lieliska iespēja baudīt izrādi, kura piedalījās  Nacionālā teātra aktieri ar humora izjūtu un vokālām prasmēm.


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni noskatījās animācijas filmu “Straume”.

Kaķis ir izteikts vientuļnieks, bet tad, kad viņa mājas iznīcina milzu plūdi, viņš atrod patvērumu nelielā laivā kopā ar citiem dzīvniekiem. Lai izdzīvotu, Kaķim būs jāiemācās sadarboties. Kopā ar Kapibaru, Lemuru, Suni un Putnu viņš ceļo cauri noslēpumainām ainavām, mācoties pielāgoties jaunajai, cilvēku neapdzīvotajai pasaulei.

Animācijas filma skolēniem patika. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties jauku animāciju!

 


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo Operu un Baletu.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.klases skolēni oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja  Latvijas Nacionālās Operas un Baleta izrādi “Drakula”.

Kad, atgriezies no kara, grāfs Drakula uzzina, ka mīļotā sieva ir atņēmusi sev dzīvību, bet garīdznieki atsakās pašnāvnieci guldīt baznīcas zemē, viņš nolād Dievu un cilvēci un pārvēršas par nemirstīgu vampīru. Turpmākie notikumi vairākus gadsimtus vēlāk atklāj kādu citu traģisku mīlasstāstu: Drakula iemīl savas bojāgājušās sievas līdzinieci Mīnu, taču viņu necilvēcīgās jūtas neizbēgami vēsta par nāvi un ciešanām…

 


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Farmācijas muzeju.

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros oktobrī 9.klases skolēni apmeklēja Farmācijas muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskā nodarbībā “Viduslaiku alķīmiķu noslēpumus atklājot”.

Nodarbības laikā skolēni iepazinās ar veidiem, kā radās un izskatījās pirmās aptiekas un vietas, kur tapa zāles, kā arī alķīmiķa profesijas vēsturiski nozīmīgo lomu zinātnes sasniegumos, kuri kalpojuši par sabiedrības attīstības virzītājiem.

Muzeja ekspozīcijās apskatāms vēsturiskais aptieku iekārtojums, dažādi priekšmeti medikamentu pagatavošanai, uzglabāšanai un lietošanai. Nodarbības laikā skolēni uzzināja, kā attīstījušās aptiekas un kāda ir to loma sabiedrības kultūrvēsturiskā mantojuma kontekstā.

Farmācijas muzejs ir vieta, kur ceļot laikā – no senās dziednieces namiņam līdz laikam, kad aptiekās valdīja noslēpumaina gaisotne un zāļu nosaukumi bija mistiski un nesaprotami. No alķīmiķa laboratorijas līdz padomju laika aptiekāra asistenta „valstībai”, kur tapa mikstūras un pulveri, un tālāk uz 21. gadsimta sasniegumiem.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantā nodarbībā!


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni  apmeklē Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri

            Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 8.klases izglītojamie programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros oktobrī  apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi  “Grenholma metode”.

Asa sižeta detektīvs, intelektuāls trilleris, skarbi ironiska komēdija, griezīgi ass un tiešs „lietišķu spēļu” atspulgs…

Viņi ir četri. Viņi visi ir pretendenti uz brīvu galvenā menedžera vietu korporācijā ar pasaules vārdu.

Ikviens ir ieradies uz individuālajām pārrunām ar kompānijas pārstāvi, taču tā vietā nonāk viens pats pret trijiem konkurentiem.

Četriem kandidātiem nākas tikt galā ar uzdevumiem, ko tiem izvirza neredzami eksaminētāji, un šajā spēlē uzvarēs tikai viens. Likmes ir augstas – nauda un sirdsapziņa, prestižs un ētika, profesionālisms un cilvēcīgums. Un tas nozīmē, ka ikvienam no viņiem visi līdzekļi ir labi. Vai ne tā?

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu izrādi.


Septembrī – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni  piedalījās rakstnieces Zanes Zustas radošajā un izglītojošajā nodarbībā “Ucipuci meklē draugus”

             Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  3. un 4. klašu izglītojamie programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 30.septembrī  piedalījās rakstnieces Zanes Zustas radošajā un izglītojošajā nodarbībā “Ucipuci meklē draugus”

Nodarbība ir iedvesmas pilna tikšanās ar rakstnieci Zani Zustu, Ucipuci pūcītes radītāju, kura iepazīstināja skolēnus ar sevi un savu radošo dzīves gājumu. Skolēni uzzināja to, ka rakstīt stāstu ir tāpat, kā būvēt māju, un kurā brīdī rakstniece pati sāka pamanīt stāstu tapšanu sevī.

Rakstniece dalījās un iedvesmoja klausītājus ar savu bērnības pieredzi rakstniecībā – ģimenes avīzes veidošanu, ģimenes raidījuma filmēšanu un scenārija rakstīšanu, lugu rakstīšanu un iestudēšanu. Tāpat skolēni uzzināja, kā radās iemīļotā pūcīte Ucipuci, kā tapa raidījuma scenāriji un kas iedvesmo radīt aizvien jaunus piedzīvojumus Ucipuci žurnālā.

Autore kopā ar bērniem izspēlēja Ucipuci leļļu teātri, skatījās izglītojošo Ucipuci animācijas filmu, krāsoja un veidoja Ucipuci papīra lellītes.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantā un radošajā pasākumā!


Septembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni Dailes teātrī apmeklēja izrādi “Retrīts”.

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros septembrī  12.klases skolēni Dailes teātrī apmeklēja izrādi “Retrīts”.

Pieci draugi un viena iepriekšējā naktī iepazīta rotaslietu veikala pārdevēja satiekas pamestā muižas ēkā, lai kopīgi svinētu jaungadu. Muiža skaisti atjaunota un izveidota kā patvērums tiem, kuriem ikdienas troksnis un kņada ir kļuvusi par skaļu. Draugi sen nav tikušies, kaut kādreiz bija nešķirami. Viņi visi cenšas izskatīties veiksmīgi, kaut dzīve katram metusi savus izaicinājumus. Rakstniece Keita nesen šķīrusies no sava vīra, arhitekts Daniels, karjerā sasniedzis daudz, vēl joprojām interneta portālos meklē mīlestību. Bens iepriekšējā naktī ir iepazinies ar Lauru, un paņēmis viņu līdzi, iepazīstinot viņu kā savu saderināto. Karls ir aktieris, kuri visi zina tikai pēc lomas kādā kafijas reklāmā, toties viņa sieva Rebeka reiz saņēmusi prestižo BAFTA balvu. Tagad viņu abu dzīve grozās tikai ap abu kopīgajiem diviem bērniem. Svinības un kopīgā iedzeršana liek atklāties katra patiesajiem sapņiem, kuri pieaugot tikuši nostumti malā. Un kaut gan visiem ir savi pārdzīvojumi, lielākais atklājums, ka pamestajā muižā patiešām dzīvo spoks.

 “Retrīts” no jauna pievērš uzmanību sasteigtajam laikmetam, kurā zaudējam saikni ar sevi, un cik liela ir personiskā autentiskuma vērtība mūsdienās kopumā un katra paša dzīvē individuāli.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgu izrādi!

 


Septembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja mūziklu “Klase”.

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros septembrī  8.klases skolēni apmeklēja mūziklu “Klase”VEF Kultūras pilī.

Mūzikla “Klase” jauniestudējums stāsta par attiecībām starp pusaudžiem — jauniešiem no dažādām ģimenēm, kas pārstāv dažādus sabiedrības slāņus, bet kurus vieno mācības vienā klasē.

Apzinies savu vietu šajā pasaulē, meklē, šaubies un atrodi pareizo ceļu. Iemācies novērtēt labo, pats kļūsti labāks un izdari, ko labu un skaistu šajā dzīvē — tās vienmēr bijušas libreta autoram Normundam Beļskim aktuālas tēmas, kas izrādē parādās gan caur katra jaunieša dziļi personiskiem pārdzīvojumiem, gan visas pasaules problēmu un sāpju kontekstu.

Iestudējumā varēja ļauties aizraujošai rokenrola dejai kopā ar skolotājiem, repot kopā ar izrādes varoņiem Didzi un Andri, ielūkoties Kriša un Annas mīlestībā, kas visspilgtāk izskan dziesmā “Nes mani, nes”.

Alens: “Patika stāsts un mūzika.”

Valērija: “Man ļoti patika Rockenroll.”

Sofija: “Man patika dažas dziesmas un gaismas.”

Laura: “Izrāde bija interesanta, diezgan piestāv pusaudžiem.”

Saiva: “Man izrāde ļoti patika. Gan aktieri, gan dziesmas.”

Rozalinda: “Bija bēdīgs moments, bet tas izrādījās pārpratums. Man patika izrāde!”

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt jauku pasākumu!

 


2023.-2024.m.g.


Aprīlis – skolēni apmeklēja Krišjāņa Barona muzeju

 Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni raitā solī no skolas dodas uz Krišjāņa Barona ielas sākumu, lai apmeklētu Dainu tēva, Krišjāņa Barona muzeju- dzīvokli.  Šeit mēs iepazinām vidi, kādā dzīvojis Dainu tēvs, uzklausījām Baronu dzimtas stāstus un uzzinājām, kā Krišjāņa Barona un jaunlatviešu atstātais mantojums dzīvo šodien.

Pēc muzeja apmeklējuma Anastasija atzina: “Ekskursija muzejā man ļoti patika. Man patika , kā gids aizrautīgi stāstīja par rakstnieku un pēc tam sāka spēlēt mūzikas instrumentu.”

Mihails teica: “Man patika ēkas arhitektūra, bet visvairāk interesēja rakstnieka rokraksts un vecās grāmatas.”

Aleksandrs : “man visvairāk palika atmiņā, cik interesanti un informatīvi stāstīja gids. Un pats galvenais – daudzas lietas varēja pataustīt un sajust to senatni, daudzos muzejos tas nav iespējams!”

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju apmeklēt interesantu un izglītojošo nodarbību Krišjāņa Barona muzejā!

 


Aprīlis – skolēni apmeklēja LNO baletu “Veltīgā uzmanība”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 26.aprīlī  skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālās Operas un Baleta izrādi “Veltīgā uzmanība”.

Atraitne Simone vēlas savu vienīgo meitu Līzi izprecināt turīga zemes īpašnieka dēlam Alēnam, taču meitene mīl jauno zemnieku Kolā. Lai arī Simone dara visu, lai nepieļautu viņas meitas un Kolā attiecības, tomēr mīlētāji pārvar šķēršļus, un Simonei nākas samierināties ar meitas izvēli.

Veltīgā uzmanība ir viens no krāšņākajiem un līksmākajiem angļu horeogrāfa Frederika Eštona darbiem, kura pirmizrāde notika 1960. gadā Londonas Karaliskajā baletā. Par iedvesmas avotu tam kalpojis ievērojamā franču horeogrāfa Žana Dobervala (Jean Dauberval) 1789. gadā radītais darbs. Džons Lenčberijs (John Lanchbery) baletam aranžējis Luija Žozefa Ferdinanda Herolda radīto partitūru. Šis dzīvespriecīgais stāsts par pastorālu mīlestību turpina priecēt baleta izsmalcinātās mākslas cienītājus visā pasaulē.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi!

 


Aprīlis – skolēni apmeklēja Andreja Upīša muzeju

Aprīlī, programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.klases skolēni apmeklēja Andreja Upīša muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskaja programma “ Andreja Upīša novelistika”.

Nodarbībā skolēni aplūkoja jautājumus par noveles žanra vēsturi un teoriju – tā specifiku, klasifikāciju un raksturīgākajām īpatnībām, kas ļauj izprast Andreja Upīša īsprozas nozīmīgumu latviešu novelistikas kontekstā. Līdzās latviešu literatūras vēsturē bieži uzsvērtiem darbiem aplūkoja arī mazāk zināmas Andreja Upīša noveles un viens no rakstnieka populārākajiem noveļu krājumiem – “Kailā dzīvība”.

Rakstnieka Andreja Upīša memoriālais muzejs dibināts 1972. gadā. Tas iekārtots rakstnieka dzīvoklī Rīgā, Brīvības ielā 38-4 un kopš 1974. gada 4. decembra ir pieejams apmeklētājiem. Andrejs Upīts ar ģimeni uz šo dzīvokli pārcēlās 1951. gada janvārī un nodzīvoja te mūža pēdējos deviņpadsmit gadus. No šiem laikiem saglabātas trīs memoriālās istabas – darba kabinets, viesistaba, ēdamistaba, kā arī zāle, kur notiek nodarbības un izstādes. Dzīvokļa memoriālo istabu iekārtojumā, sadzīves priekšmetos, fotogrāfijās un it īpaši vairāk nekā 7 000 bibliotēkas grāmatās kā spogulī atklājas Andreja Upīša personība, darba stils un Latvijas nesenās vēstures traģiskie līkloči.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma“ par iespēju iepazīt Andreja Upīša daiļradi!


Aprīlis – skolēni apmeklēja Ojāra Vācieša  muzeju

Aprīlī programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros 10.klases skolēni apmeklēja Ojara Vācieša muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Ojārs Vācietis un Pārdaugava”.

Akadēmiķis Jānis Stradiņš Ojāru Vācieti nosaucis par “lielu dāvanu mazai tautai”, Imants Ziedonis – par “tautas sirdsapziņu”, par “piemērīšanās vertikāli”, Jānis Peters atzinis, ka viņš kā “pārjūtīgs seismogrāfs reģistrē apakšzemes grūdienus, brīdinot zemes iemītniekus jau iepriekš”. Rakstīdams savam laikam, dzejnieks rakstīja mūžībai, pravietiski skatīdamies laikā.

Nodarbības laikā skolēni iepazina muzeja pastāvīgo ekspozīciju, muzeja dārzu, dzejnieka dzīvokli un pastāvīgo izstādi “Starp dzejoļiem” un uzzināja par Ojāra Vācieša dzeju un personību saistībā ar dzejnieka mājas un tuvākās Pārdaugavas vēsturi. Piedalījās sarunā par dzejnieka radošo pasauli, ielūkojās viņa dzīves gaitā un darbos.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt dzejnieka Ojāra Vācieša daiļradi!


Marts – skolēni apmeklē Melngalvju namu!

27.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 11 klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros piedalījās izglītojošā nodarbībā Melngalvju Namā.

Melngalvju nama apmeklējums ir lieliska iespēja  mācību satura papildināt zināšanas vēstures stundās, mācoties par Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daudzveidību un saimniecības vēsturisko attīstību. Pētot sadarbību un tirgošanas iespējas Latvijas teritorijā, Melngalvju nams ir spilgts to laiku piemērs, kas saglabājās līdz mūsdienām.

Melngalvju nams jau gandrīz 700 gadus priecē un sajūsmina rīdziniekus un Rīgas pilsētas viesus. Šī ir viena no krāšņākajām ēkām Rīgā, kas glabā gan unikālu vēsturisko mantojumu par leģendāro Melngalvju brālību, gan arī Rīgas vēsturi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantajā nodarbībā!

 


Marts – skolēni apmeklē koncertu Latvijas Nacionālajā teātrī, kas veltīts Teātra dienām!

Teātra diena ir jānosvin!

Martā 12.c, 12.k. un 12.u klases skolēni devās uz izrādes “Nemaz nesmejies! – Teātra dienas koncerts” pirmizrādi Nacionālajā drāmas teātrī

Izrādes moto: ” Politika iedvesmo pilsoņus lieliem darbiem, bet reizēm arī jokiem un parodijām. Tāda ir politiķu darba blakne. Teātra diena ir brīdis, kad pasmaidīt par saviem tautas kalpiem un pašiem par sevi.”

Skolēnu atsauksmes par izrādi:

  • Sen neesmu tā smējusies 🙂” – Laura
  • Pirmizrādē ieraudzīju politiķus un sabiedrībā populārus cilvēkus, kurus parodēja uz skatuves. Interesanti, kā viņi jutās, paskatoties uz sevi no malas ?“- tā domāja Jekaterina pēc izrādes.
  • ” Dziesmas, mūzika man patika. Otrā izrāde, uz kuru es biju šajā teātrī, un atkal esmu sajūsmā par mūziku!“- Jegora pārdomas pēc izrādes.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Marts – skolēni apmeklē Raiņa un Aspazijas māju

Martā programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros 11.klases skolēni apmeklēja Raiņa un Aspazijas māju un piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbība “Raiņa jaunā latviešu valoda”.

Nodarbībā skolēniem bija iespēja apgūt un izprast valodas veidošanās procesus, Raiņa ieguldījumu jaunvārdu darināšanā, kā arī to, kā valoda attīstās mūsdienās. Līdzās valodas un rakstniecības “aizkulišu” izpētei skolēni paši darināja jaunus vārdus un uzzināja, kādas iespējas sniedz latviešu valoda.

Ievaddaļā skolēni uzzināja, kā valoda veidojusies un attīstījusies 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā, ko jaunu tajā ieviesa Rainis un Aspazija, kā arī vēlāka laika rakstnieki (Zigmunds Skujiņš u.c.). Pamatdaļā skolēni saistošā un radošā veidā uzzināja, kā latviskot populārākos anglicismus, piemēram, “welcome drink” un “embedēt”. Tāpat kopā ar nodarbības vadītāju uzzināja atdzejošanas pamatus no angļu, vācu un krievu valodām.

Skolēni iesaistījās radošajā darbā, izgudroja jaunvārdus, arī okazionālismus, veica atdzejojumus no dažādām valodām un pārrunāja, kas un kāpēc no jaunievedumiem valodā spēj saglabāties vai zust.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties izzinošajā nodarbībā!


Marts – skolēni  apmeklē Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  izglītojamie programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 17.martā  apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi  “Mazais princis”. Tuksnesī avarējis lidotājs satiek puiku no citas planētas. Režisora Ruslana Kudašova dāvana jaunākās paaudzes skatītājiem ir A. de Sent–Ekziperī pasaka “Mazais princis” par vissvarīgāko šajā dzīvē – par savu planētu un Rozi, mīlestību un draudzību, bērnību un briedumu.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu izrādi!


Marts -skolēni apmeklē baletu “Karlsons lido…”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja LNO baletu “Karlsons lido…”

Kurš gan nezina Karlsonu, kas dzīvo uz jumta – vislabāko rotaļu biedru pasaulē? Omulīgais vīriņš ar propelleru uz muguras ir viens no Astridas Lindgrēnes grāmatu pazīstamākajiem varoņiem, kuru iemīļojuši gan bērni, gan pieaugušie. Latvijas Nacionālā baleta iestudējums ļauj skatītājiem izdzīvot visas slavenās Brālīša un Karlsona dēkas – pastaigu pa jumtiem, zagļu ķeršanu, pūcīgās auklītes Bokas jaunkundzes izjokošanu un smalkmaizīšu čiepšanu! Un kā īpašs saldēdiens ir grandiozas dzimšanas dienas svinības ar veselām astoņām tortēm un tikai vienu svecīti… Dzīvespriecīgais, krāsainais uzvedums aizved skatītājus uz pasauli, kur fantāzija saplūst ar īstenību – skursteņslauķi uz pilsētas jumtiem metas jautrā dejā, TV dīvas izkāpj no ekrāna un sarīko krāšņu rēviju, un pat konfektes sāk griezties apburošā valsī… Taču būtībā balets ir par ilgām pēc īsta drauga – tātad stāsts par katru no mums.

          “Karlsons lido…” saņēmis Lielo Mūzikas balvu 2013 kategorijā Gada uzvedums.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgu izrādi!


Marts -skolēni apmeklē baletu “Bajadēra”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros martā apmeklēja LNO baletu “ Bajadēra”.

Skolēni noskatījās brīnišķīgu izrādi “Bajadēra”.

Jau vairāk nekā 100 gadus skatītājus aizrauj Mariusa Petipā ģeniālā horeogrāfija romantiskajā stāstā par tempļa dejotāju, graciozo bajadēru Nikiju. Viņas mīlestība pret drosmīgo karotāju Soloru iet bojā izšķērdīgajā austrumu galmā, kur kaislības un intrigas dzeļ nāvējošāk par indīgām čūskām.

Bajadēras pirmiestudējums LNO repertuārā ir spilgts notikums. Vien nedaudzas baleta trupas spēj sasniegt tik augstu māksliniecisko līmeni, lai iestudētu Bajadēru. Tagad to skaitam pievienojies arī Latvijas Nacionālais balets.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Marts -skolēni apmeklē izrādi “Robins Huds” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī

           Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  izglītojamie programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 7.martā  apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi  “Robins Huds”.

Leģenda par to, kā viduslaiku valstībā, kas pazīstama ar saviem biezajiem mežiem, pacietīgajiem iedzīvotājiem un augstajiem nodokļiem, parādījās cēls laupītājs.

Izrāde cilvēkiem, kuri sapņo par izbēgšanu no likumpaklausīgām garlaicīgām mūsdienām uz bruņinieku divkauju, pārgalvīga riska un pārdrošu piedzīvojumu laikmetu.

Skolēniem izrāde patika.

-“Man ļoti patika teātra apmeklējums, sen nebiju tur bijis, sižets raisīja intrigas, drāmu un citas labas emocijas, aktieri lieliski nospēlēja savu lomu un dziesmas, ko viņi dziedāja, skanēja ļoti skaisti, un labi, ka viņiem bija humors, lai vispār varētu pasmieties, viss bija lieliski, man viss patika”.

-“Teātra izrāde man patika. Labs sižets, muzikāla un radoša izrāde. Paldies!”

-”Paldies, par iespēju apmeklēt teātri un noskatīties brīnišķīgu izrādi!”

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Marts -skolēni apmeklē baletu “Drakula”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 6.martā  skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālās Operas un Baleta izrādi “Drakula”.

Baleta māksla – tā ir brīnummāksla, kurā cilvēku emocijas un iekšējā pasaule atklājas dejā un mūzikā.

Kad, atgriezies no kara, grāfs Drakula uzzina, ka mīļotā sieva ir atņēmusi sev dzīvību, bet garīdznieki atsakās pašnāvnieci guldīt baznīcas zemē, viņš nolād Dievu un cilvēci un pārvēršas par nemirstīgu vampīru. Turpmākie notikumi vairākus gadsimtus vēlāk atklāj kādu citu traģisku mīlasstāstu: Drakula iemīl savas bojāgājušās sievas līdzinieci Mīnu, taču viņu necilvēcīgās jūtas neizbēgami vēsta par nāvi un ciešanām.

Īru rakstnieka Brema Stokera 19. gadsimta nogalē sarakstītais romāns Drakula ir iedvesmojis māksliniekus jaundarbiem visās mākslas jomās – kino, televīzijā, teātrī, mūzikā un citur. Poļu horeogrāfs Kšištofs Pastors nu šo aizraujošo stāstu ir izteicis krāšņajā baleta valodā, par pamatu ņemot Vojceha Kilara mūziku gotiskajai kinofilmai Brema Stokera Drakula (1992). 400 gadus ilgušais mīlasstāsts ir kā ceļvedis noslēpumiem apvītajā vampīru pasaulē.

Skolēniem šis apmeklējums ir lieliska iespēja, kas ļauj paplašināt redzesloku, gūt pozitīvas emocijas, izjust mākslas pasauli un iekļauties tajā. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju baudīt brīnišķīgo izrādi!

 


Marts -skolēni apmeklē Modes muzeju

Martā, programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros 11.klases skolēni apmeklēja Modes muzeju un piedalījās nodarbībā “Mode un vide”.

Šobrīd pasaulē dzīvo vairāk cilvēku nekā jebkad agrāk. Un tiek saražots vairāk apģērba nekā jebkad agrāk. Iespējams, daudz vairāk, nekā mums vispār vajadzīgs. Kā apģērbu dizains, piemēram, konkrēta materiāla izmantojums, ietekmē vidi? Ko gan sliktu videi var nodarīt mans T krekls vai džinsi? Un kas notiek ar drēbēm, ko vairs negribam valkāt? Kāpēc mēdz apgalvot, ka modes industrija ir “netīra”?

Nodarbībā “Mode un vide”, kurā vadītāja stāstījums tika  papildināts ar atraktīvo prezentāciju, skolēni uzzināja vairāk par apģērbu dizaina un ražošanas ietekmi uz vidi, kā arī iesaistījās sarunā par šādām tēmām:

  • Kādi ir mūsu apģērba pirkšanas un valkāšanas paradumi;
  • Kur paliek mums vairs nevajadzīgais apģērbs, un kā šo problēmu risināja senāk;
  • Kāpēc apģērbu dizainam un izmantotajiem materiāliem ir tik liela ietekme uz vidi.

Noslēgumā skolēniem tika piedāvātas praktiskas idejas un ierosinājumi, kā modes un apģērbu dizaina kontekstā ikviens no mums var saudzīgāk izturēties pret apkārtējo vidi:

  • Kam pievērst uzmanību un kādas dizaina nianses ņemt vērā, iegādājoties apģērbu, lai mazinātu tā ietekmi uz vidi;
  • Ko darīt ar apģērbu, ko vairs negribas valkāt.

Nodarbības nobeigumā skolēni ar interesi apskatīja Modes muzeja ekspozīciju.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju apmeklēt Modes muzeju!


Marts -skolēni apmeklē Rīgas Motormuzeju

Martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  apmeklēja Rīgas Motormuzeju

Skolēni  gida pavadībā iepazina muzeja ekspozīciju un seno spēkratu stāstus un nostāstus, pievēršot uzmanību būtiskākajām Latvijas un pasaules autobūves pērlēm. Skolēniem bija iespēja arī uzzināt interesantus faktus par muzeja izveidi un celtniecību.

Nodarbība bija interesanta un izzinoša! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Februāris -skolēni apmeklē Laimas “Šokolādes” muzeju

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros martā apmeklēja “Laima” Šokolādes muzeju.

Nodarbības laikā skolēnus iepazīstināja ar saldumu iepakojumu un plakātu dizaina vēstures attīstību, sākot ar 1870. gadu līdz pat mūsdienām.

Skolēni  apskatīja, kā dažādi vēstures, kultūras, politiskie un citi notikumi pasaulē un Latvijā ir ietekmējuši arī ražotnes “Laima” ražotās produkcijas iepakojumu dizainu, kā piemēram, īpaši veidoti dizaini par godu Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem, Latvijas valsts svētku dienām – Līgo svētkiem, 18. novembrim u. c.

Skolēni uzzināja, cik plaša un aizraujoša ir mākslinieku iespēja darboties dažādās jomās, t. sk. veidojot iepakojumu dizainu, kas nereti paliek kā spilgta vēstures liecība par kādu laika posmu mūsu valsts vēsturē.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu nodarbību.

 

 


Februāris -skolēni apmeklē 1991. gada barikāžu muzeju

8.februārī  programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros skolēni apmeklēja 1991. gada barikāžu muzeju un piedalījās nodarbība ““Barikāžu CV”.

      Skolēniem tika piedāvāta iespēja iepazīties un izzināt 1991. gada janvāra notikumus, Tautas frontes un Interfrontes darbību un barikāžu nozīmi Latvijas vēsturē, balstoties muzeja ekspozīcijā.

     Skolēni ieguva priekšstatu par dzīvi PSRS, par Atmodu, iepazinās ar laikmeta plakātiem par sociāli nozīmīgām tēmām.

     Skolēni tika aicināti izprast stratēģiski svarīgos, aizsargājamos objektus, skatoties filmu “Mūsu barikāžu laiks”.

     Ekspozīcijā “Ar garaspēku pret karaspēku” skolēniem bija iespēja izzināt abus pretspēkus – Tautas fronti un Interfronti –, kā arī uzzina par citām Latvijas pilsētām, kas arī bija barikāžu svarīgie punkti, kā arī aplūkot Ministru Padomes maketu un fotomateriālus un videomateriālus no 1991. gada barikāžu muzeja krājuma.

     Skolēniem noskatījās animācijas filmu, kurā rekonstruēts 1991. gada 20. janvāra uzbrukums Iekšlietu ministrijai, un aplūkot barikāžu laika auto un satelīta šķīvi, kas pārraidīja informāciju par barikāžu notikumiem uz citām valstīm, kā arī iepazīties ar barikāžu laikā bojā gājušajiem un barikāžu dalībnieku apbalvojumiem.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!

 

 


Decembris- Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Nacionāla teātra izrādi “Spēlēju, dancoju”

Raiņa luga “Spēlēju, dancoju” jaunā interpretācijā. Š.g. 5.decembrī 12.klases skolēni devās uz Nacionālo drāmas teātri, lai baudītu E.Seņkova režisēto lugu “Spēlēju, dancoju”.  Izrāde ir dzīva, asprātīga, nostrādāta gandrīz visās detaļās, un to skatīties nenoliedzami ir interesanti.  Lugas galvenā tēma- kas īsti ir mākslinieks mūsdienu sabiedrībā.

Pēc izrādes Vladislavs teica: “Interesanti! Patika mūzika, dziesmas, kas skanēja lugā.” 

Amanda papildināja” Man ļoti patika izrāde, bija daudz interesantu tēlu un režisora izdoma bija oriģināla! Patika, ka bija iesaistīta fantāzija!”

Jegors piebilda: “Man patika elles rija! Velnu deja, dziesmas bija interesantas un aizraujošas!”

Mums patika! Klasikas darbus var iestudēt tā, lai jauniešos raisītu interesi! Nacionālajam teātrim ar lugu “Spēlēju, dancoju”- tas izdevās!

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Decembris- Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Nacionāla teātra izrādi “Sudraba slidas”

Viens no pazīstamākajiem Ziemassvētku stāstiem, kas aizved uz 19. gadsimta Holandi – tās aizsalušajiem kanāliem, pa kuriem bērni skrien ar slidām, vējdzirnavām, kas griežas ziemas vējos, un mājām, kurās mīt mazie holandiešu bērni, paēduši, silti apģērbti un laimīgi. Tikai pašā pilsētiņas nomalē, pussabrucis un pelēks, slejas kāds trūcīgs namiņš, kurā dzīvo mazā Grētele, viņas krietnais brālis Hanss, viņu vienmēr norūpējusies, darbos nogurusī mamma un slimais tēvs, kurš pēc nelaimes gadījuma uz dambja ir zaudējis atmiņu un neatceras to, kur noglabājis paprāvu naudas summu. Tuvojas slidošanas sacensības, visiem bērniem ir slidas, izņemot Grēteli un Hansu. Bet, izrādās, dzīve bagātos bērnus nebūt nav padarījusi skopus un ļaunus, viņu sirdis nepieņem to, kas viņiem šķiet netaisns – cilvēku šķirošanu pēc viņu maka biezuma, un notiek brīnumi… Izrāde, kas  uzdāvina ticību brīnumam un pārliecību, ka laba sirds ļauj pārvarēt visus šķēršļus par spīti tam, cik daudz naudas tev makā.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgu izrādi, kura aizkustināja katra sirdi: gan liela, gan maza!


Novembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Nacionāla teātra izrādi “Svina garša”

  1. un 1941. gadā Latvijā straujā tempā nomainās lielvalstu varas, un latviešu puisis Matīss no Torņakalna, kurš nevēlas karot ne vienā, ne otrā frontes pusē, mēģina būt malā. Protams, tas neizdodas. Nepieciešamība izdzīvot frontes aizmugurē, uzdzīve un andelēšanās ar kreiso preci, pirmā sastapšanās ar mīlestību, nodevību, nelietību, žēlsirdību, un svina garša mutē. Gan no nomaldījušās lodes, gan no tā, kas notiek ar Latviju.

“LATVIJA. XX gadsimts” sērijas romāns – Māra Bērziņa “Svina garša” – tūlīt pēc iznākšanas nokļuva apspriestāko grāmatu vidū un uz Nacionālā teātra skatuves. Dēku un piedzīvojumu romāns, no vienas puses, traģikomisku notikumu virkne, kas maina cilvēku dzīves, no otras puses.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju apmeklēt interesantu izrādi!


Novembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Melngalvju namu 

28.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Melngalvju Namu.

Melngalvju namā skolēni izzināja melngalvju leģendas un brālības dzīvesveidu, kurš ir “izdzīvojis” līdz pat 21. gadsimtam.

Apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja izstaigāt 14. gadsimta vēsturiskos pagrabus, kur varēja līdzdarboties un izkalt savu Melngalvju biedra monētu, kā arī bija iespēja uzmērīt viduslaiku bruņinieku bruņas. Skolēni iepazina iespaidīgo sudraba kolekciju un apskatīja svinību zāles.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantā un izzinošā pasākumā.


Novembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Ojāra Vācieša muzeju 

Novembrī programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros 12.klases skolēni apmeklēja Ojara Vācieša muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Ojārs Vācietis un Pārdaugava”.

Nodarbības laikā skolēni iepazina muzeja pastāvīgo ekspozīciju, , dzejnieka dzīvokli un pastāvīgo izstādi “Starp dzejoļiem” un uzzināja par Ojāra Vācieša dzeju un personību saistībā ar dzejnieka mājas un tuvākās Pārdaugavas vēsturi. Notiek saruna par dzejnieka radošo pasauli, ielūkojoties viņa dzīves gaitā un darbos.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties izzinošajā nodarbībā par Ojāru Vācieti!


Novembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja J.Rozentāla un R.Blaumaņa muzeju

Novembrī programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros 11.klases skolēni apmeklēja J.Rozentāla un R.Blaumaņa muzeju un piedalījās izglītojošā nodarbībā “Rūdolfs Blaumanis – rakstnieks, žurnālists, režisors”.

Nodarbības laikā skolēni  papildināja skolēnu zināšanas par izcilā rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa dzīvi un personību, kā arī 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma dzīvi Rīgā un citviet Latvijā.

Gida pavadībā skolēni devās neilgā pastaigā pa jūgendstila dzīvokli, kurā dzīvojis izcilais gleznotājs Jānis Rozentāls ar ģimeni. No 1906. līdz 1908. gadam kā apakšīrnieks dzīvoklī dzīvojis arī rakstnieks Rūdolfs Blaumanis. Ekskursijas laikā skolēni gūst priekšstatu par to, kā norisinājusies dzīve mājoklī pirms vairāk nekā 100 gadiem.

Mērojot ceļu pa nelielajām kāpnēm uz Rūdolfa Blaumaņa istabu dzīvokļa otrajā stāvā, iespējams iztēloties, ka gluži tāpat pēc darbadienas laikrakstā vai vēlas teātra izrādes rakstnieks devies augšā uz mazo istabiņu. Tā joprojām glabā rakstnieka piemiņas lietas, piemēram, redakcijas darbu pierakstu burtnīcu, Jāņa Rozentāla gleznoto Rūdolfa Blaumaņa tēva portretu. Viesojoties dzīvokļa otrajā stāvā, skolēni noklausās stāstus par Rūdolfa Blaumaņa dzīvi Rīgā, kā arī veic uzdevumu, lai uzzinātu jaunus faktus par rakstnieku.

Noslēgumā skolēni piedalījās viktorīnā, kuras laikā varēja pārbaudīt savu erudīciju par to, kur mūsdienās var sastapt Rūdolfu Blaumani un viņa atstāto mantojumu ikdienas vidē – vai tā būtu šūpuļdziesma, kas skan pa radio, vai piemineklis, kam diendienā paejam garām.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantā nodarbībā.


Novembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja muzeju “Dauderi”

Novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.klases  skolēni apmeklēja Dauderu namu un piedalījās nodarbībā “Izzini “Dauderu” nama un Latvijas vēsturi”

Nodarbības mērķis ir izzināt Latvijas 19.–20. gadsimta vēstures pagriezienus un krasākās pārmaiņas, balstoties “Dauderu” nama vēstures piemērā.

“Dauderu” nams celts kā turīga fabrikanta Ādolfa fon Bingnera ģimenes māja ar piemājas dārzu, vēlāk savrupnams tika pielāgots Kārļa Ulmaņa vasaras rezidences vajadzībām, bet padomju okupācijas laikā ēkā tika iekārtots bērnudārzs. Nama vairāk nekā 125 gadus ilgā vēsture – īpašnieku un funkciju maiņa, saimnieku likteņi – palīdz izzināt krasākos pagriezienus arī Latvijas vēsturē. Nama stāsts ietver Rīgas industrializāciju un turīgos vācbaltiešu rūpniekus, 1. pasaules karu un rūpniecības evakuāciju, Kārļa Ulmaņa autoritārā režīma laiku un varas metodes latviskošanas politikā, nacionalizāciju un varas patvaļu padomju okupācijas laikā.

 


Novembris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Dzelzceļa muzeju

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.klašu  skolēni novembrī programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros apmeklēja Latvijas Dzelzceļa muzeju.

Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā skolēniem bija iespēja iepazīt muzeja ritekļu – vagonu un lokomotīvju – kolekciju, izzināt dzelzceļa vēsturi, tvaika lokomotīves uzbūvi un darbības principus, kā arī signālu darbību dzelzceļā.

Nodarbības laikā skolēni apskatīja dzelzceļa maketu mērogā 1:87, šaursliežu dzelzceļa lokomotīvi, padomju laika TEP60 pasažieru dīzeļlokomotīvi, 20. gadsimta 20. gados būvēto pasažieru vagonu “Fēnikss”, stāstiem apvīto ER2 elektrovilcienu, platsliežu tvaika lokomotīvi un vagonu cietumnieku pārvadāšanai.

            Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu ekskursiju!


Novembris –  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros piedalījās izglītojošā nodarbībā “Nauda Latvijā” Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.

Izstāde piedāvā skolēniem ielūkoties saistošā un vienlaikus sarežģītā naudas vēsturē Latvijā, ko ietekmējusi gan mūsu zemes pastāvīgā saistība ar nozīmīgākajiem tirdzniecības ceļiem Austrumeiropā, gan arī vācu, poļu, zviedru un krievu lielkungu politiskā un ekonomiskā virsvara Latvijas teritorijā atšķirīgos laikmetos un apstākļos.

Skolēni iepazina hronoloģiski atainotus dažādu veidu naudas ceļus Latvijas teritorijā: no preču naudas senākās vēstures periodā, romiešu monētām, sudraba, arābu dirhēmiem (9.–11. gadsimts), Rietumeiropas denāriem (10.–12. gadsimts), 13.–16. gadsimtā Livonijas vietējās naudas kaltuvēs tapušām monētām – ārtigiem, šiliņiem, mārkām, vērdiņiem –, monētām, kas kaltas t. s. poļu un zviedru laikos 16.–17. gadsimtā, Kurzemes un Zemgales hercogistē vairāk nekā divus gadsimtus izlaistās metālnaudas, kā arī daudzām starptautiskās tirdzniecības monētām – sudraba dālderiem un zelta dukātiem – un pēdējos gadsimtos Latvijas teritorijā lietotās naudas līdz pat 21. gadsimtam, ko raksturo 2014. gadā notikusī veiksmīgā pievienošanās Eiropas Savienības kopējai valūtai – eiro.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantā un izzinošā nodarbībā.


Novembris – Skolēni apmeklē Latvijas Nacionālo teātri.

Novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Arī vaļiem ir bail”.

Skolēni Latvijas Nacionālajā teātrī izrādē “Arī vaļiem ir bail” dzīvoja līdzi jauna cilvēka pārdzīvojumiem. Viņam dzīvē nekā netrūkst: ir veiksmīga karjera, laimīga ģimenes dzīve, mīloši vecāki un burvīgi bērni. Pietiek naudas un ideju ceļojumiem un citām atpūtas iespējām. Tomēr tā visa ir par maz, un tas vairs nesagādā prieku. Viņš sāk meklēt dzīvei jēgu.

Ko darīt? Vai ir vērts to kādam teikt? Vai to sapratīs? Varbūt pārpratīs?

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu izrādi.


Novembris – Skolēni apmeklē Krišjāņa Barona muzeju

Novembrī programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros 11.klases skolēni apmeklēja Krišjāņa Barona muzeju un piedalījās nodarbība “Mūsu Tēvzemes aprakstīšana”.

Krišjāņa Barona muzejā skolēniem bija iespēja iepazīt vidi, kādā dzīvojis Dainu tēvs, uzklausīt Baronu dzimtas stāstus un uzzināt, kā Krišjāņa Barona un jaunlatviešu atstātais mantojums dzīvo šodien.

Nodarbības laikā, iepazīstot Krišjāņa Barona sarakstīto ģeogrāfijas grāmatu, tika rosināta skolēnu interese par 19. gadsimtā radītu tekstu kā izziņas avotu, sasaistot to ar Latvijas vēstures, kultūras un sabiedriski aktuāliem tematiem, izzināt un iepazīt Latvijas dabas un kultūras vērtības, attīstot kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, veicinot sabiedrības integrāciju.

Skolēniem tika piedāvāta neliela prezentācija, kurā izmantoti fragmenti no Krišjāņa Barona “Atmiņu” grāmatas nodaļas “Mans ceļojums kājām 1858. gada vasarā” – atmiņu fragmentus ilustrē Barona pieminēto vietu attēli (mūsdienās un senāk). Prezentācijas laikā skolēni guva pamatinformāciju par Krišjāņa Barona ceļojumu un vēlāk sarakstītās grāmatas saturu.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties izzinošajā nodarbībā.


Novembris – Skolēni apmeklē “Laima” šokolādes muzeju

8.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja “Laima” šokolādes muzeju un piedalījās nodarbībā “Saldumu iepakojumu dizaina attīstība no 19. gadsimta beigām līdz mūsdienām”

Nodarbības laikā skolēni tika iepazīstināti ar saldumu iepakojumu un plakātu dizaina vēstures attīstību, sākot ar 1870. gadu līdz pat mūsdienām.

Tikšanās laikā tika apskatīts, kā dažādi vēstures, kultūras, politiskie un citi notikumi pasaulē un Latvijā ir ietekmējuši arī ražotnes “Laima” ražotās produkcijas iepakojumu dizainu, kā piemēram, īpaši veidoti dizaini par godu Vispārējiem latviešu Dziesmu un Deju svētkiem, Latvijas valsts svētku dienām – Līgo svētkiem, 18. novembrim u. c.

Skolēniem bija iespēja uzzināt, cik plaša un aizraujoša ir mākslinieku iespēja darboties dažādās jomās, t. sk. veidojot iepakojumu dizainu, kas nereti paliek kā spilgta vēstures liecība par kādu laika posmu mūsu valsts vēsturē.

Skolēniem patika interesanta un izzinoša ekskursija.


Novembris – Skolēni apmeklē Modes muzeju

 Novembrī programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros skolēni apmeklēja Modes muzeju un piedalījās nodarbība “Mode un vide”.

Šobrīd pasaulē dzīvo vairāk cilvēku nekā jebkad agrāk. Un tiek saražots vairāk apģērba nekā jebkad agrāk. Iespējams, daudz vairāk, nekā mums vispār vajadzīgs. Kā apģērbu dizains, piemēram, konkrēta materiāla izmantojums, ietekmē vidi? Un kas notiek ar drēbēm, ko vairs negribam valkāt?

Nodarbība mudināja skolēnus domāt par apģērbu dizaina un ražošanas ietekmi uz vidi, tai skaitā mūsu apģērba pirkšanas un valkāšanas paradumiem un to, kur paliek mums vairs nevajadzīgais apģērbs un kā šo problēmu risināja senāk, kā arī kāpēc apģērbu dizainam un izmantotajiem materiāliem ir tik liela ietekme uz vidi?

Nodarbība laikā skolēniem bija iespēja gūt priekšstatu par to, kā apģērbu dizains un mūsu paradumi ietekmē vidi, kā arī iegūt ikdienas dzīvē noderīgus padomus, kas palīdzēs veidot savu garderobi videi draudzīgāk.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Modes muzeju.


Novembris – Programmas “Latvijas skolas  soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni noskatījās filmu “Mana brīvība”

Šī gada 2.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 12.klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja kinoteātri “Forum Cinemas” un noskatījās jaunāko latviešu pilnmetrāžas mākslas filmu “Mana brīvība”.   Filma ir balstīta uz vēsturiskiem notikumiem, kas vēsta par pagājušā gadsimta 80. gadu beigām Latvijā, kad gaisā jaušamas pārmaiņu vēsmas. Galvenās varones prototips ir viena no Atmodas laika spožākajām zvaigznēm – žurnāliste un politiķe Ita Kozakeviča- brīvdomīga, sabiedriski aktīva un harizmātiska poļu izcelsmes politiķe, kas aktīvi iesaistījās Tautas frontes darbībā un cīnījās par Latvijas neatkarību. 

Pēc filmas noskatīšanās, skolēni atzina, ka radusies interese vairāk uzzināt par Atmodas laiku Latvijā, personām, kas bija aktīvi iesaistījušies pārmaiņu laikā, apmeklēt filmā pieminētās vēsturiskās vietas – Tautas frontes muzeju, Stūra māju, lai labāk iepazītu Latvijas vēsturi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Oktobris –  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni devās izglītojošā braucienā uz Jūrmalu un Mērsragu. Skolēni apmeklēja Jūrmalas muzeju, devās interesantā un lietderīgā pastaigā pa pilsētu: iepazinās ar vēsturiskiem objektiem, ģeogrāfijas skolotājs pastāstīja jauniešiem par Jūrmalas pilsētas vēsturi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par lietderīgu un izzinošu ekskursu un iespēju iepazīt savas valsts vēsturi un ģeogrāfiju.


Oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Motormuzeju

Rīgas Motormuzejs ir Baltijā lielākais, daudzveidīgākais un tehnoloģiski modernākais spēkratu muzejs. Muzejs dibināts 1989. gadā pēc Latvijas Antīko automobiļu kluba iniciatīvas. Motormuzejs vāc, saglabā, restaurē un popularizē senos spēkratus kā Latvijas un pasaules industriālā mantojuma un materiālās kultūras sastāvdaļu. Muzejā pieejama arī bagātīga tehniskās literatūras lasītava. Muzejs ir valsts akciju sabiedrības Ceļu satiksmes drošības direkcija struktūrvienība un darbojas saskaņā ar Muzeju likumu, kā arī citiem likumdošanas aktiem un normatīviem dokumentiem. 2012. gada 16. aprīlī muzejs tika slēgts rekonstrukcijai, pēc rekonstrukcijas atklāšana notika tikai 2016. gada 2. jūlijā.

Ekskursijas laikā skolēni apmeklēja Rīgas motormuzeja spēkratu ekspozīciju, kura veidota no vairākām sadaļām –  no autobūves pirmsākumiem un auto, moto un velo ražošanas Latvijā līdz  20.- 40. gadu   viegliem automobiļiem un motocikliem, Kremļa kolekcijas un auto un motosporta spēkratiem.

Muzeja ekspozīcijā bija iespējams izbaudīt braucienu  ar autobusu uz kolhoznieku kāzām, iepazīties ar izstādīto ugunsdzēsēju auto uzbūvi un vēsturi.

Skolēniem tika sagatavotas darba lapas ar dažādiem jautājumiem no muzeja ekspozīcijas, ko viņi veiksmīgi aizpildīja un vēlāk pārrunāja  klases audzināšanas stundā.

 Skolēniem ļoti patika mašīnu un citu braucamrīku daudzveidība – to formas, krāsas, izmēra atšķirības. Muzejs ir ļoti interaktīvs un interesants.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju interesanti un lietderīgi pavadīt laiku muzejā!


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja LNO baletu “Pērs Gints”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros oktobrī  skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālās Operas un Baleta izrādi “Pērs Gints”.

Baleta sižeta pamatā – Henrika Ibsena slavenā drāma, kas tapusi 1867. gadā: dēkainis un laimes meklētājs Pērs Gints pēc daudziem piedzīvojumiem tālās pasaules malās kā vecs vīrs atgriežas mājās, kur viņu vienmēr gaidījusi uzticīgā Solveiga. Vai mīlestība kļūs par Pēra Ginta pēdējo pavērumu? Starptautiski atzītais slovēņu horeogrāfs Edvards Klugs savā laikmetīgajā baletā apvienojis pašironiju, absurdu un sirreālismu ar Edvarda Grīga valdzinošo melodiju poētiskajiem sapņiem.

Programma  «Latvijas skolas soma» sniedz brīnišķīgu iespēju kopt un bagātināt savu garīgo mantojumu, savu prātu un dvēseli.


Oktobris – Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja LNO baletu “CARMINA BURANA”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros oktobrī  skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālās Operas un Baleta izrādi “CARMINA BURANA”.

Baleta māksla – tā ir brīnummāksla, kurā cilvēku emocijas un iekšējā pasaule atklājas dejā un mūzikā.

Edvarda Kluga laikmetīgās horeogrāfijas pamatā ir vācu komponista Karla Orfa (1895-1982) leģendārā oratorija Carmina Burana, kas ilustrē likteņa kaprīzēm pakļautos cilvēka dzīves līkločus. Scēniskajā kantātē izmantots kādā Bavārijas klosterī atrasts viduslaikos tapis dzejas krājums, kurā skartas dažādas tēmas: veiksmes un bagātības nepastāvīgums, dzīves gaistošā daba, pavasara atnākšana, arī iedzeršanas un iekāres bauda un posts. Oratorijas centrālais simbols – likteņa rats – griežas, pārvēršot prieku rūgtumā un cerību sērās. Edvarda Kluga horeogrāfijā galvenais vizuālais elements ir aplis – visvienkāršākais un tajā pašā laikā vispilnīgākais dabas veidojums. Baleta Carmina Burana pirmizrāde notika Les Grands Ballets Cannadiens Monreālā 2019. gada oktobrī. Grandiozajā Latvijas Nacionālā baleta iestudējumā piedalās arī LNO orķestris, koris un solisti.

Skolēniem šis apmeklējums ir lieliska iespēja, kas ļauj paplašināt redzesloku, gūt pozitīvas emocijas, izjust mākslas pasauli un iekļauties tajā. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju baudīt brīnišķīgo izrādi!


Oktobris – Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo operu un baletu

25.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latvijas Nacionālo Operu un Baletu.

“Gulbju ezers” ir baletu balets, kas vienmēr baudījis skatītāju sajūsmu. Tajā Čaikovska skaistā mūzika apvienojas ar Petipā un Ivanova ģeniālo horeogrāfiju. Gulbju ezera valdzinājums kā magnēts pievelk sapņotāju princi Zigfrīdu. Odīlija, kas kā ūdens piliens līdzīga daiļajai gulbju princesei Odetai, iekāro jaunekli. Cīņa, mīļotās Odetas ievainojums, uzvara pār ļaunumu, kas ir tikai šķitums… Ludviga Otrā galms, Neišvānšteinas pils, izsmalcināti tērpi un krāšņas dekorācijas kopā ar Latvijas Nacionālā baleta trupas rūpīgo attieksmi pret klasiku ik detaļā rada izcilību.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgo un krāšņo izrādi!


Oktobris – Latvijas Nacionālais vēstures muzejs

Oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” apmeklēja Latvijas Nacionālo vēstures muzeju un piedalījās muzejpedagoģiskaja nodarbībā “Latvijas vēsture no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām”

     Nodarbība notika ekspozīcijā, kas atspoguļo Latvijas vēsturi no akmens laikmeta līdz 21. gadsimtam. Tās laikā skolēni, klausoties muzejpedagoga stāstījumā, apskatīja un iepazina unikālas Latvijas vēstures liecības – lietiskos, rakstiskos un vizuālos vēstures avotus – un aizpildīja uzdevumu lapu – īsu Latvijas vēstures galveno notikumu apkopojumu.

     Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir trešais vecākais muzejs Latvijā un lielākā latviešu tautas muzejisko vērtību krātuve. Tā kolekcijās ir vairāk nekā

     1 000 000 priekšmetu no 12 000 gadu ilgās vēstures Latvijas teritorijā: senlietas, rotu, monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u. c.

     Muzejs ne tikai krāj, glabā, restaurē un pēta kultūrvēsturiskās liecības un mūsdienīgi interpretē dažādas Latvijas vēstures tēmas, bet arī veido aizraujošu un saturiski bagātu muzeja apmeklētāju pieredzi, aicinot ikvienam izzināt savas zemes vēsturi un apzināties sevi kā tās daļu.

  Paldies programmai ”Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu un izzinošu nodarbību!


2023.gada 13.oktobris – “Iepazīsti stikla mākslu”

     13.oktobrī, 7.-9.klašu skolēniem bija iespēja programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  apmeklēt  Stikla mākslas studijas “Glass Point” radošo nodarbību “Iepazīsti stikla mākslu”.

Stikls ir vienlaikus trausls un elastīgs materiāls, kuru iepazīstot var ne tikai pilnveidot izpratni par Latvijas stikla mākslu, bet arī ar mākslinieciskiem izpausmes līdzekļiem izteikt saturisko vēstījumu. Radošās nodarbības ietvaros Latvijas jaunās stikla mākslinieces iepazīstina skolēnus ar stikla mākslinieka darba specifiku, tehniku un darba metodi.

Nodarbības laikā skolēniem bija iespēja  izmēģināt spēkus pašiem griezt stiklu, veidot kompozīciju un radīt nelielu darbu – stikla dekoru. Pēc izgatavošanas darbi tika aizvesti uz studiju un ievietoti stikla kausēšanas krāsnī, kur tie tiek kausēti 800 grādu temperatūrā. Gatavie darbi, kuriem mākslinieces pievieno furnitūru, tiks nogādi atpakaļ skolā.

Skolēniem veidojas izpratne par stikla mākslas darba tapšanas procesu no idejas līdz realizācijai, tādējādi sekmējot intelektuālo līdzdalību un veicinot tālāku izziņas procesu.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju piedalīties radošajā un izzinoša nodarbībā!

 

 


2023.gada 29.septembris

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni apmeklē Latvijas Nacionālo teātri

Šī gada 29.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, 12.c klase skolēni kopā ar klases audzinātāju devās uz Latvijas Nacionālo teātri, lai noskatītos izrādi “Aizliegtais pianīns”.  Izrāde veidota pēc M.Bērziņa romāna “Aizliegtais pianīns”. Uz skatuves tika izspēlēts asprātīgs un traģikomisks stāsts par to, kā mūsu dzīvi ietekmē birokrātija un absurdi likumi, kuri neuzrodas no zila gaisa, tos sacer mūsu līdzpilsoņi. Kāda Latvijas Republikas amatpersona nolemj sava dēla bērnudārzam atdot klavieres, jo mājās klavieres stāv nelietotas.  Un tad sākas nebeidzamu pārpratumu virkne, jo – tas ir “interešu konflikts”.

Skolēnu atsauksmes pēc izrādes noskatīšanās:

Amanda: “Man ļoti patika šī izrāde, varēja saprast abas “interešu konfliktā” iesaistītās puses. Varēja arī pasmieties. Mani ieintriģēja ierēdņu un bērnudārza darbinieku attiecības.

Laura: “Man izrāde ļoti patika. Bija ļoti viegli saprast galveno domu, bija daudz humora un viegla valoda. Patika oriģinālā ideja, ka vienlaikus darbība notika gan bērnudārzā, gan politikas vidē. Bija ļoti labi parādīts, kā viena maza lieta ( klavieres) ietekmē politiku.”

Markuss: “Teātris bija interesants un smieklīgs.”

Megija: “Man viss patika, varēja pasmieties.”

Nauris: “Izrāde bija smieklīga, pamācoša un interesanta. Spēlēja pazīstami aktieri.”

Paldies programma “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Latvijas Nacionālo teātri un noskatīties interesantu un mūsdienīgu izrādi!


2022.-2023.m.g.


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 24.maijā programmas “Latvijas skolas soma”ietvaros  apmeklēja Nacionālā teātra izrādi “LaKritusī”.

Dāma ar kamēlijām, Violeta Valerī vai traviata jeb kritusī. Kas patiesībā ir šī sieviete, kas slēpjas daudzo vārdu aizspogulijā? Viņas pasaule balstās pašas radītajās ilūzijās. Zinot neizbēgamo nāves tuvošanos, Violeta vēlas vēl piedzīvot patiesu beznosacījuma mīlestību. Vai tā ir abpusēji iespējama? Sapludinot Dimā un Verdi operas “Traviata” motīvus ar dramatisko teātri jaunā mūzikas teātra izrādē, tās veidotāji atraisīs melodrāmas smeldzi un spēles ar pazīstamiem kodiem, vēstot par Violetas Valerī mīlestību mūsdienu Parīzē.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”par iespēju apmeklēt interesantu izrādi!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros maijā apmeklēja Latvijas Nacionālo vēstures muzeju.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.

11.c klase piedalījās pedagoģiskā nodarbībā, ko vadīja Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas vēstures skolotājs Dairis Mežvinskis un apguva jaunas zināšanas un nostiprināja jau esošās zināšanas par senāko cilvēces posmu Latvijas teritorijā.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”  par iespēju apmeklēt interesantu un bagātīgu muzeju!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 25.maijā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  apmeklēja LNO  izrādi “Antonija#Silmači”.

Reibinoši zied vasara, saule kāpj kalnā pretī Jāņu naktij, un reibst arī Silmaču saimnieces Antonijas mīlestības izslāpusī sirds… Balets Antonija #Silmači ir romantiski dramatisks stāsts par alkām pēc personīgās dzīves piepildījuma. Tas radīts, iedvesmojoties no daudzu latviešu iemīļotākā dramaturģijas darba, Rūdolfa Blaumaņa lugas Skroderdienas Silmačos motīviem, un Latvijas valsts simtgades gaidās līdzās Jura Karlsona agrāko gadu baletiem “Sidraba šķidrauts” un “Karlsons lido…” spilgti papildina latviešu oriģinālbaletu klāstu.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklē Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 19.maijā apmeklēja izrādi “Dons Kihots” Latvijas Nacionālā Operā un Baletā.

Baleta “Dons Kihots” naivi optimistiskais sižets grūti salīdzināms ar Migela de Servantesa Saavedras romānu. Tomēr balets jau gadu desmitiem saista skatītāju uzmanību, un šī iestudējuma nezūdošais valdzinājums ir dejas stihija.

Baletam ir teatrālā karnevāla aura, sulīgas svelmainās Spānijas noskaņas, un, protams, virtuozās, ugunīgās dejas.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi!


Ar “Skolas somu” uz Brakiem!

Maija vidū programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni devās izglītojošajā ekskursijā uz Salaspils Botānisko dārzu un apmeklēja izglītojošo nodarbību “Iepazīsti Brakus” R.Blaumaņa memoriālajā muzejā.

Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī sagaidīja skolēnus ar daudzkrāsainu, dažādu šķirņu tulpju dobi. Tad ekskursijas vadītāja iepazīstināja ar retām, savdabīgām koku un augu sugām. Dārzā ir  ļoti bagātīga peoniju kolekcija, kuras ziedu krāšņums būs redzams vasaras sākumā.

Neredzēti augi un to noslēpumi sagaidīja dārza oranžērijā. Izbrīnu radīja kaktusi ( no sprīdi augstiem līdz pat astoņmetrīgiem).

Izrādās, ka ir kaktuss, kura “lapas” ir  ēdamas. Nākamajās telpās skolēni apbrīnoja visdažādākos augus no visas pasaules. To lapas, ziedi un smarža ir pārsteidzoša!

Skolēni priecājās arī par bruņurupučiem, zivīm, papagaiļiem, kas ērti iekārtojušies nelielos mājokļos. Dārza platība ir 129 ha, un tajā strādā 100 darbinieku.

Ekskursijas vadītāja bija ļoti zinoša, atraktīva speciāliste. Skolēniem ļoti patika, un radās vēlēšanās atgriezties.

Tālāk ceļš veda uz Brakiem – R.Blaumaņa māju – muzeju. Ceļā pa kalnaino apvidu lutināja saule, pavasara krāsas un smarža. Dižajam rakstniekam šogad apritēja 160 gadi. Arī mūsdienās viņa vārds, stāsti, noveles un lugas nav zaudējušas savu vērtību.

Dzīvojamā ēka gandrīz pilnībā saglabājusies no Blaumaņa laikiem. Skolēni, sēdot pie galda saimes istabā, klausījās stāstījumu par lietām, ko rakstnieks izmantojis.  Viesistabā bija iespēja spēlēt100 gadu vecas “Braku”  klavieres. Mūsu skolniece no 11.c klases –  Ukraiņu meitene Anna demonstrēja lielisku spēles mākslu.

No plašā pagalma varēja nokļūt rijā, pirtiņā, klētī, stallī un kūtī. Liekas neticami, ka vairāk kā pirms 100 gadiem te strādāja, smējās un mīlēja daudz ļaužu. Blaumanis bija viņu vidū.

Skolēniem bija ļoti interesanti, un viņiem radās daudz jautājumu.

Ekskursiju vadīja zinošā gide. Viņa aicināja turpināt tradīciju un pieteikties nu jau 19. R.Blaumaņa literārās prēmijas konkursam.

Ekskursijas dalībnieki bija ļoti apmierināti un atceļā pārrunāja redzēto un dzirdēto.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties izglītojošā un lietderīgā ekskursijā!


Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 25.aprīlī  noskatījās režisores  Ināras  Kolmanes filmu “Mātes piens”.

Jauna daudzsološa ārste konfliktā ar totalitāro padomju režīmu zaudē visu — karjeru, mīlestību pret dzīvi un pat mātes instinktu, liedzot savam bērnam mātes pienu. Taču pieaugot, meita kļūst par viņas vienīgo atbalstu un cenšas palīdzēt gan mātes depresijai, gan pati mācās izdzīvot nomācošajā padomju režīmā. Mātes un meitas dzīvesstāsti norisinās padomju okupētajā Latvijā laikposmā no 1945. līdz 1989. gadam.

Filma veidota pēc populārā rakstnieces Noras Ikstenas romāna “Mātes piens” motīviem.

Elianeta : Man likās interesantas mātes un meitas attiecības. Pusaudzis cenšas izdabūt savu māti, ārsti, no dziļas depresijas.  Man patika skumjas un smagas beigas. Man nepatika, ka dažas vietas, manuprāt, bija pārāk vilcinātas. Kopumā mans iespaids par filmu ir pozitīvs.

Madara :Man ļoti patika filma. Tā bija kā vēstures stunda. Man likās neparasti tas, kā meita rūpējās par savu māti un kā Nora neraudāja savas mātes bērēs. Mani izbrīnīja tas, ka ārsti varēja apsaukāt savus pacientus, mūsdienās tas nav pieļaujami.

Mārtiņš: Filma “Mātes piens” man personīgi patika, jo mums kā jauniešiem bija viegli uztveram. Likās dīvaini, ka māte sākumā nevēlējās audzināt savu meitu un atstāja viņu savas mātes uzraudzībā. Cienīju meitas rīcību, jo viņa savai mātei atrada vēlmi palīdzēt, kaut gan māte pret viņu uzvedās kā pret svešinieku.

Toms: Filma man ļoti ieinteresēja, jo tā savā veidā atainoja arī manu dzīvi, kur māte nevēlējas rādīt labu piemēru savai meitai un to audzināt, tādēļ to uzņēmās vecvecāki, bet meita pieauga un rūpējās par māti, kura bija iekritusi depresijā. Iesaku šo filmu paskatīties katram, jo tā gan var iemācīt kādas kļūdas nepieļaut. Gan parāda, kāda dzīve mēdz būt.

Latviešu valodas skolotāja Daina Mosāne: Filma liek domāt par cilvēku dzīvi un problēmām padomju laikā. Filmā spēcīgi rādītas paaudžu attiecības, kuras svarīgas arī mūsdienās. Manuprāt, jauniešiem ir daudz ko mācīties. Ļoti labs aktieru tēlojums.


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklē Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 28.aprīlī apmeklēja izrādi “Bajadēra” Latvijas Nacionālā Operā un Baletā.

Bajadēra ir romantisks stāsts par tempļa dejotāju, graciozo bajadēru Nikiju. Viņas mīlestību pret drosmīgo karotāju Soloru. Mīlestība iet bojā izšķērdīgajā austrumu galmā, kur kaislības un intrigas dzeļ nāvējošāk par indīgām čūskām.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi!


Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja koncertlekciju “Latviju svētkos godinot”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 26.aprīlī apmeklēja koncertlekciju “Latviju svētkos godinot”. Koncertsaruna “Latviju svētkos godinot” sniedz skolēniem iespēju gan iepazīt un izbaudīt latviešu komponistu (Emīls Dārziņš, Jānis Lūsēns, Zigmars Liepiņš, Uldis Stabulnieks, Uldis Marhilēvičs un citi) mūziku, gan papildināt zināšanas par to, kā komponisti savas valsts vēsturi ir iemūžinājuši notīs.

Latviešu komponistu daiļradē dažādos laikos ir atrodami veltījumi savai zemei Latvijai, tāpēc caur šiem darbiem ir iespējams izstāstīt mūsu tautas pieredzes emocionālākos brīžus. Starp muzikālajiem priekšnesumiem skolēniem būs iespēja izzināt stāstus par šīm dziesmām un to radītājiem, paplašinot zināšanas par Latvijas muzikālo kultūras mantojumu. Katrai dziesmai ir savs stāsts.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties skaistā muzikālā pasākumā!

 


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 17.aprīli programmas “Latvijas skolas soma” apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeju.


 Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 16.aprīlī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Dailes teātra izrādi “Zemdegas”.

Regīnas Ezeras izcilā romāna inscenējums. Izrāde par cilvēka vēlmēm un cerībām, par otro iespēju būt laimīgam, kas bieži tā arī tiek palaista garām. Izrāde, kas balstās uz smalkiem aktierdarbiem,  meistarīgi apspēlētu pagājušā gadsimta septiņdesmito gadu vidi un Jāņa Šipkēvica speciāli izrādei radīto mūziku.

Izrāde stāsta par kādas mazpilsētas iedzīvotāju dzīvi, kur gan raksturi, gan rīcība, motivācijas un uzvedības modeļi ir vienlīdz aktuāli gan toreiz, gan tagad. Tuvība vai vientulība? Patstāvība vai kauns? Labticība vai aizdomīgums? Šie ir vien daži no dvēseles konfliktiem, kurus jau gadiem cenšas slāpēt Mūrgales iedzīvotāji. Savstarpējo attiecību un rīcību virknējums izceļ gaismā gadiem slēptus noslēpumus un liek izšķirties starp turēšanos pie ierastās stabilitātes vai saņemšanos solim pretī laimīgai dzīvei.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu izrādi!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklē Mencendorfa namu.

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 12. un 13. aprīlī apmeklēja Mencendorfa namu un piedalījās muzejpedagoģiskajā programmā “Viena diena rīdzinieka namā…”

Izglītojošās ekskursijas laikā skolēni ieguva priekšstatu un papildināja zināšanas par Rīgas iedzīvotāju sadzīvi pirms vairākiem gadsimtiem.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par  aizraujošu un interesantu pasākumu!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklē Dailes teātri.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 12.klases skolēni 6.aprīlī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Dailes teātra izrādi “Retrīts “.

Pieci draugi un iepriekšējā naktī iepazīta skaistumkopšanas speciāliste satiekas pamestā muižas ēkā, lai kopīgi svinētu Jaungadu. Muiža ir skaisti atjaunota un izveidota kā patvērums tiem, kuriem ikdienas troksnis un kņada ir kļuvusi par skaļu. Draugi sen nav tikušies, kaut kādreiz bija nešķirami. Viņi visi cenšas izskatīties veiksmīgi, kaut dzīve katram metusi savus izaicinājumus.

Rakstniece Keita nesen šķīrusies no vīra, arhitekts Daniels karjerā sasniedzis daudz, bet vēl joprojām interneta portālos meklē mīlestību. Bens tikai iepriekšējā naktī iepazinies ar Lauru un paņēmis viņu līdzi uz svinībām kā savu saderināto. Karls ir aktieris, kuru visi zina tikai pēc lomas kādā kafijas reklāmā, toties viņa sieva Rebeka reiz saņēmusi prestižo BAFTA balvu. Tagad viņu dzīve rit tikai ap abu kopīgajiem diviem bērniem.

Svinības un kopīgā iedzeršana liek atklāties katra patiesajiem sapņiem, kas tikuši nostumti malā. Kaut gan visiem ir savi pārdzīvojumi, viņiem vēl nāksies atklāt arī to, ka pamestajā muižā patiešām dzīvo spoks…

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu izrādi!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklē LNO baletu “Pie zilās Donavas”

25.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja LNO baletu “Pie zilās Donavas”.

Valšu karaļa Johana Štrausa brīnišķīgā mūzika iedvesmojusi romantisku baletu par izvēli starp mīlestību un skatuvi, sapņiem un realitāti. Pirmo reizi Rīgā balets “Pie zilās Donavas” tika uzvests 1957. gadā; 60 gadu laikā tas vairakkārt atjaunots un kļuvis par daļu no Latvijas baleta zelta fonda.

Izrādi aizraujošu padarīja arī spilgtie tēli un košie dejotāju tērpi. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi un baudīt labu māksliniecisko izpildījumu!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.b klases skolēni 24.martā programmas “Latvijas skolas soma”ietvaros  apmeklēja Nacionālā teātra izrādi “Aizliegtais pianīns”.

Asprātīgs un traģikomisks stāsts par to, kā mūsu dzīvi ietekmē birokrātija un absurdi likumi, kuri neuzrodas no zila gaisa, tos sacer mūsu līdzpilsoņi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”par iespēju apmeklēt interesantu izrādi!


22.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja piedalīties Laboratorium.lv interaktīvajā  nodarbībā “Zinātnes un mākslas krustpunkti”.

 Skolēni nodarbībā uzzināja, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas filmu “Dvēseļu putenis”, tika parādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus. Skolēni uzzināja, kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošos šķidrumus, kā dažādu darbību veikšanai trenējas kaskadieri utt. Tas viss nebūtu īstenojams bez ļoti precīziem aprēķiniem un specifiskām zināšanām. Skolēniem bija iespēja ieskatīties aizkulisēs, lai saprastu, kā rodas īstā māksla.

Skolēni ļoti labprāt iesaistījās eksperimentos, aizrautīgi vēroja un uzzināja daudz jauna par fiziku un ķīmiju.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iesaistīties šajā pasākumā!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas  „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 14.martā apmeklēja Dailes teātra izrādi „ Brands”.

Dzīvība ir vienīgā likme, uz kuras vērts spēlēt, uzskata Brands – jaunais ideālists, Henrika Ibsena radītais mācītājs. Dailes “Branda” jaunajā versijā viņš vairs nav tikai garīdznieks, bet jaunas ēras un jaunas domāšanas pravietis. Un viņš ir sieviete. Mūsdienās fanātiķi ne tikai sludina Dieva vēsti, viņi ir sarunu šovu vadītāji, radikāli politiķi un vājprātīgi ideologi. Viņi spēj iedvesmot un pat pārliecināt cilvēkus sekot. Kad guvuši jaunas atklāsmes – atkal visu iznīcināt. Jaunā, mūsdienīgā tulkojumā un īpašā, šim iestudējumam paredzētā adaptācijā “Brands” atgriežas uz Dailes teātra skatuves, vienlaikus sasaucoties ar leģendāro 1975. gada iestudējumu.

 “Tev piedots tiks, ja neiespēji, bet mūžam ne, ja negribēji…” – saka Henrika Ibsena Brands. Bez kompromisiem dzīvo ne tikai izrādes galvenais varonis, bet tas tiek prasīts no jebkura, kas lugu vēlas iestudēt. Dailes teātra un režisora Arnolda Liniņa “Branda” iestudējums ir leģendārs un iekļauts Latvijas Kultūras kanonā. Tas saplūdināja tā laika teātra praksē iespējamo un šķietami neiespējamo, ar radikāli askētiskiem līdzekļiem panākot prātu atstulbinošu emocionālu lādiņu…”

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt izrādi!


2023.gada 7.martā programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties SIA “Stikla māja” studijas “Glass Point” radošajā un praktiskajā nodarbībā “Iepazīsti stikla mākslu”. Skolēniem pastāstija par stiklu, tā īpašībām, daudzveidīgām apstrādes iespejām. Ar lielu interesi skolēni noskatījās īsfilmu, par ti,  kā top dažādi stikla priekšmeti.

Nodarbības laika skolēni izgatavoja dekorus no krāsainām stikla loksnēm, kombinējot tos uz iepriekš sagatavotas stikla pamatnes sirds veidā.

Katrs varēja justies kā stikla mākslinieks un veidot radošo darbu mozaīkas tehnikā. Skolēnu izgatavotie dekori ceļos uz stikla kausēšanas krāsni, lai pārtaptu īstos mākslas darbos, jo pats kausēšanas process notiks stikla studijas”Glass Point”  darbnīcā- stikla kausēšanas krāsnī 800 grādos.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas     „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 9.martā apmeklēja Latvijas Nacionālā  teātra izrādi   „ Svina garša” .

1940. un 1941. gadā Latvijā straujā tempā nomainās lielvalstu varas, un latviešu puisis Matīss no Torņakalna, kurš nevēlas karot ne vienā, ne otrā frontes pusē, mēģina būt malā. Protams, tas neizdodas.

Nepieciešamība izdzīvot frontes aizmugurē, uzdzīve un andelēšanās ar kreiso preci, pirmā sastapšanās ar mīlestību, nodevību, nelietību, žēlsirdību, un svina garša mutē. Gan no nomaldījušās lodes, gan no tā, kas notiek ar Latviju.

“LATVIJA. XX gadsimts” sērijas romāns – Māra Bērziņa “Svina garša” – tūlīt pēc iznākšanas nokļuva apspriestāko grāmatu vidū un uz Nacionālā teātra skatuves. Dēku un piedzīvojumu romāns, no vienas puses, traģikomisku notikumu virkne, kas maina cilvēku dzīves, no otras puses.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu  izrādi!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 9.martā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Latvijas Nacionālās Bibliotēkas ekspozīciju “Grāmata Latvijā”.

Ekspozīcijas “Grāmata Latvijā” centrā ir grāmata – gan kā materiāls objekts, gan kā sociāla un garīga parādība, kas mainījusi un maina sabiedrību, cilvēku dzīves un prātus.

Ekspozīciju veido četras daļas, kas atklāj grāmatu no dažādiem skatu punktiem. Grāmatniecības vēsturei veltītajā daļā jaunieši apskatīja tās Latvijā un latviski iespiestās grāmatas, kuras ir būtiski ietekmējušas Latvijas kultūru un nācijas identitāti. Mikroizstāde ar nosaukumu “Maņas” veltīta lasītāja ķermeniskajai pieredzei saskarsmē ar grāmatu. Ar dažādu interaktīvu nodarbju palīdzību jauniešiem bija iespējams burtiski uz savas ādas, ar savu dzirdi, redzi un garšu pieredzēt grāmatu. “Vara” aplūko grāmatu kā varas instrumentu – gan padarot apmeklētāju par politisku manipulāciju objektu, gan atsaucot atmiņā izjūtas, ko katrs reiz piedzīvojis, nonākot kāda suģestīva teksta varā. Savukārt ekspozīcijas daļa “Gars” atklāj grāmatu ne tikai kā garīgā un laicīgā garīguma mediju, bet ar “dzīvas” grāmatas instalācijas palīdzību ļauj nokļūt arī grāmatu fantāziju pasaulē.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”!


Skolēni apmeklē Nacionālo bibliotēku. 

2.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros kopā ar klases audzinātāju apmeklēja Latvijas Nacionālo bibliotēku un piedalījās spēlē “Orientēšanās Gaismas pilī”.

Spēles uzdevums ir pievērst uzmanību detaļām, unikāliem bibliotēkas vēstures un krājuma materiāliem, kā arī interesantām vietām pašā bibliotēkā. Spēlē jaunieši varēja piedzīvot to, ka bibliotēkas krājumā nav tikai grāmatas, bet arī kartes, pastkartes, mūzikas ieraksti, manuskripti, u.c. materiāli. Spēle ļāva uzzināt jaunas lietas par personībām un notikumiem, kas saistās gan ar Latvijas valsts simtgadi, gan Latvijas Kultūras kanonu, gan Latvijas Nacionālās bibliotēkas vēsturi.

Paldies programmai” Latvijas skolas soma” par iespēju izbaudīt mūsu kultūrvēsturisko bagātību un piedalīties aizraujošajā nodarbībā!


2023.gada 12.janvārī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Okupācijas muzeja nodarbību „Par savu zemi jāstāv. Barikāžu laiks”.

Nodarbībā skolēni uzzināja par Barikāžu laika notikumiem no janvāra līdz 21. augustam, kad Latvijas tauta aizstāvēja savu valsti un ieguva pilnīgu neatkarību. Skolēni uzzināja par notikumiem pēc 1990. gada 4. maija, kad darbojas spēki, kas bija pret Latvijas neatkarību un par cilvēku drosmi stāties pretī militāram spēkam un vardarbībai.

Nodarbības vadītāja diskutēja ar skolēniem par vērtībām, par drosmi, par Latviju pirms vairāk nekā 30 gadiem un tagad.


2022.gada novembrī  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja  programmas “LATVIJAS SKOLAS SOMA” ietvaros noskatīties  koncertlekciju “Atmodas dziesmas. Dziesmota revolūcija”.

Koncertlekcija ir muzikāls stāsts par Latvijas nesenās vēstures notikumiem – Trešo atmodu, Dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu, tā palīdzēja iepazīt mūzikas klātbūtnes nozīmi vēsturiskos notikumos. Koncertlekcijas programmā ir  iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās atmodas laika dziesmas, kas savijas ar stāstu par to, kā notika Latvijas neatkarības atgūšana.

  • Bija ļoti labi atcerēties piemirstu informāciju par Latvijas vēsturi!
  • Man ļoti patika. Uzzināju jaunas dziesmas, piem., “Balāde par gulbi”. Uzzināju vairāk par Latvijas kultūru.
  • Ļoti patika dziesma “Manai tautai”. Dziesmā ir skaisti un patiesi vārdi.
  • Nokalausījāmies digitalo koncertlekciju “Atmodas dziesmas. Dziesmotā revolūcija” , daudzas dziesmas no tām jaunieši zināja. Bija interesanti, ka tika pasniegti arī vēstures fakti. Paldies! 7.c klase
  • Man lekcija patika, jo skanēja pazīstamas dziesmas, tikai nezināju, ka tās ir Atmodas laika dziesmas. Koncertlekcija bija interesanta. Dziesmas bija dzirdētas. Mākslinieki jauki un ar dinamiku piesaistīja manu uzmanību. Lekcija patika un bija aizraujoša. Varbūt pietrūka nedaudz stāsta par katras dziesmas rašanos. Kāpēc tās tapa tieši Atmodas laikā? Forša lekcija. Aizgāju mājās un noklausījos oriģinālos izpildījumus. Ar cieņu, Leolita.
  • Patīkams vadītājs ar spēju noturēt interesi notiekošajā. Spilgti un reāli pasniegta mūsu valsts vēsture, lai gan daudzus no šiem faktiem zinām visi – ir noderīgi ik pa brīdim tomēr atcerēties kam ir gājusi cauri mūsu zeme, un mūsu tauta. Patīkamā atmosfērā pavadījām laiku, ar skaistām dziesmas un interesantiem faktiem par savu dzimteni. Ļoti patika arī muzikālie iestarpinājumi, ar prieku klausījāmies katru. Paldies par iespēju būt daļai no šī projekta kā skatītājiem. 12.c klase.

 Koncertlekcija ir interesanta, jauniešiem bija iespēja gan uzzināt ko jaunu, gan parādīt savas zināšanas un dziedāt visiem kopā.


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni  apmeklē

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri.

   Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  izglītojamie programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 17.februārī  apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi  “Grenholma metode”.

  Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris ir viens no vecākajiem Rīgas teātriem, kas dibināts 1883. gadā, kopš 2006. gada nosaukts Mihaila Čehova vārdā. Teātra repertuārā ir gan klasiskās izrādes, kā arī jauno dramaturgu darbi. Lielajā un Mazajā zālē spēlē visu žanru izrādes, ieskaitot bērnu un muzikālos uzvedumus. Teātris bieži dodas viesizrādēs un piedalās teātru festivālos.

 Skolēniem bija iespēja iepazīties ar Žordi Galserāna lugu “Grenholma metode”. Sižets ir ļoti interesants un intriģējošs: četri pretendenti uz brīvu galvenā menedžera vietu korporācijā ar pasaules vārdu ieradušies uz darba interviju. Visi četri nonāk telpā, kur jātiek galā ar neredzamu novērotāju dotiem uzdevumiem. Vai nauda un ieņemamā amata prestižs izrādīsies svarīgāks par pašcieņu un cilvēciskumu? Tas noskaidrosies aizraujošā psiholoģiskā eksperimentā.

   Izrāde visiem patika,  par to liecina skolēnu atsauksmes.

“Man ļoti patika izrāde. Bija ļoti interesanti! Paldies par iespēju apmeklēt teātri, labi pavadīt laiku!”

                                                                                                                           Aļona Grečina, 10.A kl.

“Sēžot zālē un vērojot visu, kas notiek uz skatuves, ne mirkli nevarēju atslābināties – darbība noritēja tik spraigi”    Nikola Molotkova, 10.A kl.

“Man ļoti patika. Izrāde pagāja vienā elpas vilcienā!” Maksims Kirilovs, 10. A kl.

“Interesants sižets, talantīgie aktieri, skaistas dekorācijas”.    Aleksandrs Smirnovs, 12.B kl.

“Man ļoti patika luga “Grenholma metode”. Ļoti interesants sižets, bija par ko pēc tam padomāt. Man ļoti patika aktieri. Patika, ka tur bija gan drāma, gan humors, gan detektīvs, gan ironija. Es biju sajūsmā!”

                                                                                                                         Darja Beļavska. 12.B kl.

“Man viss patika. Izrāde bija lieliska. Priecājos, ka devos uz izrādi. Gribu vēl!”

 Svetlana Petunova, 10.A kl.

“Izrāde bija satriecoša! Priecājos, ka man bija iespēja to redzēt. Es nenožēloju, bija ļoti interesanti.!”

                                                                                                                     Rita Skrobotuna, 10.A kl.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi!

   


9.februārī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja LNO izrādi “Gulbju ezers”.

 “Gulbju ezers” ir baletu balets, kas vienmēr baudījis skatītāju sajūsmu. Tajā Čaikovska skaistā mūzika apvienojas ar Petipā un Ivanova ģeniālo horeogrāfiju. Gulbju ezera valdzinājums kā magnēts pievelk sapņotāju princi Zigfrīdu. Odīlija, kas kā ūdens piliens līdzīga daiļajai gulbju princesei Odetai, iekāro jaunekli. Cīņa, mīļotās Odetas ievainojums, uzvara pār ļaunumu, kas ir tikai šķitums… Ludviga Otrā galms, Neišvānšteinas pils, izsmalcināti tērpi un krāšņas dekorācijas kopā ar Latvijas Nacionālā baleta trupas rūpīgo attieksmi pret klasiku ik detaļā rada izcilību.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

 2022.gada 14.decembrī  programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Riekstkodis” Latvijas Nacionālajā operā.

Baleta darbība notiek Rīgā 19.gadsimta beigās – te jūtama pilsētas senlaicīgo ieliņu gaisotne, atrodami jūgendstilā veidoti interjeri, augu motīvi un efektīgi kontrasti: ārā ir ziema, bet telpās zied puķes. Ziemassvētku vakarā mazā Marija saņem dāvanā lelli – Riekstkodi. Rotaļlietas zem eglītes atdzīvojas, un sākas brīnumaini piedzīvojumi – istabā iebrūk peļu armija, Riekstkodis pārvēršas par princi, atbrīvo Mariju un aizved viņu uz pasaku zemi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties brīnišķīgo izrādi!

         


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 15.decembrī apmeklēja Nacionālā teātra Ziemassvētku koncertu  “Spuldzēs aizdegts prieks”.

Nacionālā teātra aktieri uz skatuves dziedāja latviešu komponistu ziemas dziesmas Zanes Dombrovskas aranžējumā, stāstīja stāstus un vēlreiz no jauna atklāja, ka dzeja ir vārdos ieslēgts noslēpums.

Paldies programmai  Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt emocionālu, sirsnīgu un skaistu Ziemassvētku koncertu!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

 2022.gada 7.decembrī  programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Ņižinskis” Latvijas Nacionālajā operā.

Ņižinskis ir horeogrāfa Marko Gekes laikmetīgā baleta izrāde par baletdejotāju un horeogrāfu Vaclavu Ņižinski. Tā atklāj Ņižinska dzīves nozīmīgākos brīžus uz skatuves un ārpus tās, parādot ciešo mākslas un neprāta saikni.

Desmit gadus Vaclavs Ņižinskis (1890-1950) bija leģendārā Sergeja Djagiļeva vadītā Krievu baleta (Ballets Russes) vadošais solists un horeogrāfs. Viņa virtuozie lēcieni un androgīnā harizma apbūra skatītājus, savukārt viņa pārdrošās horeogrāfijas provocēja skandālus. Mūža pēdējos trīsdesmit gadus mākslinieks pavadīja garīgās veselības ārstniecības iestādēs.

Ņižinskis pasaules pirmizrādi piedzīvoja dejas kompānijā Gauthier Dance Štutgartē 2016. gadā. Kopš tā laika iestudējums plaši izrādīts viesizrādēs visā pasaulē. 2017. gadā Marko Geke par šo iestudējumu saņēmis Itālijas dejas balvu Danza&Danza nominācijā Gada labākā horeogrāfija.

 


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 2.decembrī apmeklēja Nacionālā teātra izrādi “Dzimusi vakardien”.

Komēdija. Tam, kam ir nauda, ne vienmēr ir intelekts. Tam, kam ir intelekts,  ne vienmēr ir nauda. Par to arī šis mūžvecais stāsts, tikai autors uz šo pretrunu piedāvā palūkoties no komiskā skatapunkta. Viss liecina, ka lugu varētu spēlēt atkal un atkal, jo vienmēr būs kāda biznesa haizivs ar skaistu, bet dumju mīļāko. Un vienmēr būs mīlestība, kuras vārdā ir vērts sākt domāt.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt interesantu izrādi!

 


2022.gada 20.novembrī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Karlsons lido…” Latvijas Nacionālajā operā.

Kurš gan nezina Karlsonu, kas dzīvo uz jumta – vislabāko rotaļu biedru pasaulē? Omulīgais vīriņš ar propelleru uz muguras ir viens no Astridas Lindgrēnes grāmatu pazīstamākajiem varoņiem, kuru iemīļojuši gan bērni, gan pieaugušie. Latvijas Nacionālā baleta iestudējums ļauj skatītājiem izdzīvot visas slavenās Brālīša un Karlsona dēkas – pastaigu pa jumtiem, zagļu ķeršanu, pūcīgās auklītes Bokas jaunkundzes izjokošanu un smalkmaizīšu čiepšanu! Un kā īpašs saldēdiens ir grandiozas dzimšanas dienas svinības ar veselām astoņām tortēm un tikai vienu svecīti… Dzīvespriecīgais, krāsainais uzvedums aizved skatītājus uz pasauli, kur fantāzija saplūst ar īstenību – skursteņslauķi uz pilsētas jumtiem metas jautrā dejā, TV dīvas izkāpj no ekrāna un sarīko krāšņu rēviju, un pat konfektes sāk griezties apburošā valsī… Taču būtībā balets ir par ilgām pēc īsta drauga – tātad stāsts par katru no mums.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties brīnišķīgo izrādi!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

 2022.gada 16.novembrī  programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “SERENĀDE. CARMINA BURANA” Latvijas Nacionālajā operā.

Uz Latvijas Nacionālās operas Lielās skatuves vienā vakarā satiksies 20. un 21. gadsimta klasika – Džordža Balančina balets Serenāde un Edvarda Kluga laikmetīgā horeogrāfija Karla Orfa oratorijai Carmina Burana.

Džordža Balančina balets “Serenāde” ir vizuāli poētiska horeogrāfija, kas oriģināli veidota baletskolas audzēkņiem un tiek uzskatīta par vienu no dejas vēstures stūrakmeņiem. Balets “Serenāde” radīts, izmantojot Pētera Čaikovska “Serenādi” stīgu orķestrim do mažorā un pirmoreiz izrādīts 1934. gadā Amerikas Baleta skolas audzēkņu izpildījumā.

Edvarda Kluga laikmetīgās horeogrāfijas pamatā ir vācu komponista Karla Orfa (1895–1982) leģendārā oratorija “Carmina Burana”, kas ilustrē likteņa kaprīzēm pakļautos cilvēka dzīves līkločus. Scēniskajā kantātē izmantots kādā Bavārijas klosterī atrasts viduslaikos tapis dzejas krājums, kurā skartas dažādas tēmas: veiksmes un bagātības nepastāvīgums, dzīves gaistošā daba, pavasara atnākšana, arī iedzeršanas un iekāres bauda un posts. Oratorijas centrālais simbols – likteņa rats – griežas, pārvēršot prieku rūgtumā un cerību sērās. Edvarda Kluga horeogrāfijā galvenais vizuālais elements ir aplis – visvienkāršākais un tajā pašā laikā vispilnīgākais dabas veidojums.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties brīnišķīgo izrādi!

       

 


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  ceturtdien, 10.11. apmeklēja izglītojošo nodarbību par Latvijas Kultūras kanonu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

          Latvijas Kultūras kanons ir izcilāko un ievērojamāko mākslas darbu un kultūras vērtību kopums. Tajā iekļautas Latvijas kultūru raksturojošās vērtības dažādās mākslas jomās, ar kurām lepojamies un kurām vajadzētu veidot ikviena Latvijas iedzīvotāja kultūras pieredzes pamatu un piederības izjūtu Latvijai. Aptverot septiņas nozares (Tautas tradīcijas, Vizuālā māksla, Skatuves māksla, Mūzika, Literatūra, Kino, Arhitektūra un dizains), Kultūras kanonu veido 99 vērtības, un LNB un tās krājumā var iepazīties ar tām visām.

Skolēniem arī bija iespēja piedalīties orientēšanās spēlē Gaismas pilī.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 12.c klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 14.11. devās izzinošā nodarbībā – pastaigā pa Vecrīgu.


9.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas ”Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja A.Čaka memoriālo dzīvokli-muzeju.

Muzejā jauniešiem bija  iespēja iejusties autentiskā vidē, kuru sadzīviski un garīgi veidojis un apdzīvojis dzejnieks Aleksandrs Čaks. Ekspozīcijā apskatāmas piecdesmit gadu garumā saglabātas dzejnieka mēbeles, bibliotēka, vērtīgi mākslas darbi, sadzīves priekšmeti, fotoattēli, rokraksti, apģērbi un tekstilijas. Saglabājušās pat tādas sīkas un personiskas lietas kā brilles, kaklasaites, naudas maciņš, piezīmju grāmatiņa un aproču pogas. Tā ir vieta, kur ikvienam dota iespēja iejusties autentiskā vidē, kuru sadzīviski un garīgi veidojis un apdzīvojis pasaules mēroga rakstnieks – pilsētas un sieviešu apdziedātājs, latviešu modernās dzejas pamatlicējs – Aleksandrs Čaks.


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 02.11 un 03.11. programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros  apmeklēja Mencedorfa Namu.

Jaunieši iepazinās ar ikdienas norisēm senā tirgotāja vai amatnieka dzīvē: ēdiena gatavošanu, svēršanu, mērīšanu, amatniecības darbiem, telpu uzkopšanu, gatavošanos svētkiem u.c. Tika demonstrēts atklātā tipa pavards, degustētas uz pavarda tapušās pankūkas, dejotas senās dejas Vato zālē.

Paldies programmai ”Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 4.novembrī apmeklēja Nacionālā teātra izrādi “Aizliegtais pianīns”.

Asprātīgs un traģikomisks stāsts par to, kā mūsu dzīvi ietekmē birokrātija un absurdi likumi, kuri neuzrodas no zila gaisa, tos sacer mūsu līdzpilsoņi. Kāda Latvijas Republikas amatpersona nolemj sava dēla bērnudārzam atdot klavieres, jo mājās klavieres stāv nelietotas. Bērnudārza jaunā vadītāja ir laimīga, jo valstij nav liekas naudas, lai sagādātu bērniem īstas klavieres. Un tad sākas nebeidzamu pārpratumu virkne, jo – tas ir “interešu konflikts”.


2022.gada 31.oktobrī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties SIA “Sveču darbnīca” radošajā nodarbībā  “Sveču meistardarbnīca”. Skolēniem pastāstīja par sveču rašanās vēsturi, tā īpašībām, daudzveidīgām apstrādes iespējām. Nodarbības laika skolēni izgatavoja dažādas sveces.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantajā un izzinošajā nodarbībā! 


2022.gada 1.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās Stikla studijas “Glass Point” radošajā nodarbībā.

Sākumā skolēniem pastāstīja par stikla apstrādes pamatprincipiem, kā arī viņi tika iepazīstināti ar stikla dekoru veidošanas metodēm. Skolēni ar interesi klausījās un aktīvi un radoši darbojās un katrs izveidoja savu unikālu stikla dekoru.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


 2022.gada 22.oktobrī  programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Romeo un Džuljeta” Latvijas Nacionālajā operā.

Sergeja Prokofjeva balets „Romeo un Džuljeta”, kas tapis pēc Viljama Šekspīra ģeniālās traģēdijas motīviem, neapšaubāmi ir viens no populārākajiem sava žanra paraugiem 20. gadsimtā. Iestudējuma vizuālajā noformējumā izmantotie renesanses glezniecības un arhitektūras elementi pastiprina arī mūsdienu cilvēkam tik būtiskās ilgas pēc mūžīgās mīlestības.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties brīnišķīgo izrādi!

 


2022.gada 18.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā  skolēniem bija iespēja noklausīties koncertlekciju  “Leģendas mūzikā”. Jaunieši dzirdēja un iepazina 20. un 21. gadsimta mūzikas leģendas – mūziku, kas ir ietekmējusi paaudzes, atspoguļo mūsu valsts un pasaules vēsturi, mūziku. Skolēni iepazinās ar leģendāru mūziku pilnīgi jaunā mūzikas programmā ar jauniem stāstiem par Latvijas un pasaules leģendām mūzikā. Skolēni aktīvi iesaistījās koncertlekcijas norisē – atbildēja uz jautājumiem, dejoja līdzi.


17.oktobrī 12.klases skolēni programmas “Latvijas Skolas soma” ietvaros piedalījās biedrības “Cita Rīga” aktivitātē “Mūsu Latvijas noslēpumi”. Skolēniem bija iespēja parādīt savas zināšanas par Latvijas interesantākajām un skaistākajām vietām.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties biedrības “Cita Rīga”  saturīgā un aizraujošā aktivitātē!


2022.gada 14.oktobrī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.c klases skolēniem bija iespēja piedalīties interaktīvajā nodarbībā par Imanta Ziedoņa personību un daiļradi. Galvenā nodarbības daļa veltīta padziļinātai Imanta Ziedoņa pasaku iepazīšanai no grāmatas “Blēņas un pasakas”, veicinot lasītprasmi un akcentējot rakstnieka vērtības. Skolēniem bija jāveic dažādi savstarpēji saistītu uzdevumu virknējumi, kas attīsta caurviju prasmes – lasītprasme, radošums, sadarbība un līdzdalība.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties  Ziedoņa klases projekta izzinošā un interesantā pasākumā!

  


2022.gada 11.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Laboratorium.lv izzinošās nodarbības par arhitektūru un mākslu. Skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem paņēmieniem, kā filmās un teātrī iegūst specefektus. Skolēni uzzināja, kā veido mākslīgu sniegu, speciālu grimu, sprādzienus un citus efektus, kas ir balstīti uz ķīmijas un fizikas zināšanām, bet palīdz veidot mākslas darbus.

Īpaši interesanti jauniešiem šķita eksperimenti, kā rada asins efektu un rētas uz cilvēka ādas.

Jaunieši uzzināja, ka arhitektūras un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai un atjaunošanai ir vajadzīgas pamatīgas zināšanas par materiālu fizikālajām un ķīmiskajām īpašībām un vides ietekmi uz tiem. Viņi tika iepazīstināti ar  apdares materiāliem un krāsām arhitektūrā, kā arī ar risinājumiem, no kuriem ir atkarīga kultūrvēsturisko pieminekļu krāsu noturība vides ietekmē.

Skolēniem nodarbības ļoti patika un viņi  labprāt iesaistījās eksperimentos, aizrautīgi vēroja un uzzināja daudz jauna par fiziku un ķīmiju. Paldies programmai “Latvijas skolas soma”par doto iespēju!


2022.gada 7.oktobrī “Latvijas skolas soma” programmas ietvaros  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi “Arī vaļiem ir bail.”

Mūsdienīga komēdija ar dažiem nopietnības mirkļiem, kurā daudz līdzības ar bērnībā izsapņoto Sprīdīša sapni par Laimīgo zemi.

Kad trīsdesmitgadīga vīrieša dzīvē itin nekas netrūkst, ir veiksmīga karjera un harmoniska ģimenes dzīve, kad pietiek naudas ceļojumiem vai citām atpūtas iespējām, kādā dienā tu, stāvot rindā pēc pusdienām, vārda tiešā nozīmē dabū pa galvu un saproti – nekas no tā visa tev vairs nesagādā prieku.

“Izrāde bija interesanta. Man patika. Patika visvairāk tas, ka izrādē piedalījās pazīstami aktieri. Bieži vien bija smieklīgi. Viss patika.”

“Interesanta izrāde. Aktieri ļoti labi nospēlēja savas lomas.”

“Man ļoti patika izrāde! Bija interesanti, brīžiem smieklīgi!”

 


2021.-2022.m.g.


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

 2022.gada 25.maijā  programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Romeo un Džuljeta” Latvijas Nacionālajā operā.

Sergeja Prokofjeva balets „Romeo un Džuljeta”, kas tapis pēc Viljama Šekspīra ģeniālās traģēdijas motīviem, neapšaubāmi ir viens no populārākajiem sava žanra paraugiem 20. gadsimtā. Horvātu horeogrāfe Valentīna Turku savā iestudējumā piedāvā pārdroša, jutekliska un brutāla laikmeta vīziju, kur dzīvības un nāves jautājumi bieži tiek risināti iracionālā veidā un kaislību piesātinātā atmosfērā. Iestudējuma vizuālajā noformējumā izmantotie renesanses glezniecības un arhitektūras elementi pastiprina arī mūsdienu cilvēkam tik būtiskās ilgas pēc mūžīgās mīlestības.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties brīnišķīgo izrādi!


28.aprīlī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros piedalījās izglītojošā nodarbībā Melngalvju Namā.

Melngalvju nama apmeklējums ir lieliska iespēja   papildināt zināšanas vēstures stundās, mācoties par Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma daudzveidību un saimniecības vēsturisko attīstību. Pētot sadarbību un tirgošanas iespējas Latvijas teritorijā, Melngalvju nams ir spilgts to laiku piemērs, kas saglabājās līdz mūsdienām.

Nams celts kā sanāksmju un dzīru vieta dažādām Rīgas sabiedriskajām organizācijām, bet 17. gadsimtā par tā vienīgajiem iemītniekiem kļuva dzīvespriecīgo un uzņēmīgo ārzemnieku, galvenokārt vācu, tirgotāju brālība – Melngalvju biedrība. Viens no daudzajiem biedrības aizbildņiem bija svētais Maurīcijs – romiešu leģiona komandieris, kas miris briesmīgā mocekļa nāvē – viņam nocirsta galva. Tieši par godu svētajam Maurīcijam mora galvas atveids kļuva par melngalvju pazīšanās zīmi un simbolu, iekļaujot to arī biedrības ģerbonī.

Melngalvju nams jau gandrīz 700 gadus priecē un sajūsmina rīdziniekus un Rīgas pilsētas viesus. Šī ir viena no krāšņākajām ēkām Rīgā, kas glabā gan unikālu vēsturisko mantojumu par leģendāro Melngalvju brālību, gan arī Rīgas vēsturi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties izzinošā un  interesantā nodarbībā!

 


2022.gada 20.aprīlī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties SIA “Sveču darbnīca” radošajā nodarbībā  “Sveču meistardarbnīca”. Skolēniem pastāstija par sveču rašanās vēsturi, to īpašībām, daudzveidīgām apstrādes iespejām. Nodarbības laikā skolēni izgatavoja dažādas sveces.

Skolēniem ļoti patika nodarbība.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties interesantā un radošā nodarbībā! 


2022.gada 21.aprīlī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja izzinošā nodarbībā “Senā Rīdzene – upe zem ielām”. Nodarbības sākumā skolēni muzejā iepazinās ar arheoloģiskajiem atradumiem, turpinājumā – devās uz Vecrīgas ielām un izsekoja senās upes likteni, izstaigājot ielas, kuru vietā kādreiz tecējusi Rīdzene.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties  izzinošā un interesantā nodarbībā!


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 21.aprīlī apmeklēja Dailes  teātra izrādi   „ Smiļģis”.

Izrāde par ģēnija tiesībām būt atšķirīgam. Izrāde par viņa likteni būt varenam, apbrīnotam, dievinātam un galā – traģiski vientuļam. Izrāde arī par viņa sievietēm, bez kurām varbūt ne tikai viņa mākslinieka liktenis būtu citāds, bet viss būtu citādi, kā tas nereti notiek varenu vīriešu dzīvēs.

Māras Zālītes jaunākā luga sākas ar Dailes teātra ieceres dzimšanu viena ģēnija prātā, kam seko teātra dibināšana, fenomenāli panākumi, spēja izdzīvot cauri visiem laikiem un izcilas dzīves traģisks fināls.

Eduards Smiļģis ir ne vien Dailes teātra dibinātājs, novatorisks režisors un “spēka un ekstāzes aktieris”, bet arī pretrunu plosīts ģēnijs, kurš, līdzīgi hameleonam, maina savu iedabu atkarībā no sievietes, kuru tobrīd mīl, vai varas, kas tobrīd valda. Drāma divās daļās cenšas izdibināt, kas patiesībā slēpjas aiz Smiļģa tūkstoš maskām, un kādu cenu ģēnijam nākas maksāt par spēju spēlēt teātri, sāpēt un mīlēt pāri vidusmēra cilvēka varēšanas robežām.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt izrādi!


2022.gada 13.aprīlī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties SIA “Laboratorium” izzinošā  nodarbībā “ Mākslas un zinātnes krustpunkti”.

Interaktīvā nodarbībā skolēni uzzināja , kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes. Par pamatu ņemot Latvijas filmu “Dvēseļu putenis”, tika rādīts, kas nepieciešams, lai radītu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus. Skolēniem parādīja, kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošos šķidrumus, kā dažādu darbību veikšanai trenējas kaskadieri utt. Tas viss nebūtu īstenojams bez ļoti precīziem aprēķiniem un specifiskām zināšanām. Ieskatīsimies aizkulisēs, lai saprastu, kā rodas īstā māksla. Skolēniem ļoti patika nodarbība un iespēja pašiem piedalīties zinātniskajos eksperimentos. Paldies programmai  “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!


Izrādes “Stepančikovas ciems” apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 10.04.2022.g apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Stepančikovas ciems”.

“Tā sādža, kur Jevgeņijs skuma, bij’ nostūris patiešām jauks…” Patiesībā ne sādža, bet ciems, un nevis Jevgeņijs, bet Sergejs, un skumt tur jaunajam cilvēkam nemaz nenācās. Noslēpumainā vēstule no mīļotā tēvoča ar piedāvājumu, kas krustdēla romantiskajā būtnē izraisa satraukumu, noved mūsu varoni atvaļinātā pulkveža Rostaņeva īpašumā, kuru pārvalda viens no skolotākajiem, talantīgākajiem un ar visām iespējami lieliskākajām īpašībām apveltītais vīrs Foma Fomičs Opiskins, kurš nepaguris rūpējas par apkārtējo labklājību un garīgo izaugsmi. Pilnveidoties atsakās vien pulkveža meita un atraitņa Rostaņeva ģimenē dzīvojošā guvernante, bet tas, bez šaubām, aiz jaunības un aiz muļķības. Lai gan, ja tā ieskatās, daži viesi, kas aizkavējušies zem dāsnā un vientiesīgā pulkveža jumta, arī ir koncentrējušies nepavisam ne uz garīgo izaugsmi, bet vistiešākajā veidā uz materiālajām vērtībām. Jo vairāk – viņi ir gatavi rīkoties noteikti un izaicinoši! Kas tad galu galā notiek? Intrigas, skandāli, nolaupīšana, izdzīšana, salīgšana un kāzas! Tas viss, kā tas krievu klasiķiem mēdz būt, netālu no apriņķa pilsētas N. Lai gan ko tur slēpt? Stepančikovas ciems, iespējams, atrodas pavisam tuvu.

Skolēniem izrāde patika. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Stepančikovas ciems”.

 


Izglītojoša nodarbība “Redzēt skaņu”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 7. aprīlī  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni piedalījās izglītojošā nodarbībā ”Redzēt skaņu”, kuru vadīja multiinstrumentālistes, dueta “VIOLIN  DIIVAS” dalībnieces Lelde Zaržecka un Inese Fedorovska.

 


Nodarbība “Ziedoņa klase”

2022.gada 4.aprīlī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties interaktīvajā nodarbībā par Imanta Ziedoņa personību un daiļradi. Galvenā nodarbības daļa veltīta padziļinātai Imanta Ziedoņa pasaku iepazīšanai no grāmatas “Blēņas un pasakas”, veicinot lasītprasmi un akcentējot rakstnieka vērtības. Skolēniem bija jāveic dažādi savstarpēji saistītu uzdevumu virknējumi, kas attīsta caurviju prasmes – lasītprasme, radošums, sadarbība un līdzdalība.

Skolēni pierādīja sevi kā zinošus jauniešus. Bija prieks, ka iesaistīties varēja visi, neviens nepalika malā, tādējādi nezaudējot kopības sajūtu.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties  Ziedoņa klases projekta izzinošā un jēgpilnā pasākumā!

 

 


Izrāde “Trīs draugi”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

2022.gada 2.aprīlī  programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Trīs draugi” Latvijas Nacionālajā operā” pēc Ēriha Marijas Remarka romāna motīviem.

1928.gadā kādā lielā Vācijas pilsētā trīs jauni vīrieši pelna niecīgu iztiku, ķīlējot mašīnas. Apkārt pieaug neapmierinātība par dzīves apstākļiem, badu. Agresīvi noskaņoti jaunieši pilsētā parādās arvien biežāk. Roberts, Gotfrīds un Oto dzīves jēgu un mieru no apkārtējās pasaules rod draudzībā.

 

Horeogrāfs Sergejs Zemļanskis par baleta galvenajām tēmām stāsta: “Tur ir daudz joprojām aktuālu tēmu. Gan no savstarpējo attiecību skatupunkta, par kurām arvien vairāk aizmirstam. Kas ir draudzība, īsta draudzība. Kas jau ir zudušais jēdziens “biedriskums”, kad esi gatavs palīdzēt jebkurā mirklī, lai ko tas no tevis prasītu. Gaiša, smalka, kristālskaidra mīlestība, kas tiek dota kā dāvana no debesīm un tūlīt atņemta. Gan sociālas tēmas, kas aktuālas arī šodien – protesti, sacelšanās.”

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par dāvāto  iespēju!


Koncertlekcija “Sprādziens mūzikā”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 31. martā  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni noklausījās koncertlekciju “Sprādziens mūzikā”.

Koncertlekcijā  varēja uzzināt, kā populārā mūzika ir attīstījusies no 1920. līdz mūsdienām: džeza, blūza ēra, svinga laiks, revolucionārie rock’n’roll gadi, hipiju plūsma, disko spožums, astoņdesmitie, 90. gadu popkultūra un mūsdienas.

 Kopā ceļojam laikā, izzinot, kā mūzika iet roku rokā ar 20. gadsimta vēstures lielākajiem notikumiem un atspoguļo savu laikmetu.

Tas bija patīkams, izglītojošs ieskats mūzikas attīstībā.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par dāvāto iespēju!


Izrāde “Arī vaļiem ir bail”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas  „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 1.aprīlī apmeklēja Latvijas Nacionālā  teātra izrādi „ Arī vaļiem ir bail” .

Kad trīsdesmitgadīga vīrieša dzīvē itin nekas netrūkst – ir veiksmīga karjera, laimīga ģimenes dzīve, mīloši vecāki un burvīgi bērni, kad pietiek naudas un ideju ceļojumiem vai citām atpūtas iespējām, kādā dienā tu, stāvot rindā pēc pusdienām, vārda tiešā nozīmē dabū pa galvu un saproti – nekas no tā visa tev vairs nesagādā prieku.
Ko darīt? Vai ir vērts to kādam teikt? Vai to sapratīs? Varbūt pārpratīs? Mūsdienīga komēdija ar dažiem nopietnības mirkļiem par šodienas Latvijas cilvēkiem, kurā daudz līdzības ar bērnībā izsapņoto Sprīdīša sapni par Laimīgo zemi. Arī mūsu varonis nolemj doties pasaulē… t.i., iziet ārpus ierastās trajektorijas – un sāk cirst tikko nopirktajā savrupmājā logu. 

Izrāde ļāva pārdomāt, kas dzīvē ir svarīgākais un kā to piepildīt, lai būtu laimīgs. Novērtēt to, kas mums ir dots. Būt atklātam un godīgam pret sevi un citiem. Prast pasmieties pašiem arī par sevi.

Lieliska izrāde. Paldies programmai „Latvijas skolas soma”!

 


Filmas “Tizlenes” apmeklējums

2022.gada 29.martā programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja kinoteātri “Splendid Palace” un noskatījās filmu “Tizlenes”.

Ir 1999. gads, tuvojas Millenium svinības. Trīs devītklasnieces Sarmīte, Sveta un Katrīna ir nolēmušas mainīt savu dzīvi un no klases apsmietākajām “tizlenēm” pārvērsties par skolas populārākajām meitenēm. Taču ne viss iet kā plānots, un meitenēm nākas saprast, ka izlikšanās par to, kas neesi, nenes nedz laimi, nedz stilīgumu, un dzīvē viss nenotiek kā kino.


Balets “Gulbju ezers”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Latvijas Nacionālo Operu un Baletu

2022.gada 27.martā  programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties Pētera Čaikovska baletu “Gulbju ezers” Latvijas Nacionālajā operā.

“Gulbju ezers” ir baletu balets, kas vienmēr baudījis skatītāju sajūsmu. Tajā Čaikovska skaistā mūzika apvienojas ar Petipā un Ivanova ģeniālo horeogrāfiju. Gulbju ezera valdzinājums kā magnēts pievelk sapņotāju princi Zigfrīdu. Odīlija, kas kā ūdens piliens līdzīga daiļajai gulbju princesei Odetai, iekāro jaunekli. Cīņa, mīļotās Odetas ievainojums, uzvara pār ļaunumu, kas ir tikai šķitums… Ludviga Otrā galms, Neišvānšteinas pils, izsmalcināti tērpi un krāšņas dekorācijas kopā ar Latvijas Nacionālā baleta trupas rūpīgo attieksmi pret klasiku ik detaļā rada izcilību.

Pēc izrādes skolēni aktīvi dalījās iespaidos par baletu, par tērpiem un dekorācijām.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iegūtām pozitīvām emocijām un iespēju apmeklēt brīnišķīgo izrādi!


Latvijas Nacionālā teātra izrādes „Sapnis vasaras naktī” apmeklējums

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas  „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 23.martā apmeklēja Latvijas Nacionālā  teātra izrādi  „Sapnis vasaras naktī” .

Kad daba ir savā auglīgākajā briedumā un vasaras nakts gaiss vibrē, mēs nokļūstam realitātē, kur viss kļūst šķietams, kur instinkti ņem virsroku pār prātu. Šī Šekspīra luga vadā mūs pa dažādām realitātēm. Tā apspēlē ne tikai teātra realitāti, bet liek izvērtēt arī mūsu ikdienas realitāti. Katrs ir piedzīvojis šo sajūtu, kad sapnis kļūst tik dzīvs, ka spēj atstāt iespaidu pat vairāku dienu garumā.
Kas mūs vada – vai instinkti? Vai pastāv vēl kāda pasaule? Vai dzīve ir sapnis? Un, ja dzīve ir sapnis, kas ir nāve?

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Nacionālo teātri un noskatīties Viljama Šekspīra komēdiju “Sapnis vasaras naktī”.

 


Filma “Baiga vasara”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni noskatījās kinoteātra “Splendid Palace” filmas “Baigā vasara” ierakstu

2022.gada 25.martā  programmas  “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni noskatījās kinoteātra “Splendid Palace” filmu “ Baigā vasara”.

2000.gadā uzņemtā vēsturiskā spēlfilma par 1940. gada notikumiem Latvijā. No pilsētas izceļo baltvācieši. Pēc dažām dienām jāaizbrauc arī Izoldei, un kopā ar viņu pošas aizbraukt Latvijas Republikas Ārlietu ministrs Vilhelms Munters. Par to nezina nedz Latvijas valdība, nedz Muntera sieva Natālija. Visi plāni mainās, kad Izolde iepazīstas ar radio reportieri Robertu. Pienāk 17. jūnija rīts, Rīgā iebrauc Sarkanās armijas tanki…

Baltvācu meitenes un latviešu radio žurnālista mīlestības konfrontācija ar Otrā pasaules kara politikas nežēlīgajām grimasēm. Bīstama spēle, kurā ierautas valstis un to vadoņi, mazie cilvēki un viņu dzīves. Spēle, kurā nav uzvaras.

Skolēniem filma patika un rosināja pārdomas.


Izrāde “Grenholma metode”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas ReinholdaŠmēlinga vidusskolas skolēni dodas uz Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 11.A un 11.B klašu skolēni programmas „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 18.03.2022.g apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Grenholma metode”.

Četri pretendenti ieradušies uz darba interviju. Visi četri nonāk telpā, kur jātiek galā ar neredzamu novērotāju dotiem uzdevumiem. Vai nauda un ieņemamā amata prestižs izrādīsies svarīgāks par pašcieņu un cilvēciskumu? Tas noskaidrosies aizraujošā psiholoģiskā eksperimentā.

 Stāsts ir par darba interviju, kurā manipulē ar cilvēku. Tiek izmantota visa iespējamā informācija, lai redzētu potenciālā darbinieka vājās vietas un kā viņš reaģē specifiskās situācijās. Protams, ir liela humora deva un aktieri labi parāda katra tēla stiprās un vājās puses.

Skolēniem izrāde patika. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Grenholma metode”.


SIA Framest Music koncertlekcija “Es mīlu Tevi, Latvija”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja 22.02.2022. noskatīties tiešsaistē SIA “Framest Music” koncertlekciju – “Es mīlu Tevi, Latvija”.

Tā ir jauna, iedvesmojoša koncertlekcija, kas veidota kā dziesmu spēle, kuras laikā skolēni pētīja Latvijas mantojumu estrādes mūzikā, uzzināja jaunas lietas ne tikai par Latvijas muzikālo mantojumu, bet arī citām kultūras vērtībām, iepazina folkloras mantojumu un noskaidroja, kā latvieši svin svētkus dažādos novados, kopīgi skaidroja ticējumus un no jauna atklāja lietas, ar kurām Latvijā visi varam lepoties. Koncertlekcijā izglītojamie noklausījās Jāņa Lūsēna, Valta Pūces, Zigmāra Liepiņa, Raimonda Paula, Imanta Kalniņa, Renāra Kaupera, Marata Ogļezņeva un Ulda Marhilēviča radīto mūziku – Latvijā populāras un nozīmīgas dziesmas, kurām skolēni varēja dziedāt līdzi.


Filma “Bedre”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.c klases skolēni apmeklē kinoteātri “ Splendid Palace”      

 2022.gada 10.martā  programmas  “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 10.C klases skolēni devās uz Splendid Palace un noskatījās filmu “ Bedre”.

Filma “Bedre”, kas tapusi pēc Janas Egles stāstu motīviem, ir par desmit gadus veco Markusu, kuram jāpielāgojas jaunai dzīvei laukos pie omes. Pēc incidenta ar kaimiņu meiteni Emīliju ciema iedzīvotāji uz zēnu sāk lūkoties ar neiecietību un aizdomām, līdz nejaušības dēļ Markuss patvērumu un draudzību rod pie noslēpumainā vientuļnieka Jūrnieka, kurš dzīvo meža nomalē. Kā uzsver filmas autori, filma ir mūsu sabiedrības šķērsgriezums, skarot vairākas mūsdienās aktuālas tēmas: bērni, kas aug bez vecākiem un saskaras ar emocionālu vardarbību, savstarpēja iecietība, atvērtība pret citādo. Skolēniem filma patika un rosināja pārdomas.


Izrāde “Trīs draugi”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 30.novembrī apmeklēja Dailes teātra izrādi „Trīs draugi” .

Literatūras klasika un tēmas, kas nekad nenoveco – patiesa draudzība un mīlestība. Aizkustinošs stāsts par trim jauniem cilvēkiem, kas, pārcietuši Pirmā pasaules kara šausmas, mēģina atgūt dzīvi.

Izrādes “Trīs draugi” pamatu veido režisora Regnāra Vaivara luga, kas tapusi, iedvesmojoties no slavenākā Ēriha Marijas Remarka romāna ar tādu pašu nosaukumu. Darbs vēsta par Robertu, Gotfrīdu un Otto, kuri pārtiek no dauzītu automašīnu pārdošanas, bet atpūšas – krogos un pērkamu sieviešu sabiedrībā, kavējoties sāpīgās pagātnes atmiņās. Un mirklī, kad šķietami nekas vairs nespēj piešķirt dzīvei jēgu, Roberts satiek Patrīciju. Par spīti sāpēm un slimībai, viņa draugiem iemāca ne vien rast iekšējo spēku dzīvot šeit un tagad, bet arī pieņemt visu lietu gaistošo dabu.


Filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene”

2021.gada 29.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Kino Bize” daudzsēriju mākslas filmas “Emīlija. Latvijas preses karaliene” ierakstu.

Daudzsēriju filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene” ir stāsts par starpkaru Latvijas preses karalieni – “Jaunāko ziņu” un “Atpūtas” izdevēju Emīliju Benjamiņu, kuras personība, bagātība un traģiskais liktenis ir kļuvuši par Latvijas vēstures leģendu.

Filmas stāsts sešās spēlfilmās un vienā dokumentālā sērijā aptver laika periodu no Emīlijas Benjamiņas izdotā žurnāla “Atpūta” pirmsākumiem līdz viņas bojāejai Sibīrijā. Katra sērija atspoguļo kādu zīmīgu Emīlijas Benjamiņas dzīves posmu, parādot dažādas viņas personības šķautnes – ģimenes dzīvi, uzņēmējdarbību, sociālā statusa nostiprināšanu, ietekmi uz politiskajām un kultūras norisēm 20. un 30. gados un beigu beigās pašas darbinieku nodevību. Ar šo spēcīgo sievieti stāsta centrā filmā tiks parādīta Latvijas sabiedrība visā tās krāsainībā, un skatītājiem pazīstamas būs daudzas vēsturiskas personas – Antons Benjamiņš, Jānis Benjamiņš, Kārlis Skalbe, Jānis Ziemeļnieks, Vilis Lācis, Jānis Kārkliņš, Annija Simsone, Pēteris Blaus, Jūlijs Lācis, Augusts Kirhenšteins.

“Emīlijas Benjamiņas dzīvesstāsts ļāva mums ieskatīties vienā no Latvijas 20.gadsimta vēstures nozīmīgākajiem posmiem. Mēs ceram, ka šis vēstures un daudzu cilvēku unikālais biogrāfiskais stāsts nonāk pie skatītājiem laikā, kad domājam par vēstures mācībām. Tāpat ceram, ka “Emīlija. Latvijas preses karaliene” spēs mainīt daudzsēriju filmu žanra nozīmību un kvalitāti Latvijā un ar demonstrēšanu gan kinoteātros visā Latvijā, gan arī straumēšanas platformās sasniegsim visus, kurus interesē šis Latvijas vēstures lielais stāsts,” norāda producents Gints Grūbe.

Atsauksmes par filmu

Inga: Paldies par doto iespēju noskatīties šo filmu “Emīlija. Latvijas preses karaliene”. Man patika šī filma un ar interesi vēroju tā laika notikumus, kas atspoguļo Latvijas vēsturē izdevējas Emīlijas Benjamiņas dzīvi, sākot no 1924. gada, kad kopā ar vīru Antonu Benjamiņu nolēma izdot ilustrēto izdevumu “Atpūta”. Stāsts veidots par neatkarīgu un spēcīgu sievieti- uzņēmēju, kura iekaro savu vietu 30. gadu sabiedrības elitē, kā arī par piedzīvoto nodevību un traģisku bojāeju 1941. gadā.
Vita: Ļoti skaista filma ar izciliem aktieriem. Ir iespēja ielūkoties tā laika aristokrātiskās sabiedrības dzīvē. Izbaudīt tā laika atmosfēru. Tā kā filma balstīta uz reāliem notikumiem, tad vērts noskatīties un uzzināt vēl kādus interesantus faktus par Latvijas vēsturi.

10.A klase par filmu “Emīlija. Latvijas preses karaliene” :

Filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene” ir viena no vēsturiski skaistākajām latviešu kinematogrāfijā. Tajā ir gan tam laikam atbilstošā mode, kas tiek parādīta izsmalcinātajos un interesantajos galvenās varones tērpos, gan jūgendstila interjers. Vēsturiskie notikumi ir spilgti atainoti-iespējams, ne visiem varētu patikt, jo vecie cilvēki Ulmaņlaiku atceras ar pozitīvismu. Skatītāja iztēlei ir atstāts Emīlijas dzīves nogales posms, tā liekot meklēt vēsturisko informāciju par Emīliju Benjamiņu-sievieti, kas sasniedza visu, ko vēlējās.

Emocijas, ko radīja filma “Emīlija. Latvijas preses karaliene” ir pozitīvas. Filmā tiek atspoguļota žurnālistikas dzīve 19.gadsimta sākumā. Filmā tiek atainotas cilvēku dažādās dzīves, to raksturi un likteņi.

Pēc filmas noskatīšanās tika gūta atziņa- darbs paliek, bet mainās cilvēks.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”!

 


Filma “Tizlenes”

 2021.gada 29.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” filmas “Tizlenes” ierakstu.

Komēdijā “Tizlenes” trīs 9. klases skolnieces nolemj likt punktu savai tizleņu dzīvei un kļūt par skolas populārākajām meitenēm! Iedvesmojoties no Holivudas filmām, draudzenes nolemj, ka vienīgā izeja ir ierasties izlaidumā ar klases spicākajiem čaļiem. Taču, kad izfantazētie plāni gandrīz izbojā patiesu draudzību, meitenēm nākas saprast, ka izlikšanās par to, kas neesi, nenes nedz laimi, nedz stilīgumu, un dzīvē viss nenotiek kā kino.

Varētu uzskaitīt vairākus iemeslus, kādēļ šo filmu ir vērts redzēt. Tajā ir labi latviešu aktieri, kino mākslā nepieredzējuši galveno lomu atveidotāji, latviešu komponista radīts skaņceliņš, autentiski kostīmi un dekorācijas no «tiem laikiem», asprātīgi dialogi, pagātnes nostalģija par skolu, sirreāla gaisotne un pat mūzikla elementi. Galvenais ir tas, ka šī komēdija skatītājam liks smieties. Tā ir filma pusaudžiem par pusaudžiem.

Atsauksmes

 Ināra. Pati tieši mācījos 90-tajos un pilnīgi nekas no šīs “komēdijas” neuzrunāja. Vairāk atgādina kaut kādu lētu filmu par amerikāņu jauniešiem.

Brigita. Patika. Ļoti smieklīga filma par jauniešu problēma. Puiši, popularitāte, mīlestība utt. Par zīlēšanu bija smieklīgi. Neko tādu sava mūža nemēģinātu.

Krista. Īsti nav skaidrs, kam šī filma domāta. Mūsdienu jauniešiem nav interesanti 90. gadu jaunieši. Un diez vai kas tāds varētu interesēt mūsdienu laika jauniešus.

Violeta. Filma nepatika.

 Sandra: Man šķita – ne no ikdienas. Kā tāda Alise aizspogulijā ar meiteņu sapņu un realitātes sajaukumu. Lai arī problēma aktuāla un nopietna filma ir komiska, pārspīlētas situācijas, bet ir par ko padomāt, ar ko salīdzināt. Tas tāds jauniešu projekts. Bija interesanti viņus vērot.

Sandra. Filmas scenārijs atbilstošs jauniešu auditorijai. Jauniešiem filma patīk, saredz sevi, draugus un paziņas.
Nedaudz garlaicīgs šķiet filmas sākums, bet tālākā notikumu attīstība kļūst dinamiskāka un pievilcīgāka.
Skolēni filmā saskata mūsdienu savstarpējo attiecību problēmas – mobingu.


Filma “Kur vedīs ceļš”

 2021.gada 28.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” filmas “Kur vedīs ceļš” ierakstu.

Režisora Matīsa Kažas filma veidota uz vēsturisko notikumu – sacelšanās- fona Austroungārijā vesterna stilā. Filmas darbība risinās 19. gadsimta otrajā pusē, kad no baltvācu barona muižas īsi pirms kāzām pazūd topošā līgava. Eva ir aristokrāte, jauniete, kura uzaugusi baltvācu barona aizbildnībā. Īsi pirms plānotajām laulībām ar kādu savdabīgu Vīnes grāfu, Eva un viņas guvernante Magda nolemj pretoties barona iecerēm un īsteno bēgšanas plānu. Taču notiekošajā negaidīti iesaistās latviešu zemnieks Mikus, kuru nu tur aizdomās par jaunās dāmas nolaupīšanu. Barona rokaspuiši, valsts kriminālizmeklētājs, ungāru kovbojs un citi varoņi dodas ceļā, lai pazudušos jauniešus atrastu, jo Eva, kā izrādās, ir lielu bagātību mantiniece.

Skolēnu atsauksmes:

  • Filmas centrā jaunas meitenes liktenis un apkārtējās sabiedrības atspoguļojums. Daudz ironijas par augstāko un arī zemāko sabiedrības daļu, ierēdņiem.
    Bija interesanti to vērot neierastā- vesterna stilā.
  • Viktorija. Esmu noskatījusies filmu “Kur vedīs ceļš”. Manuprāt, filma ir par to, kā dzīvoja cilvēki senajos laikos, kādi likumi bija viņiem un kādas tiesības. Es ieteiktu noskatīties šo filmu, jo no tās var iemācīties, ka rīkoties, kā uzvesties pareizi un ko darīt konkrētās situācijās pat mūsdienās.
  • Man ļoti patika pati filma bija ļoti interesanti. Nepatika man vecā sieviete, kas pavēlēja meitenei, kad viņai būs jāprecas ar to veco vīrieti. Smieklīgākais bija, kad viens no kalpiem visu laiku smieklīgi runāja. Šī filma ir patiesa uz dzīvi tas pierāda kā senos laikos bija galvenais, kad palika dzīvi galvenie varoņi no filmas vēlētos vēl redzēt šādas filmas.
  • Patika tieši gados vecāki aktieri, jo likās ka viņi labi tēlo un tiešām izskatījās un bija attēloti kā vesterna veida filmās. Nepatika tas, ka filma ir pavisam pirmā latviešu vesterna filma , bet puse no tās bija krievu valodā… …ka vesternu filmas parasti ir par to kā vienai bandai ir naids pret otru un viņi cīnās par kaut ko un tamlīdzīgi, bet šeit bija vairāk par jauno meiteni , bet doma filmai bija laba, vienkārši vajadzēja vēl drusku manuprāt pie viņas piestrādāt. Patika arī skati, no sākuma bija Austroungārija un no turienes tiešām bija skaisti skati uz kalniem…

 


Līgatnes dabas taku apmeklējums

 Š.g.rudenī  11.C un 12. C klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma”ietvaros apmeklēja Līgatnes dabas takas, kas ir labiekārtotu taku kopums meža ainavā Gaujas Nacionālajā parkā.

 Bija iespēja apskatīt Līgatnes dabas takās dažādu sugu Latvijas dzīvniekus, piemēram, staltbriežus, stirnas, aļņus, meža cūkas, pūces, lāčus (slavenā lācene Ilzīte), lūšus, lapsas, kukaiņu māju u.c.

Varēja vērot neskartas dabas ainavas, klausīties meža un pļavu balsīs, izstaigāt Gaujas senlejas gravas un paugurus, kā arī baudīt aktīvu atpūtu un  brīnišķīgu mieru. Jaunieši pabija pie Gaujas, vietā kur Līgatnes upē ietek Gaujā, vēroja satekas vietu, Līgatnes un Gaujas upju straumes ātrumu, upes kritumu un  smilšakmens atsegumus Gaujas krastā.

 Pastaigu taka bija 5 km gara ar atšķirīgām grūtības pakāpēm un skolēni to izstaigāja 2 stundu garumā. Bija iespēja orientēties ar kartes palīdzību un pildīt skolēniem sagatavotas darba lapas “Ragaiņiem pa pēdām”. Skolēni labprāt pildīja.

 Skolēniem bija iespēja apmeklēt arī Līgatnes papīrfabrikas ciematu, kas ir unikāls 19.gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis, celts kā savulaik modernākais strādnieku ciemats Eiropā.  Jaunieši apskatīja 6 pakalnus uz kuriem izvietotas bijušās papīrfabrikas strādnieku dzīvojamās mājas, smilšakmeņos veidotās alas un tajās ierīkotos pagrabus, pirmo papīrfabrikas ēķu- Ānfabriku, kas celta 1815.gadā un bijušā ciemata sabiedriskās ēkas- kultūras namu un aptieku, kas celtas 1897. gadā.

 Līgatnes vēsturiskajā centrā skolēni  apskatīja īpatnējas dabas un kultūrvēstures pieminekļi – pagrabu alas, ko Līgatnes iedzīvotāji un papīrfabrikas strādnieki jau kopš 18. gs. beigām izkaluši smilšakmens iežos, lai izmantotu par sakņu un dārzeņu uzglabāšanas pagrabiem. Daļa alu šo funkciju pilda arī šodien.

Paldies programmai „Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties izzinošos un izglītojošos pasākumos!

    

 


Izrāde “Ferdinands un Luīze”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 13.10.2021.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi   „ Ferdinands un Luīze” .

 Frīdriha Šillera ”Ferdinands un Luīze” Ditas Lūriņas režijā – klasisks stāsts par lielām un tīrām jūtām.

Divi mīlētāji no “Vētru un dziņu” laikmeta satiksies šodienā uz Nacionālā teātra lielās skatuves, lai kā jebkuros laikos stātos pretī cilvēku likumiem, sabiedrības priekštatiem un aizspriedumiem, divkosībai un bailēm. Lai ar savu mīlestības sacelto vētru, atmaskotu visu iesaistīto slēptās dziņas un patiesos dzinuļus. Kad mīlestība deg ar tādu spēku, kāds atrodams pasaules dramaturģijas klasikā, izglābties nav paredzēts nevienam…

 


Mācību ekskursija

28.septembrī 10.c klases audzēkņi kopā ar klases audzinātāju Lauru Uzlovsku un sociālo pedagogu Ivitu Meikšāni devās daudzpusīgā mācību ekskursijā.

Ekskursijas maršruta sākums bija  Koknesē. Ekskursijas dalībnieki apmeklēja   Kokneses pilsdrupas, no kurām pavērās ainavisks skats uz Daugavu un tās krastiem. Skolēni iepazinās ar Kokneses vēsturi un izstaigāja dabas takas gar Pērses un Daugavas krastiem.

Programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros, grupai bija iespēja pabūt vietā,  kur satiekas cilvēku un valsts pagātne, tagadne un nākotne  – Likteņdārzā. Tā bija divu stundu izzinoša nodarbība ar stāstījumu par Likteņdārzu, kuru papildināja orientēšanās uzdevumi. Tos skolēni pildīja grupās patstāvīgi. Vairāki skolēni atzīst, ka šī orientēšanās nodarbība bija ļoti interesanta un izzinoša.

Pēc aktīvās nodarbības Likteņdārzā grupa apmeklēja rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa memoriālo muzeju “Braki”. Muzejā bija stāstījums par rakstnieku un Braku muzeju, iepazīšanās ar pastāvīgo ekspozīciju muzeja ēkās. Rūdolfa Blaumaņa spalvai pieder noveles “Salna pavasarī”, “Purva bridējs”, ”Nāves ēnā”. Stāstījumu papildināja dažādi uzdevumi.  Ekskursijas nobeigumā, gide parādīja video fragmentus no teātra izrādes “Skroderdienas Silmačos”, pēc kuras skolēniem bija jāatveido neliels teatrāls uzvedums no izrādes. 

10.c klases Madara Bruce par ekskursiju saka: “Man ļoti patika ekskursija, varēju iepazīties gan ar izcilo rakstnieku, gan  ar klasesbiedriem tuvāk.”

Elīna Sīpola par ekskursiju saka: “Paldies skolotājām un pārējiem klasesbiedriem par aizraujošo ekskursiju”.

Savukārt klases audzinātāja Laura Uzlovska akcentēja, ka šī skaistā bezmaksas ekskursija bija iespējama tikai pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”.


2021.gada 7.oktobrī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties SIA “Stikla māja” studijas “Glass Point” radošajā un praktiskajā nodarbībā “Iepazīsti stikla mākslu”. Skolēniem pastāstīja par stiklu, tā īpašībām, daudzveidīgām apstrādes iespējām. Ar lielu interesi skolēni noskatījās īsfilmu, par to,  kā top dažādi stikla priekšmeti.

Nodarbības laika skolēni izgatavoja dekorus no krāsainām stikla loksnēm, kombinējot tos uz iepriekš sagatavotas stikla pamatnes sirds veidā.

Katrs varēja justies kā stikla mākslinieks un veidot radošo darbu mozaīkas tehnikā. Skolēnu izgatavotie dekori ceļos uz stikla kausēšanas krāsni, lai pārtaptu īstos mākslas darbos, jo pats kausēšanas process notiks stikla studijas”Glass Point”  darbnīcā- stikla kausēšanas krāsnī 800 grādos.


2020./2021. mācību gadā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā tiek turpināta programma “Latvijas skolas soma”, kuras ietvaros skolēniem būs iespēja apmeklēt dažādus pasākumus, izglītojošas programmas un nodarbības, muzejus, kultūrvēsturiskus notikumus, apskates objektus u.c. .
Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās mērķis ir, sākot ar 2018. gada septembri, nodrošināt katram mūsu valsts skolēnam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu un dod iespēju klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.

“Latvijas skolas soma” veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.


Latvijas Nacionālais teātris,

Izrāde ” Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris.”

 

 

 

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, februārī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 12.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes ” Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris” ierakstu.

Izrādē skolēni varēja vērot un iepazīt vēsturisku notikumu – Latvijas Valsts proklamēšanu. Izrāde  ir bagāta ar faktiem, kas skolēniem ļauj labāk saprast Latvijas Valsts veidošanās vēsturisko kontekstu, iepazīt personības, kas veicināja neatkarības pasludināšanu.

Valsts dibināšanas dienas simulācija, iespēja pašiem personīgi atgriezties 100 gadus senā pagātnē Rīgā, Pilsētas II teātrī, kur kopā sanāca gan drosmīgi un stratēģiski valstiski domājoši, gan vienkārši avantūristiski noskaņoti un nejauši iesaistīti cilvēki, kuri proklamēja Latvijas Valsti. Starp patriotiski un jūsmīgi noskaņotiem bija arī skeptiski cilvēki, starp gudriem un erudītiem – apjukuši. Visas šīs balsis no izrādes skanēs jums ausīs, un jums būs jāizšķiras, pie kuriem vēlaties piederēt jūs.


Latvijas Nacionālais teātris,

izrāde “Sarkangalvīte un vilks”

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma” martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 7.-9. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Sarkangalvīte un vilks” ierakstu.

Reiz sensenos laikos dzīvoja Sarkangalvīte un Vilks. Viņi dzīvo joprojām. Ir jauka un saulaina diena. Sarkangalvītes Mamma rosās pa savu pīrādziņu bodi, kas ir labākā visā apkaimē, un, miltiem putot, rullē mīklas kalnus, jo viņai jāveic milzīgs pasūtījums. Dienas ierasto ritmu iztraucē Vecmāmiņas zvans, kā rezultātā rodas plāns – Sarkangalvīte pirmo reizi pie Vecmāmiņas dosies viena pati. Aiznesīs pīrādziņus, palīdzēs atrast brilles. Pie Mammas ierodas Mednieks un piesakās palīdzēt darbos. Lieliski! Sarkangalvīte dodas ceļā, kas ir piedzīvojumiem pārbagāts, jo Mežu pārvalda Meža parlaments – Zaķis, Tītars, Ods, Bebrs un Ķirzaka, kas Sarkangalvīti mudina rīkoties pēc pašu izdomātiem likumiem, tā sargājoties no Vilka. Tomēr, lai kādi būtu Meža likumi, Vilku interesē tikai viens vienīgs – ēšanas likums. Ko nu? Klausīt Sirdij un nezaudēt modrību.

Skolēniem izrāde patika.


Projekts “Latvijas skolas soma”,

 filma “Mammu, es tevi mīlu”

 2021.gada 12.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.klašu skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” filmas “Mammu, es tevi mīlu” ierakstu.

“Mammu, es tevi mīlu” ir 2013. gada latviešu drāmas filma, kuras režisors ir Jānis Nords.

Filmā stāstīts par trīspadsmit gadus vecu puisi Raimondu un viņa māti. Kāda šķietami nenozīmīga piezīme skolā iesāk piedzīvojumiem bagātu nedēļu Raimonda dzīvē. Puisis aizbēg no mājām, iekuļas apšaubāmā afērā, nonāk policijas redzeslokā un visbeidzot atrisina samilzušo konfliktu gan ar mammu, gan savu labāko draugu.

Skolēniem filma patika un rosināja pārdomas.


Projekts “Latvijas skolas soma”,

kinolektorija “Kino un mēs” ieraksts

 2021.gada 19.martā  12.B  klasei projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” kinolektorija “Kino un mēs” ierakstu.

Trīs populāri latviešu aktieri- Liepājas teātra aktieris Egons Dombrovskis, komiķis Jānis Skutelis un Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs -izveidoja pusotru stundu garu , ja var tā nosaukt, mācību filmu. Pēc manām domām, šo filmu savā darbā varētu izmantot teātra mākslas skolotāji, apgūstot tēmas “Improvizācija”, “Etīde”.

            Tika rādīti populārāko latviešu filmu fragmenti, analizēti un atveidoti teātra telpā, izmantojot minimālos rekvizītus. Izspēlējot etīdes no “Mērnieku laikiem”, “Ezera sonātes”, aktieri parādīja, kā var atklāt sava tēla raksturu, gribu, novērojumus, atdarināt dažāda vecuma, profesiju cilvēkus. Aktieri parādīja, kā skatuviskā darbībā, izspēlējot cilvēku attiecības, var pašizpausties , rezultātā – apgūt reālpsiholoģisko etīžu veidošanas procesu un prasmi etīdē modelēt pat dramaturģisku konfliktu. Pēc katras etīdes tika analizēta darbība, pielāgošanos partnerim, pretdarbība, šīs etīdes konflikts.


Latvijas Nacionālā vēstures muzeja tiešsaistes tematiskais pasākums “Kā dzīvoja senie ļaudis?”

 2021.gada 31.martā  7.-9.klases skolēniem bija iespēja noklausīties tiešsaistē Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja lekciju “Ka dzīvoja senie ļaudis?” “Latvijas skolas soma” projekta ietvaros.

Lekcijas laikā skolēnus iepazīstināja ar dzīvi Latvijā akmens, bronzas un metāla laikmetos. Skolēni uzdeva jautājumus par darba rīkiem, traukiem, par ieročiem un par rotas lietām. Bija interesanti uzzināt , ka muzejā ir daudz eksponātu, kuru kopijas izgatavotas ar 3D printera palīdzību. Lektore ne tikai stāstīja, bet arī parādīja,  kā senie ļaudis valkāja apģērbus, kā no auduma veidoja brunčus un šalles, zeķes un galvassegas, kā sievietes rotāja savus tērpus.

Kopumā skolēniem radās priekšstats par to, kā dzīvoja ļaudis senatnē. Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt par seno ļaužu dzīvi.


Projekts “Latvijas skolas soma” ,

Koncertlekcijas  “Kino mūzikas vēsture” ieraksts

 Mākslas jomas priekšmetu nedēļas ietvaros, laikā  no 12.04.-16.04.2021.g  12. C, 11. K, 11. S, 10. A, 10. B, 10. C, 10. K klase noskatījās koncertlekcijas “Kino mūzikas vēsture’’ ierakstu.

 

Tā bija digitāla koncertlekcijā skolēniem, kas deva iespēju iepazīt kino mūzikas vēsturi un saprast, kā mūzika palīdzējusi šim žanram attīstīties. Pašu koncertlekciju vadīja divi profesionāli mūziķi – Mikus un Arta Abaroniņi. Abi mūziķi lieliski un interesanti pastāstīja par kino mūzikas vēsturi, sākot no pirmajām mēmā kino filmām līdz mūsdienu kases grāvējiem.

 

Koncertlekcijā skanēja populārākās kinofilmu melodijas no tādām filmām kā “Mūzikas skaņas”, “Limuzīns Jāņu nakts krāsās”, “Neiespējamā misija”, “Ledus sirds”, “Titāniks”, “Smaragdu pilsētas burvis” u.c.

 

Skolēniem pasākums ļoti patika. Daļa skolēnu skatījās paši, un daļa to darīja kultūras pamatu stundās Zoom.

Skolēnu atsauksmes:

✔ Noskatījos koncertlekcijas – ‘’Kino mūzikas vēsturetreileri”. Apmeklējot digitālo pasākumu uzzināju un iepazinos, par ko tiks stāstīts koncertlekcijā. Šķita interesanti uzzināt dažādus faktus par kino attīstību. Patika tas, ka koncertlekcijā iekļautas arī mūsdienīgas aktualitātes, kas daudziem jauniešiem varētu interesēt.

✔ Man patika šī programma par mūziku. Patika klausīties hītus no filmām un slavenām multfilmām. Dziesmas bija tik pazīstamas, ka bija prieks klausīties.

✔ Šajā kinolekcijā vēstures un mūzikas atziņās ir iekļauti fakti, kurus es iepriekš nezināju un bija interesanti skatīties. Ar jauniem faktiem, ko es uzzināju, es varu pārsteigt pieaugušos un savus vienaudžus. Tiešām vēlētos vairāk šādu stundu un daudz vairāk informācijas par katru no tēmām. Esmu pateicīgs, ka varēju noskatīties šo lekciju.

✔ Man patika lekcija. Vadītāju balsis bija ļoti muzikālas un skaistas. Es uzzināju daudz jauna par veco laiku filmām.

✔ Man ļoti patika un bija ļoti interesanti. Es uzzināju ļoti daudz jauna. Tagad es gribu noskatīties dažas filmas, kas tika minētas kinolekcijā, un dzirdēt skaistās dziesmas.

✔ Man ļoti patika stāstītais un es uzzināju, kāpēc filmas filmē uz zaļā fonā.

✔ Varētu būt vairāk tādu muzikālo lekciju!

✔ Es uzzināju interesantus faktus par ” Zvaigžņu karu” un Džeimsa Bonda filmēšanu.

✔ Mani pārsteidza tas, ka pirmās filmiņa ilga 12 sekundes.

✔ Es uzzināju, ka Billija Eiliša dzied jaunu tituldziesmu Džeimsa Bonda filmā. Es uzzināju, kā sauca mūziķi, kurš veidoja dzīvās mūzikas pavadījumu mēmajās kino filmās.

✔ Es domāju, ka “Latvijas skolas somas” koncertlekcija ir ļoti lietderīga un interesanta.

Paldies!

✔ Bija patīkami redzēt mīļākās animācijas filmas fragmentus un dzirdēt mīļākās dziesmas.

Skolēni savus iespaidus aprakstīja kultūras pieredzes dienasgrāmatā un aizpildīja krustvārdu mīklas.


Iluzionisma teātris Mystero

Maijā es noskatījos virtuālo ekskursiju tiešsaistē Iluzionisma teātrī Mystero. Šajā filmā tika pastāstīts par iluzionistiem, triku rādīšanas vēsturi, mistērijas teātri. Man ļoti patika šis pasākums. Paldies par projekta “Latvijas skolas soma” doto iespēju.

Attēlā pirmais burvju mākslinieks Latvijā

Arturs Kazakevičs, 10.k klase, Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskola


Latvijas Nacionālais teātris,

izrāde “Klūgu mūks”

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 12.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Klūgu mūks” ierakstu.

Režisores Indras Rogas redzējumā izrāde „Klūgu mūks” runā par mūsu tautas raksturu, par nepieciešamību lūkoties debesīs un spēju sapņot, jo arī visneprātīgākie sapņi piepildās.  Un tā arī ir dzīves jēga: „Ticēt un darīt – tas ir viss! Pieņemt, izturēt un nekrist izmisumā.”

            Sižets ļauj sekot ne tikai tam, kā Latgale kļūst no Vitebskas guberņas sastāvdaļas par daļu no jaundibinātās Latvijas valsts, bet arī latviešu un latgaliešu dzīvei Pēterburgā, Maskavā un Arhangeļskā, 20. gs.,  Latvijas Valsts veidošanās un pirmajiem parlamentārās republikas gadiem, kā arī  galvenā varoņa Franča Sebalda dzīvei no piedzimšanas līdz nāvei, kad sava lepnuma, spītības  dēļ viņš tiek izslēgts no baznīcas un mirst, apmelotāju vajāts un novārdzināts.

Romānā aptverts plašs vēstures periods, ģeogrāfiskais izvietojums, kā arī dažāda tematika.

Izrāde bija interesanta un izglītojoša.


Koncertprogramma “Sprādziens mūzikā”

Šī gada pavasarī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rigas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja noskatīties koncertprogrammas “Sprādziens mūzikā” ierakstu.

Koncertlekcijā  pastāstīts, kā populārā mūzika ir attīstījusies no 1920. līdz 2020. gadam: džeza, blūza ēra, svinga laiks, revolucionārie rock’n’roll gadi, hipiju plūsma, disko spožums, astoņdesmitie, 90. gadu popkultūra un mūsdienas. Kopā ceļojām laikā, izzinot, kā mūzika iet roku rokā ar 20. gadsimta vēstures lielākajiem notikumiem un atspoguļo savu laikmetu. Koncertstāstu papildināja īpaši veidoti video materiāli.

Programmā skanēja populārākās dziesmas no Elvisa Preslija, The Queen, Maikla Džeksona, The Beatles, AC/DC, ABBA, Frenka Sinatras, The Rolling Stones  u.c. repertuāra.

Programma ir interaktīva, bija iespēja ne tikai uzzināt daudz jauna, bet arī pašiem apgūt soļus no populārām dejām un dziedāt līdzi pasaulslavenās dziesmas. Programmā izmantotas digitālo tehnoloģiju iespējas, lai mēs varētu sajusties kā īstā rokkoncertā.

       Skolēnu atsauksmes:

  • Ļoti interesanta koncertlekcija. Daudz uzzināju par mūziku senatnē un tās attīstību līdz mūsdienām. Koncertlekcijas vadītāji ļoti atraktīvi un interesanti. Patika, ka koncertlekcijā varēja klausīties dažādas populāras un ne tik populāras, dažādu mūzikas stilu dziesmas koncertlekcijas vadītāju izpildījumā. Daudz varēja uzzināt ne tikai par mūziku, bet arī par pasaules vēsturi.
  • Loti foršie lekcijas vadītāji interesanti stāsta par mūziku, var just, ka viņiem patīk tas, ko viņi dara.
  • Šī ir otrā lekcija, ko skatos, pirms tam redzēju lekciju par kino mūziku, ļoti aizrauj pati tēma par populāro mūziku un arī mūzikas attīstību. Vēl sagatavoju kolāžu par lekcijā redzēto.
  • Man patika. Gribu vairāk uzzināt par Elvisa Preslija dzīvi un mūziku. Paldies!
  • Man patika, jautra mūzika un interesanti fakti.
  •  Lekcijas vadītājs skaisti dzied.

Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt populārās mūzikas attīstības gaitu!


Projekts “Latvijas skolas soma”,

filma “Mans mīļākais karš”

 2021.gada 19.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 11.klases skolēniem bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” piedāvāto filmu “Mans mīļākais karš”.

Filma “Mans mīļākais karšir animēts dokumentāls stāsts par sirsnību un godīgumu, par pieaugšanu absurda pilnajā laikā no 70. gadiem līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai. Filmas pamatā ir režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas atmiņās balstīti autobiogrāfiski motīvi. Vēsturiskiem faktiem, sadzīviskām reālijām un personiskām atmiņām savijoties ar humoru, nopietnību un atklātību, veidojas cilvēciska un dzīva liecība par vēsturiski nozīmīgu laiku.


Muzejpedagoģiskā nodarbība  “Iluzionisma teātris un muzejs  Mystero

2021.gada aprīlī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja piedalīties attālināti muzejpedagoģiskā nodarbībā  “Iluzionisma teātris un muzejs  Mystero”.

Virtuālās ekskursijas laikā Iluzionisma teātra, muzeja Mystero izveidotāji, burvju mākslinieki Dace, Dante un Enrico Pecoli (Pezzoli) iepazīstināja ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē.

Viņi aicināja ielūkoties visās Iluzionisma muzeja Mystero istabās ( Alberta hallē, Zelta istabā, Hudini  istabā, Mistēŗiju istabā un citās).

Uzzinājām, kurš ir pirmais zināmais burvju mākslinieks pasaulē un kurš ir populārākais burvju triks pasaulē, redzējām to arī nodemonstrētu. Bija iespēja iemācīties 3 burvju trikus, kā arī viens burvju triks tika izspēlēts ekrānā. Bijām liecinieki cilvēka levitācijas iespējamībai un iespējai būt daļai no “trīsgalvainas Amazones džungļu puķes” ilūzijas.

Ieskatījāmies iluzionisma vēsturē Latvijā, uzzinājām par spilgtākajiem Latvijas iluzionistiem 19. un 20.gs sākumā. Uzzinājām, kāpēc burvju mākslinieks Borsuks rija akmeņus un par kādiem nopelniem Buhāras emīrs uzdāvināja Latvijas iluzionistam J.Štrausam zelta piespraudi ar briljantiem.

Skolēnu atsauksmes:

  • Nedaudz mistiska, aizraujoša nodarbība. Patika virtuāli izstaigāt muzeja Mystero telpas (arī burvju teātra aizskatuvi). Noteikti tur gribētu aiziet, kad būs atļauti klātienes izklaides pasākumi. Interesanta bija arī burvju mākslas vēstures iepazīšana. Uzzināju daudz jaunus faktus, nebiju domājusi, ka burvju māksla ir tik ļoti sena. Patika arī dažādie burvju triki, kas tika parādīti nodarbības laikā.
  • Pārsteigums bija, ka Rīgā ir iluzionismam veltīts muzejs. Interesanti pavērot trikus un to izpildīšanas piederumus. Šādas iespējas paplašina mūsu redzesloku un mudina iepazīt nezināmo.
  • Man patīk virtuālas ekskursijas Iluzionisma izrādes muzejs Mystero. Tur stāstīja par dažādiem trikiem, pēc tam stāstija par priekšmetiem, kurus izmanto dažādiem trikiem, runājām par slaveno iluzionistu. Kaut ko jau es zināju, bet, uzzināju vēl vairāk. Protams, skatoties to dzīvē, redzot ar savām, man ir vairāk emociju, nekā skatīties ekrānā.
  • Man viss ļoti patika! Ceļvedis ar burvju maksliniekiem ir ļoti pozitīvs un jauks! Ceļvedis ļoti interesanti pastāstīja par iluzionistiem un viņu burvju trikiem! Es iesaku vecākiem ar bērniem apmeklēt iluzionisma teātri un muzeju Mystero.

Projekts “Latvijas skolas soma”

Digitālā pantomīmas un cirka priekšnesumu kombinējošā izrāde un meistarklase “Pantocirks”

 2021.gada 6.aprīli Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja attālināti noskatīties un arī pašiem aktīvi piedalīties jautrā un pārsteidzošā cirka pantomīmas izrādē, kurā ar dažādiem un pilnīgi atšķirīgiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem tika atklāts stāsts par varoni – sapņotāju, kurš ceļo pa dzīvi ar savu iespēju koferi. Sapnis ir virziens, kurā doties. Sapnis – būt laimīgam. Pa ceļam sastop cilvēku – Iguānu un meiteni – mīlestību un draudzību, kas skaista ar spēlēm, entuziasmu un spilgtu fantāziju. Beigās visa trijotne apvienojas kopīgā sapņošanā. Jo tad, kad sapnis ir īstenots, var un vajag pieslēgt savu fantāziju, jo tikai tā var bagātināt dzīvi…

Skolēnu atsauksmes:

  • Pantomīma un cirka izrāde “Pantocirks”. Manuprāt,šī izrāde bija uzjautrinoša un dīvaina. Man personīgi nesaprotams sižets.
  • Man izrādē patika viss redzētais. Žēl, nebija klātienē, tad būtu vēl interesantāk, bet viss bija labi izdomāts.
  • Bija interesanti, visvairāk patika, kad akrobāts ielīda mazajā kastē, nekad neesmu izpratusi tādu lokanību, vēl patika, kad meitene ar gaismiņām spēlējās. Pamēģināju arī pēc instrukcijas atveidot rādītās kustības, bija interesanti.
  • Triki bija interesanti, kad cilvēks ar visu ķermeni ielīda kastē, bet pantomīmu dažreiz grūti saprast. Man patika arī, ka parādīja kā trenēt un kustināt kājas, rokas utt., lai nākotnē tādu triku var izpildīt. Diezgan interesanti.
  • Esmu noskatījusies cirka kombinējušo izrādi. Man izrāde ļoti patika, jo tajā ir izteikts komandas darbs ne tikai veidošanas, bet arī spēlēšanās un radīšanas procesā.

                                                                                                                            

Paldies māksliniekiem Valērijam Komisarenko, Alīnai Kešānei un Dmitrijam Ivanovam par piedāvāto iespēju aizraujošā ceļojumā iepazīt jaunu mākslas veidu.

Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju iepazīt teatrālo pantomīmu un cirka priekšnesumu.


Latvijas Nacionālais teātris,

izrādes “Svina garša” ieraksts

 Šis mācību gads izrādījās bagāts izaicinājumiem pilns, tai skaitā arī programmas “Latvijas skolas soma” norišu realizēšanā. Septembrī un oktobrī vēl bija iespēja doties klātienē uz teātri, apmeklēt muzejpedagoģiskās  nodarbības, kā arī ceļot, iepazīt Latvijas dabu un kultūrvēsturisko mantojumu.  2.semestrī skolēni attālināti aktīvi piedalījās projekta “Latvijas skolas soma” ,– digitāli “apmeklējot “piedāvātos  pasākumus.

2021.gada aprīlī 10.A, 10. B un 10.C klasei  projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties Latvijas  Nacionālā teātra izrādes “Svina garša” ierakstu.

Izrāde stāsta par Latviju divdesmitajā gadsimtā. Par jauna puiša piedzīvojumiem, pārdzīvojumiem, sākoties karam, un kā tas skar viņa dzīvi. Ļoti veiksmīgi ir atspoguļotas puiša emocijas. Skatītājs, izjūt dažādu emociju buķeti. Vēl autors lieliski paplašina skatījumu uz Latvijas vēsturi šajā laikā – kā viss mainījās, Latviju pārvaldībā ņemot dažādām varām.  Ļoti labi ir ieraugāmas puiša dzīves uztveres izmaiņas. Kā jebkurš jauns cilvēks Matīss sapņo satikt meiteni, kārtīgi izbaudīt jaunību – vienkārši dzīvot normālu dzīvi. Tomēr arvien vairāk un vairāk viņš sāk uzdot jautājumus ‘’kas notiek?’’ ‘’ kas nu būs?”.  Arī iekšējais konflikts – ienīst, atriebt vai piedot? – nepārtraukti Matīsā norisinās. It kā jābūt stipram vīrietim, nedrīksti būt gļēvs lupata, bet vai tas nozīmē ienīst karavīrus un kādu nošaut?
Parādītas arī puiša fiziskās sajūtas, kad viņš vēlas kliegt un kaut ko teikt, bet nespēj, jo iepriekš ticis sašauts. Viņš tiek piekauts, un ļoti sāp katrs elpas vilciens mutes traumas dēļ.
Vēl bez šīm emocijām puisi pārņem bailes, kad Matīss atgriežas no operas un ierauga policistus, lec no mašīnas un ejot viņa mājā. Vai kad, jau būdams geto, puisis izdzird šāvienus un kliedzienus ārā – šī neziņa, kas notiks tālāk, kas notiks ar viņa dzīvību. . Pēc izrādes beigām, bija jāsēž kāds brīdis klusumā, visu redzēto pārdomājot un attopoties no tā. Cik liela gan ir laime dzīvot tagad!

Skolēnu atsauksmes bija dažādas:

  • Izrāde ļoti interesanta, brīžiem spraiga, nevienu brīdi nebija garlaicīgi. Ļoti patika izvēlēto aktieru spēle.
  • Izrādē varēja izdzīvot visu emociju gammu, sākot no pirmās mīlestības, jokiem, līdz nelietībai, nodevībai un naidam.”
  • Man personīgi izrāde ne visai patika, bet bija labi aktieri un diezgan viegli varēja saprast stāstu un izrādes jēgu
  • Lugas tēma saistīta ar karu un cilvēku piedzīvoto tajā laikā. Tā sniedz papildus informāciju mums par to vēsturisko laiku. Taču bija diezgan grūti skatīties, jo aktieru runa ir ātra un ne visu sapratām.

Paldies projektam “Latvijas skolas soma”!


Filma “Sapņu komanda 1935”

Kaut arī, ka 2.semestrī  mācības turpinājās attālināti, Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskola turpināja īstenot programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes, piedāvājot skolēniem digitālajā vidē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norises.

2021.gada 19.maijā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas kinematogrāfistu savienības projekta “Kino visiem un visur Latvijā” piedāvāto filmu “Sapņu komanda 1935”. “Sapņu komanda 1935” ir 2012. gada latviešu filma, kuras režisors ir Aigars Grauba. Filma ir stāsts par Latvijas basketbola izlasi un tās vadītāju Valdemāru Baumani. Komanda 1935. gadā izcīnīja pirmo Eiropas čempionu titulu, nodrošinot paliekošu vietu pasaules sporta vēsturē. 

  • Tas ir aizraujošs stāsts par 20. gadsimta trīsdesmito gadu beigām Latvijā. Skatoties filmu dažbrīd rodas sajūtas, ka esi nokļuvis tajā laikā un izjūti visu to ko filmas galvenie varoņi. Lielā, tā laika brīvās Latvijas sportistu, vēlme piedalīties sacensībās ir apbrīnas vērta. Latvijas komandas uzvara sacensībās nebija panākums tikai sportā, tas bija valstiskās un nacionālās pašapziņas celšanas pasākums. Filmā tiek demonstrēts izteikts patriotisms pret savu valsti, kas, manuprāt, šodien ir tikai daļai mūsdienu sabiedrības.
  • Man ļoti patika skatīties šo filmu! Filmā ir vēsturiskais redzējums uz tā laika notikumiem, kad Latvija bija brīva. Atklājas Latvijas jauno sportistu neatlaidība un vēlme pierādīt to, ka arī teritoriāli maza valsts spēj piedalīties liela mēroga sacensībās un būt pirmie. Filma māca mīlēt savu valsti un to aizstāvēt.

 


2020.gada 21.oktobrī “Latvijas skolas soma” projekta ietvaros  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo teātra izrādi “Indrāni.”

Kā nošķirt tos ošus, kas pilda maku, no tiem, kas priecē sirdi? Kā paspert pretī soli tēvam, kad tas nāk ar izlīgumu? Vai iespējams dzīvot tālāk “caur to labu”, ko saviem bērniem esam mācījuši? „Indrāni” Nacionālā teātra repertuārā 100 gadu laikā kopš sarakstīšanas ienāk tikai ceturto reizi – šoreiz režisora Valtera Sīļa cilvēciski gudrā un asā redzējumā.


2020.gada 9.oktobrī  iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni apmeklēja kinoteātri “Splendid Palace” un noskatījās filmu “Dvēseļu putenis”.

Vēsturiska kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.


Šī gada oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni devās ekskursijā uz Uldevena pili un R.Blaumaņa memoriālo muzeju Braki.

Kā pirmo apskates objektu skolēni apmeklēja Uldevena pili – Lielvārdes senlatviešu koka pili. To ir veidojis vēstures entuziasts un karikatūrists Agris Liepiņš, un tā ir 11.-12. gs. pils ideālrekonstrukcija, kurai par pamatu ņemti arheoloģisko izrakumu materiāli no dažādām Latvijas vietām.

Tās senā atrašanās vieta bija pašreizējās Lielvārdes pilsdrupas Daugavas krastā, kas arī pašlaik pieejamas apskatei.

Pils teritoriju apjož aizsargsiena, aiz kuras ļaudis slēpās uzbrukuma gadījumā, savukārt vidū ir dažas dzīvojamās mājas, virsaiša nams ar apspriežu zāli, svētakmens un aka, kas aplenkuma gadījumā bija visnozīmīgākais objekts. Pilis parasti atradās kalnu virsotnēs vai upju krastos, tāpēc maldīgs ir filmu radītais pieņēmums, ka koka pili iespējams nodedzināt ar vienu degošu bultu.

Apmeklējuma laikā gids jauniešiem  pastāstīja par pilī redzamo, par seno laiku cilvēkiem, viņu dzīvesveidu un paražām. Tolaik cilvēki bija mazāki augumā un arī dzīves ilgums tiem bija ievērojami īsāks nekā mūsdienās, tāpēc 40 gadus vecs cilvēks jau skaitījās vieds večuks. Apskatot pili, jāsarga galva, jo ēku durvis vairāk līdzinās nelieliem caurumiem sienā, taču tas darīts praktisku apsvērumu dēļ. Ja nezināt, kādi tie ir, brauciet uz Lielvārdi – tur jums visu izstāstīs.

Tālāk skolēni devās uz Ērgļiem, Brakiem. Vidzemes augstienes Ērgļu pagasta viena no skaistākajām vietām ir Braki. Te dzīvojis un radoši darbojies latviešu klasiķis Rūdolfs Blaumanis (1863 – 1908). Noveļu meistars un modernās dramaturģijas pamatlicējs latviešu literatūrā. Viņa spalvai pieder noveles “Salna pavasarī”, “Purva bridējs”, “Nāves ēnā”, “Raudupiete”. Lugas “Indrāni”, “Pazudušais dēls” un jaukākā latviešu komēdija “Skroderdienas Silmačos”. R. Blaumaņa daiļradi caurstrāvo vienkāršība, cilvēcība un gaišs humors.

Braku sētu veido 8 ēku komplekss – dzīvojamā māja, klēts, rija ar gubeni, piedarbu un maltuvi, zirgu stallis, labības klēts, kūts ar vāgūzi, pirts un sīklopu kūts.  Braku takas aizved uz Zibensšķelto akmeni, Edgara skulptūru, Simtsoļu taciņu, Noliņa ābeli, Pieminekļa akmeni, Jāņkalniņu, Pirtsgravas avotiņu.

Skolēni iepazina pastāvīgo ekspozīciju muzeja ēkās, piedalījās muzejpedagoģiskā programmā – veica dažādus Braku uzdevumus ( darba lapas, lika puzli, atrada muzeja priekšmetus).


2020.gada 27.septembrī  iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Pie Zilās Donavas” Latvijas Nacionālajā operā.

Valšu karaļa Johana Štrausa brīnišķīgā mūzika iedvesmojusi romantisku baletu par izvēli starp mīlestību un skatuvi, sapņiem un realitāti. Pirmo reizi Rīgā  balets “Pie zilās Donavas” tika uzvests 1957. gadā; 60 gadu laikā tas vairakkārt atjaunots un kļuvis par daļu no Latvijas baleta zelta fonda. Iestudējums godina vēl kādu jubileju – 2017. gada aprīlī atzīmējām 110 gadus, kopš dzimusi šī baleta iestudētāja, leģendārā baletdejotāja, baletmeistare un pedagoģe Helēna Tangijeva-Birzniece.

Mazā pilsētiņā Donavas krastā dzīvo jauka meitene Annele un viņas draugs, komponists Francis. Anneles dzimšanas dienas rītā Francis ar draugiem ierodas meiteni apsveikt.

Pilsētiņai cauri brauc slavena māksliniece – Vīnes teātra dejotāja Franciska. Tieši pie Anneles mājas karietei salūst ritenis, un Franciska nokļūst starp jautriem, līksmojošiem jauniešiem. Uzzinājuši, ka Franciska ir slavena dejotāja, jaunieši lūdz, lai viņa uzstājas pilsētas teātrī. Franciska piekrīt.

Pēc izrādes laukumā pie teātra sajūsminātie skatītāji sagaida Francisku un citas balerīnas. Visi kopā dodas nosvinēt lielisko vakaru.

Pilsētas krodziņā valda līksmība. Būdama ļoti skaista sieviete, Franciska samulsina Franci, kurš aizraujas ar negaidīto viešņu. Franciskai jāturpina ceļš uz Vīni, un viņa lūdz Franci viņu Vīnē apciemot. Annele ierauga Francisku un Franci kopā un ļoti pārdzīvo Franča aizraušanos.

Ieradies Franciskas greznajā namā Vīnē, Francis nokļūst ballē, kuru par godu augstākajai sabiedrībai rīko grāfs, Franciskas pielūdzējs. Franciska ļoti priecājas, redzot jauno komponistu, kurā viņa, viesodamās mazajā provinces pilsētiņā, iemīlējusies, un kurš joprojām nav viņai vienaldzīgs. Franciskai jāizvēlas: vienkārša un klusa dzīve mīlestībā ar Franci vai līdzšinējā karjera, slava un bagātība grāfa paspārnē. Izvēle ir smaga, tomēr Franciska nolemj palikt Vīnē un nodoties skatuvei.

Francis atgriežas dzimtajā pilsētā. Donavas krastā, vētras un bangojošu viļņu iedvesmots, viņš sacer jaunu valsi. Francis atkal satiek Anneli, savu īsto mīļoto, un kopā ar viņu sāk jaunu dzīvi.

Pēc izrādes skolēni aktīvi dalījās iespaidos par baletu, par tērpiem un dekorācijām. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras, mūzikas un vēstures stundās.


2019./2020.m.g. Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā  tiek turpināta programma “Latvijas skolas soma”, un programmas ietvaros skolēniem ir iespēja iepazīt Latviju mākslas un kultūras norises (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.

Plašāks pieejamo kultūras norišu piedāvājums digitālajos resursos ārkārtas situācijas laikā.


Ekskursija uz Melngalvju namu

12.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros apmeklēja Melngalvju Namu un apskatīja Rīgu no putna lidojuma 5D kino.

Nams celts kā sanāksmju un dzīru vieta dažādām Rīgas sabiedriskajām organizācijām, bet 17. gadsimtā par tā vienīgajiem iemītniekiem kļuva dzīvespriecīgo un uzņēmīgo ārzemnieku, galvenokārt vācu, tirgotāju brālība – Melngalvju biedrība. Viens no daudzajiem biedrības aizbildņiem bija svētais Maurīcijs – romiešu leģiona komandieris, kas miris briesmīgā mocekļa nāvē – viņam nocirsta galva. Tieši par godu svētajam Maurīcijam mora galvas atveids kļuva par melngalvju pazīšanās zīmi un simbolu, iekļaujot to arī biedrības ģerbonī.

Melngalvju nams jau gandrīz 700 gadus priecē un sajūsmina rīdziniekus un Rīgas pilsētas viesus. Šī ir viena no krāšņākajām ēkām Rīgā, kas glabā gan unikālu vēsturisko mantojumu par leģendāro Melngalvju brālību, gan arī Rīgas vēsturi.


“Iemīlējies Šekspīrs” izrādes apmeklējums

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 11.03.2020.g apmeklēja Dailes teātra izrādi „ Iemīlējies Šekspīrs” .

Vilam Šekspīram ir radošā krīze. Neuzrakstītā komēdija ir pārdota jau diviem teātriem, bet pašas lugas nav. Palīdzēt nevar ne teātru īpašnieku draudi, ne labākā drauga Kīta Mārlova atbalsts. Ir nepieciešama iedvesma. Un mūza.

Skaistā un bagātā Viola de Lesepsa ir iemīlējusies dzejā un teātrī. Viņa zina no galvas visas jaunā autora lugas. Diemžēl sievietēm ir aizliegts spēlēt uz teātra skatuves. Bet kur gan Vils Šekspīrs varētu atrast labāku aktieri savam pasaulē skaistākajam mīlas stāstam “Romeo un Džuljeta”?


Latvijas Nacionālā teātra  izrāde – lekcija “Kas ir teātris?”

Pateicoties projektam ”Latvijas skolas soma” 10. martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas zālē notika Latvijas Nacionālā teātra  izrāde – lekcija “Kas ir teātris?” . Izrādes mērķis bija radīt jauniešos daudzpusīgu un padziļinātu interesi par teātra mākslu.

Tas ir aizraujošs 40 minūšu piedzīvojums, kurā tiek diskutēts par teātra un mākslas nozīmi, demonstrēti video kadri no izrādēm, rādot piemērus, kā darbojas Nacionālā teātra māja. Tiek godīgi runāts arī par to, ka var būt garlaicīgas izrādes, tās var būt šokējošas, nesaprotamas un pat neinteresantas. Svarīgi saprast, kas ir tās tēmas, kuras jaunieši vēlas redzēt teātrī. Jaunie aktieri un režisors mēģinās izstāstīt, kā darbojas teātris, radīt interesi par aktiera, režisora, butafora, horeogrāfa, komponista, scenogrāfa profesijām.


Teātra izrāde “Alise Brīnumzemē”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 07.03.2020.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi   „ Alise Brīnumzemē” .

Alise ir iztēles pilna meitene, kurai ir milzīga vēlme izzināt un izprast pasauli un to krāšņo Brīnumzemi, kas ir viņā pašā esoša. Alise uzsāk drosmīgu ceļu sevis un pasaules iepazīšanā, izstaigājot prāta spēļu labirintus, kur viss izrādās citādāk nekā izskatās sākumā, un reibinošus karuseļus, kur galvas neprātā cērt nost, lai tālāk ar atvērtu sirdi dotos mīlestības ceļu, nonākot Brīnumzemē, kas ir bezgalīga, kas ir visa pirmsākums un kur it viss ir iespējams.
Alise savā ceļojumā uz Brīnumzemi arī mums, pieaugušajiem, atgādina par satikšanos ar bērnu sevī – aicinot dzīvot realitātē, izmantojot savu radošo potenciālu, lai jebkuru radušos situāciju piedzīvotu un transformētu caur pozitīvo. Nonākšana Brīnumzemē ir iespēja iegūt resursus, lai atdzīvinātu ikdienu, kas daudziem šķiet pelēka un garlaicīga, lai izlauztos brīvībā no rutīnas un būt patiesi dzīvam.


Izrādes “Ne vienmēr runcim krējuma pods” apmeklējums.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 01.03.2020.g apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Ne vienmēr runcim krējuma pods”.

Luga „Ne vienmēr runcim krējuma pods” tiek uzskatīta par vienu no vissmalkākajiem un jautrākajiem A. Ostrovska sacerējumiem, kaut gan formas vieglums neizslēdz satura dziļumu.

Stāsts par naudas varu ir mūžīgs jautājums, uz kuru katrs rod savu atbildi. Gan cietpauris tirgotājs, gan draiskā meiča, gan kautrais muižas pārvaldnieks, gan viedā atraitne. Un, protams, ka neizpaliks arī mīlas intriga…


Izrādes „Arī vaļiem ir bail” apmeklējums.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 26.02.2020.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi   „ Arī vaļiem ir bail” .

Kad trīsdesmitgadīga vīrieša dzīvē itin nekas netrūkst – ir veiksmīga karjera, laimīga ģimenes dzīve, mīloši vecāki un burvīgi bērni, kad pietiek naudas un ideju ceļojumiem vai citām atpūtas iespējām, kādā dienā tu, stāvot rindā pēc pusdienām, vārda tiešā nozīmē dabū pa galvu un saproti – nekas no tā visa tev vairs nesagādā prieku.
Ko darīt? Vai ir vērts to kādam teikt? Vai to sapratīs? Varbūt pārpratīs? Mūsdienīga komēdija ar dažiem nopietnības mirkļiem par šodienas Latvijas cilvēkiem, kurā daudz līdzības ar bērnībā izsapņoto Sprīdīša sapni par Laimīgo zemi. Arī mūsu varonis nolemj doties pasaulē… t.i., iziet ārpus ierastās trajektorijas – un sāk cirst tikko nopirktajā savrupmājā logu.


Kinoteātra “Splendid Palace” apmeklējums
27.februārī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros apmeklēja kinolektoriju un noskatījās Viestura Kairiša filmu “Pilsēta pie upes” (Piļsāta pi upis)  kinoteātrī “Splendid Palace” .

Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs, un viņš ir pieprasīts pie visām varām, kas nomainās īsā laika posmā pagājušā gadsimta 30. gadu beigās. Patosa pilnos ulmaņlaikus nomaina skarbie komunistu, tad nacistu režīmi… Viņa iecerētā ir ebreju meitene Zisla, taču jaunās sievietes tēvs liek mīlai šķēršļus. Sagadās tā, ka šajā laikā Anša dzīvē uzrodas arī glītā latviete Naiga. Starp trīs varām, kas sabradā Anša pilsētu, divām sievietēm, kas plosa viņa sirdi, iespējama tikai viena izvēle…

Vēsturiskā attiecību drāma tapusi pēc trimdas autora Gunara Janovska romāna motīviem. Filmas darbība risinās uz pagājušā gadsimta 30.-40. gadu vēsturisko notikumu fona.

Lai cik necilvēcīga nebūtu vēstures gaita, cilvēkam vienmēr ir iespēja saglabāt cilvēcību.

DE9DD846-6D7F-4D8A-B03F-A418C3F3518E


Izrāde “Revidents”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „Latvijas skolas soma”  ietvaros 21.02.2020.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi „ Revidents”.

Kungi – pie mums brauks revidents”, sākas hrestomātiskā Gogoļa komēdija, kura der visiem laikiem, valstīm un politiskajām iekārtām, jo baidīties un pakļauties ir cilvēka dabā. Turklāt satraukti ir jūtīgāko jomu ierēdņi – no skolu valdes, slimnīcas, sociālās aprūpes, tiesu sistēmas un, protams, pašas pilsētas domes… Bailes pārvēršas fantasmagorijā un izaug lielākas par pašiem cilvēkiem.


Koncerts “ Shape of Music” iniciatīvas “Latvijas Skolas soma” ietvaros

12.februārī plkst.10.45 Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā skolēniem programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros bija iespēja apmeklēt brīnišķīgu koncertu “Shape of Music”.

Jauniešiem bija unikāla iespēja ne tikai redzēt un dzirdēt aizraujošus priekšnesumus, kuros mākslinieces, izmantojot klasiskos mūzikas instrumentus, izpildīja Latvijā un pasaulē populārus skaņdarbus, bet arī apskatīt instrumentus tuvāk un pašiem pamēģināt paspēlēt tos.
Skolēniem muzikālā programma „Shape of music” patika.


Balets “Riekstkodis”

2019.gada 7.decembrī  iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties Pētera Čaikovska baletu “Riekstkodis” Latvijas Nacionālajā operā.

Baleta darbība notiek Rīgā 19.gadsimta beigās – te jūtama pilsētas senlaicīgo ieliņu gaisotne, atrodami jūgendstilā veidoti interjeri, augu motīvi un efektīgi kontrasti: ārā ir ziema, bet telpās zied puķes. Ziemassvētku vakarā mazā Marija saņem dāvanā lelli – Riekstkodi. Rotaļlietas zem eglītes atdzīvojas, un sākas brīnumaini piedzīvojumi – istabā iebrūk peļu armija, Riekstkodis pārvēršas par princi, atbrīvo Mariju un aizved viņu uz pasaku zemi.

Pēc izrādes skolēni aktīvi dalījās iespaidos par baletu, par tērpiem un dekorācijām. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras, mūzikas un vēstures stundās.


Filmas “Dvēseļu putenis” apmeklējums

2019.gada 3.decembrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja kinoteātri “Splendid Palace” un noskatījās filmu “Dvēseļu putenis”.
Vēsturiska kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.


Latvijas Kara muzeja apmeklējums

Projekta “Skolas soma”ietvaros 21.11.2019.g. Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Kara muzeju. Jauniešiem bija iespēja iepazīties ar Latvijas Kara muzeja krājuma materiāliem gida pavadībā.


Izrāde “Mazais princis”

2019.gada 16.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta “Skolas soma”ietvaros apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Mazais princis”.


Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja apmeklējums

7.11 RRŠVS skolēni apmeklēja Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeju.

Skolēni iepazinās ar jūgendstila laika dzīvokļa interjeru un Jaņa Rozentāla daiļradi vidē, kur mākslinieks ir strādājis un kur viesojušies daudzi nozīmīgi 20. gs. sākuma latviešu kultūras darbinieki: Jāzeps Vītols, Emilis Melngailis, Anna Brigadere, Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe u.c.

Apskatei ir atvērta mākslinieku ģimenes viesistaba, bērnu istaba, kas šodien tiek izmantota kā izstāžu zāle, guļamistabas, vienā  no kurām ir restaurēti J. Rozentāla radītie sienu gleznojumi. Telpu iekārtojums ir līdzīgs tam, kāds bijis mākslinieka dzīves laikā, jo, pateicoties Rozentālu dzimtai, līdz mūsdienām saglabājusies ievērojama daļa memoriālo priekšmetu – mēbeles, gleznas, zīmējumi, sadzīves priekšmeti, keramika u.c. Klavieres atgādina par Rozentālu ģimenē pastāvējušo muzikālo viesību vakaru tradīciju. Apskatāmi arī daudzi vēsturiski fotouzņēmumi, kuros redzams mākslinieks, viņa ģimene un draugi. Dzīvokļa otrajā stāvā atrodas mākslinieka darbnīca. Te aplūkojamas Jaņa Rozentāla gleznas un zīmējumi no dažādiem daiļrades periodiem, kā arī vairāku viņa skolnieku – Oto Skulmes, Jāņa Jaunsudrabiņa, Jāņa Sudmaļa darbi.


“Mūsu Latvijas noslēpumi”

2019.gada 20.novembrī laikā no plkst. 10.45 līdz 11.25 Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni piedalījās izglītojošajā nodarbībā “Mūsu Latvijas noslēpumi”, ko organizēja biedrība “Cita Rīga”. Atraktīva nodarbībā skolēni iepazina Latvijas daudzveidību.


Izrāde “Pūt, vējiņi!”

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 6.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Latvijas Nacionālajā  teātrī apmeklēja izrādi “Pūt vējiņi!”.


Ekskursija uz Melngalvju namu

2019.gada 6.novembrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 11.a un 11.b. klases skolēni apmeklēja Melngalvju Namu. Gida pavadībā  skolēniem bija   iespēja iejusties tirgotāju lomā un doties pastaigā pa nama senāko daļu – viduslaiku pagrabiem.  Jaunieši arī  noskatījās  12 minūšu kino – putna lidojums virs Rīgas 5D kinoteātrī.


Izrādes “Kareņins” apmeklējums

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 30.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Dailes  teātrī apmeklēja izrādi “Kareņins”.

This image has an empty alt attribute; its file name is 1-1024x768.jpg

Ekskursija uz Farmācijas muzeju

2019.gada 30.oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni apmeklēja Farmācijas muzeju .

Skolēni gida pavadībā guva  iespaidu par muzeju kā vietu, kur smelties zināšanas, kā arī līdzdarbojoties „ceļoja” laikā, izzināja pagātnes noslēpumus. Savdabīgi aizraujošā veidā skolēnos tika radīta interese par ķīmiju, farmāciju un alķīmijas pirmsākumiem. Skolēni atraktīvi tika iepazīstināti ar muzeja ekspozīciju, uzsverot ķīmijas nozīmi farmācijā.

This image has an empty alt attribute; its file name is 6A56FA92-4F82-4967-8DA9-A820EA82D907-e1572841290177-1024x576.jpeg

Izrāde “Tango ar Stroku”

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 25.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī apmeklēja izrādi “Tango ar Stroku”.


Ekskursija uz A.Čaka muzeju

Iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 2019.gada oktobrī apmeklēja A.Čaka memoriālo dzīvokli – muzeju un noklausījās izglītojošo lekciju par A.Čaka dzīvi un daiļradi.


LU Botāniskā dārza apmeklējums

2019.gada 17.oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja LU Botānisko dārzu . Skolēniem tika piedāvāta iespēja ielūkoties Botāniskā dārza dzīlēs un iepazīties ar Latvijas un pasaules augu valsts daudzveidību gida pavadībā!


Ekskursija uz Kinomuzeju

2019.gada 11.oktobrī  iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 7. un 8. klašu skolēni devās ekskursija uz Kino muzeju un piedalījās apdrukas darbnīcā.

Rīgas Kino muzejs ir īpašs ar savu personisko attieksmi un vienlaikus augstiem kvalitātes kritērijiem it visā, ko piedāvā. Mājīgās telpas Vecrīgā ir vieta, kur satikties, apmainīties viedokļiem, iepazīties, uzzināt ko jaunu – ne tikai kino profesionāļiem, bet arī jebkuram apmeklētājam.

Skolēni piedalijās auduma apdrukas darbnīcā, kuras laikā ikviens darbnīcas dalībnieks sietspiedes tehnikā  pats izveidoja muzeja suvenīru.


Ekskursija ar „ Skolas somu” Vidzemē

Šī gada oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni devās ekskursijā uz Valmieru. Gaujas nacionālā parka ziemeļu vārti – Valmiera priecēja skolēnus ne tikai ar skaisto dabu, bet arī ar kultūras un vēstures pieminekļiem. Jaunieši uzzināja, ka  vēstures avotos Valmieras pilsēta pirmo reizi minēta 1323.g., bet tās apkārtne ir bijusi apdzīvota jau 3.-2.gadu tūkstotī pirms mūsu ēras.

1224.gadā zemes ap Gauju pakļāva Zobenbrāļu, tad Livonijas ordenis. Valmiera ir bijusi Hanzas savienības pilsēta.

Pilsētu ir postījuši kari un ugunsgrēki – Valmiera savā mūžā pilnīgi no jauna ir celta 11 reizes.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni tika iepazīstināti ar Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu, kura celta 1283. vai 1284. gadā, un ir vēstures simbols, kas atrodas Valmieras centrā un ir vēstures lieciniece. Jauniešiem bija interese par Livonijas ordeņa pilsdrupām un Valmieras muzeju, kas ir  liecība viduslaiku pilsētas varenībai.  

Rīgas – Valmieras ceļā skolēni apmeklēja Mucu muzeju. Šis muzejs ne tikai stāsta par alus trauku – mucām, bet arī veicina senā aroda atdzimšanu. Skolēni varēja aplūkot gan dažādas apaļas  mucas un senos mucenieku instrumentus, paši varēja piedalīties  mucas izgatavošanas procesā  pēc seno meistaru tradīcijām.

Ekskursijas laikā puišiem un meitenēm bija iespēja apmeklēt Rakšu Zoo un iepazīties ar vairākiem kamieļveidīgiem pārnadžiem – alpakām, lamām un to savvaļas radiniekiem gvanako, kā arī cēlajiem divkupru kamieļiem.


Izrāde “Katls”

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 10.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Latvijas Nacionālajā  teātrī apmeklēja izrādi “Katls”.


Filma “Bille”

2019.gada 9.oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.G klases skolēni devās ekskursijā uz Splendid Palace un noskatījās filmu “ Bille”.

Ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar kinoteātra vēsturi un uzzināja, ka kinoteātris „Splendid Palace“tika atklāts 1923. gadā. Šis bija pirmais kinoteātris Baltijā, kas demonstrēja skaņu filmas.

Kinoteātris izcēlās ar izcilu filmu programmu, perfektu apkalpošanu, mēmā kino periodā – arī lielisku orķestri, kuru vadīja Oto Karlī. No 20. gs. 30-tajiem gadiem „Splendid Palace“ kļuva par svarīgāko Latvijas filmu prezentācijas vietu, un savu tradīciju tas turpina arī šodien. Kinoteātra „Splendid Palace“ programmu veido kvalitatīvs autorkino, filmas no Eiropas un citiem pasaules reģioniem, kas guvušas atsaucību  kinofestivālos.

Kinoteātra ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.
Kinoteātra dibinātāji ir Vasilijs Jemeļjanovs un Leonīds Falšteins (AS „ARS”). Kinoteātra ēka Rīgā bija pirmā brīvstāvošā celtne, kas paredzēta tikai kino vajadzībām ar 824 skatītāju sēdvietām. Ēka, kas iespaidīga ar savu neobarokālo fasādi, iekštelpās pārsteidz ar neorokoko stila formu daudzveidību. Kinoteātra projektu izstrādāja arhitekts Frīdrihs Kārlis Skujiņš (1880-1957). Dekoratīvos veidojumus Lielajā zālē darinājuši tēlnieki Rihards Maurs (1888 – 1966) un Jēkabs Legzdiņš (1894 – 1937). Liela vērtība ir Hermaņa Grīnberga (1888 – 1928) gleznojumi, no kuriem īpaši izceļams Lielās zāles griestu gleznojums.Kinoteātra „Splendid Palace” (no 1952. gada decembra – „Rīga”) svinīga atklāšana notika 1923. gada 30. decembrī ar filmu „Zem diviem karogiem” („Under Two Flags”, ASV, 1922, režisors Tods Braunings (Tod Browning)). 1929. gada oktobrī šeit tika demonstrēta pirmā skaņu filma Baltijā – „Dziedošais nerrs” („Singing Fool”, ASV, 1928, rež. Loids Beikons Bacon).

No 20. gs. 30-tajiem gadiem „Splendid Palace” kļuva par svarīgāko Latvijas filmu prezentācijas vietu.

Kinoteātrī  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.g. klases skolēni noskatījās filmu “ Bille” pēc Vizmas Belševicas darba “Bille” motīviem.

Smeldzīgs, vienlaikus dzīvi apliecinošs, asprātīgs un cerību pilns stāsts par kāda cilvēkbērna pieaugšanu un attiecībām ar pasauli Latvijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē. Filma ir veltījums mums šodien, atgādinot par īstenām vērtībām – iecietību, uzupurēšanos, nepieciešamību sevi apliecināt.

Septiņgadīgā Bille dzīvo pasaulē, kur bagātiem ir savas ielas un nabagiem – savas. Ar nabadzību Bille ir iemācījusies sadzīvot, taču mātes mīlestība meitenei ir liegta. Tuvinieki par Billi rūpējas, bet nepārstāj atgādināt, ka Bille ir neaptēsts bērns un nekas prātīgs no viņas neizaugs…

Billei tas sāp, un meitenei ir sapnis – pierādīt sevi, izlauzties no mazvērtības žņaugiem. Billes personības ceļš pretī izaugsmei vijas cauri sarežģītam Latvijas vēstures posmam.

Reālajai Billei – rakstniecei Vizmai Belševicai – izdevās atrast savu ceļu un pierādīt, ka sapņi spēj īstenoties. Viņas radošais darbs novērtēts ar daudziem apbalvojumiem, tostarp Trīszvaigžņu ordeni un nomināciju Nobela prēmijai literatūrā.


Ciemos pie suitiem un Alsungas murkšķiem!

2019.gada 20.septembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, devās ekskursijā “ Ciemos pie suitiem un Alsungas murkšķiem!”

Pirmā ekskursijas pietura bija – Kuldīga. Kuldīgu dēvē par “Ziemeļvalstu Venēciju” un ne velti, jo tā ir iekļauta UNESCO nacionālajā sarakstā, tās plūstošo ūdeņu un vēsturiskās arhitektūras pārpilnības dēļ. Kuldīgas apmeklējums nav iedomājams bez Eiropas platākā ūdenskrituma Ventas rumbas apskatīšanas. Skolēni pastaigājās arī pa vienu  no garākajiem ķieģeļu tiltiem Eiropā (167 m), tas ir arī viens no pilsētas simboliem, celts, 1874.g. Tas bija 26 pēdu plats, lai uz tā varētu izmainīties divas pretim braucošas karietes. Skolēni gida pavadībā apskatīja  Kuldīgas vēsturisko  centru. Tas  ir unikāls ar tajā saglabājušajiem vēsturiskas apbūves elementiem, sākot jau no 13. gadsimta. Caur pilsētu negāja nedz lieli ceļi, nedz dzelzceļi, pateicoties kam saglabājies sākotnējais apbūves stils. Par pirmo pastaigas punktu kļūs pilsētas rātsnams, kas tika uzbūvēts XVII gadsimtā vietā, kur kopš pilsētas dibināšanas pulcējās vietējie iedzīvotāji. Kuldīga ir slavena arī ar Kurzemes senāko līdz mūsdienām nonākušo koka ēku, kas uzcelta tālajā 1670. gadā. Papildus logu un durvju aiļu dekoriem uz ēkas jumta ir saglabājies antīks vējrādis.

Nākošā pietura bija – Jaunstuču murkšķu audzētava. Murkšķis ir lielākā zemes vāvere. Tie dzīvo gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā, gan Āzijā. Visbiežāk murkšķis dzīvo kalnainos apvidos, piemēram, Eiropā tie dzīvo Alpos, Karpatos, Tatros un Pirenejos. Skolēniem bija iespēja kopā ar murkšķu audzētavas saimniekiem pacienāt dzīvnieciņus ar riekstiem, samīļot tos un vairāk uzzināt par dzīvnieku dzīvi un īpatnībām.

Ekskursijas pēdējā pietura bija – Alsunga, kur skolēni iepazina suitu vēsturi un tradīcijas. Suiti ir katoļu sala luterticīgajā Kurzemē ar centru Alsungā un ar gandrīz 400 gadus garu vēsturi. Reliģiskās atšķirības noveda pie tā, ka suiti noslēdzās savā novadā un maz kontaktējās ar ārpasauli. Tieši šī pašizolācija saglabāja šeit ļoti bagātu tautas tradicionālo kultūru ar dziesmām, dejām, ticējumiem, parašām un daudz ko citu, kas citās valsts daļās savulaik kā vecs un nevajadzīgs bija atmests un izzudis. Alsunga 20. gadsimtā bija pēdējā vieta, kur Latvijā vēl ikdienā valkāja tautas tērpus, kur tika spēlētas dūdas un kokles, arī bukurags.  Daudz kas no šī mantojuma vēl šodien atrodas dzīvā ikdienas apritē, kas padara Suitu novadu par unikālu visā Latvijā. Sieviešu tautastērpu nēsāšana Suitu novadā izzuda tikai pēc Otrā pasaules kara. Suitiem ir sava izloksne – valoda. Suitu sieviešu tradicionālajai dziedāšanai ir savas īpatnības, kas saistītas ar ē-o vilkšanu. Skolēniem bija iespēja izbaudīt Suitu sievu (unikālais burdona dziedājums) iespaidīgo priekšnesumu, iepazīt suitu tradīcijas un piedalīties sklandraušu gatavošanas procesā.

 


 

Dzejas dienu ietvaros 26.septembrī skolā viesojās aktieris un trīs dzejas grāmatu autors Andris Bulis.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


2018./2019.m.g.

 


 

This image has an empty alt attribute; its file name is Skolas_soma_LV100-krasains-1024x260.jpg

 

 Uzsākot jauno mācību gadu, 6. septembrī visā Latvijā, arī Rīgas Vakara ģimnāzijā,  darbu uzsāk Latvijas valsts simtgades iniciatīva “Latvijas skolas soma”.

 

    Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” mērķis ir nodrošināt iespēju valsts noteiktā mācību satura ietvaros katram 1.–12. klašu skolēnam klātienē izzināt un pieredzēt Latvijas dabas un kultūras vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādejādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

 

“Latvijas skolas soma” saturs:

 

  • Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības
  • Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes
  • Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā
  • Latvijas daba un kultūrainava

 

caur profesionālās mākslas un kultūras piedzīvošanu skatuves mākslā, mūzikā, arhitektūrā, dizainā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, kino un tautas mantojuma un kultūrainavas izzināšanu.

 

Rīgas Vakara ģimnāzijas 1.semestra plānotie pasākumi iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros

 

Septembris

 

Ekskursija uz fabrikas “Laima” šokolādes muzeju un radošā darbnīca

 

Ekskursija pa Vidzemi: Cēsu Livonijas ordeņa pils, Turaidas pils, Āraišu ezerpils

 

Ekskursija “ Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mītava ”

 


 

    Šī gada 21.septembrī, lai iepazītu Latvijas dabu un kultūrainavu, kā arī Latvijas kultūras vērtības, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, 11.klašu skolēni devās divās ekskursijās: «Cēsis – viduslaiku romantikas pilsēta!» un «Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mitava” .

 

Ekskursija «Cēsis – viduslaiku romantikas pilsēta!»

 

     Pirmā ekskursijas pietura bija Āraišu ezerpils. Āraišu ezerpils ir vienīgā 9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā. Parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi. Skolēni iepazinās ar Āraišu arheoloģisko parku gida pavadībā, darbojās interaktīvajā ekskursijā “Izlaušanās cauri laikmetiem”. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja izdarīt secinājumus par katru no Āraišu arheoloģiskā parkā esošajiem laikmetiem, arheoloģijas kā avota nozīmi aizvēstures un viduslaiku vēstures pētniecībā. Papildus tiešai vēstures procesu izziņai tika attīstītas prasmes orientēties vidē, iepazītas tādas praktiskas prasmes kā darbs ar mālu, graudu berzšana, senā apģērba komplektēšana, trāpīšana mērķī izmantojot trebušeta mini versiju! Āraišu vējdzirnavās skolēniem bija iespēja dzirnavās izsekot grauda pārtapšanai par miltu, pašiem pamalt graudus, izstaigāt visus četrus stāvus un apskatīt dzirnavu mehānismus gida pavadībā. Tālāk skolēni turpināja ceļu uz Cēsīm, lai apskatītu vecpilsētu. Skolēniem bija iespēja iepazīt viduslaiku Cēsis, uzzināt nostāstus, kas apvij Livonijas ordeņa Cēsu pili un vendu apdzīvoto Riekstu kalnu, kā arī uzzināt daudzu pilsētas namu vēsturi, izbaudīt mazpilsētas šarmu, kā arī apskatīt pilsētas parkus un baznīcas. Apmeklējot viduslaiku pili, skolēni piedalījās interaktīvjā programmā. Pils kalpotāja pavadībā bija iespēja doties pastaigā pa pils dārzu, atklāt pils apveidus esot iekšpagalmā, kā arī, sajūtot seno auru, uzkāpt Rietumu tornī lukturīšu gaismā un nokāpt vecajā cietumā.Shortcode

 

«Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mitava” .

 

      Ekskursijas sākumā skolēni devās uz  Bausku, lai gida pavadībā iepazītos ar Bauskas vēsturi un apmeklētu Bauskas Rātsnamu.  Ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar Bauskas rātsnama vēsturi, senajiem svariem un mēriem Kurzemes un Zemgales hercogistē. Ekskursijas noslēgumā bija iespēja nosvērties un nomērīties senajās mērvienībās – pudos un olektīs, par to saņemot sertifikātu, kā arī iegādāties Bauskas īpašos suvenīrus “mīļummetru”, “konfektometru” un “čarkometru”. Nākošā pieturvieta bija Rundāles pils. Rundāles pils ir viens no Latvijas izcilākajiem arhitektūras pieminekļiem, kas nozīmīgs kā baroka laikmeta pils ansamblis. Tas paceļas Zemgales līdzenumā, neskartā lauku ainavā, tā saglabājot sākotnējo arhitekta F.B. Rastrelli ieceri – centrā visam pāri pils kā valdnieka varenības simbols, no kura alejas aiziet bezgalībā. Skolēniem tika izrādītas unikālas pils zāles un istabas: krāšņā Zelta zāle, Baltā- deju zālē, Lielā galerija, bet hercogienes personīgajos apartamentos gids iepazīstināja ar pils dzīves krāšņajām ceremonijām un galma dāmu noslēpumiem. Pēc tam sekoja skaistā Rundāles pils parka apmeklējums. Tālāk skolēni devās uz Jelgavu – bijušo Kurzemes hercogistes galvaspilsētu – Mitavu. Skolēni redzēja vēl vienu F.B. Rastrelli darbu, slaveno Mitaval pili, kura ir saglabājusies arī mūsdienās. Gida pavadībā bija iespēja apskatīt  pieminekli Jelgavas atbrīvotājiem, Jelgavas baznīcas un katedrāles, Academia Petrina, Hercoga Jēkaba laukumu, Jelgavas pili un parku un J.Čakstes pieminekli.Shortcode

 

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

 

Fabrika “Laima”

 

      9.un 10. klašu skolēni apmeklēja fabrikas “Laima” šokolādes muzeju. Ekskursijas laikā  skolēni devās  izzinošā ceļojumā un noskaidroja, kā senie acteki izmantoja kakao pupiņas, kā mūsdienās tiek audzēti kakao koki un kā kakao pārtop šokolādē. Izsekoja kakao pupiņu ceļam no kakao koka līdz veikala plauktam un uzzināja, kā  aizsākās saldumu rūpniecība Latvijā. Iepazina vēsturiskos saldumu iepakojumus un izpētija, kuri no tiem laika gaitā mainījušies vismazāk. Apskatīja unikālas šokolādes skulptūras un iemūžināja savu saldo piedzīvojumu jautros foto un video.  Izgatavo pats savu šokolādes tāfelīti ar īpašu mīlestības vēstījumu kā sirsnīgu suvenīru no ceļojuma saldumu pasaulē. Radošajā darbnīcā skolēni pagatavoja konfektes, iesaiņoja tos īpašā kārbiņā, lai paņemtu līdzi.Shortcode

 


 

Iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros šī gada 19.oktobrī 11.klašu skolēni Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī apmeklēja A.Ostrovska izrādi “Ne viss runcim krējuma pods”.

 

This image has an empty alt attribute; its file name is 20181022_195124-692x1024.jpg

 


 

Atklājot Latvijas valsts svētku mēnesi, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, šī gada 2.novembrī vidusskolēniem bija iespēja doties ekskursijā uz Ziemassvētku kauju vietām Tīreļpurvā, Ziemassvētku kauju muzeju Mangaļu mājās, Latvijas brīvvalsts prezidenta K.Ulmaņa piemiņas muzeju Pikšās un Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torni, lai apskatītu vēstures ekspozīciju “Zemgale- Latvijas prezidentu šūpulis”.

 

Vairāk fotogrāfiju spiežot uz attēla.

 

This image has an empty alt attribute; its file name is SAM_5151-768x1024.jpg

 


 

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Vakara ģimnāzijas skolēniem bija iespēja apmeklēt divas jaunākās latviešu filmas: “Tēvs Nakts”(filma par Žaņa Lipkes ģimenes centieniem glābt ebrejus 2. pasaules kara laikā) un “Homo Novus” (pēc Anšlava Eglīša romāna HOMO NOVUS motīviem veidota filma, kas ar smaidu skatās uz kaislībām 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīvē).

 

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG-20181121-WA0004-1024x768.jpg

 


 

Spēle “Latvijas valsts simboli”

 

9.B un 9.G klašu skolēni piedalījās iniciatīvas “Skolas soma” rīkotajā spēlē “Latvijas valsts simboli”. Šo spēli organizēja biedrība ” Cita Rīga” un tās mērķis bija atraktīvā formā iepazīstināt skolēnus ar valsts simboliem, to nozīmi un vēsturi.

 

Vairāk fotogrāfiju spiežot uz attēla.

 

This image has an empty alt attribute; its file name is 20181129_130826-e1543587717881-768x1024.jpg

 


 

Latvijas Kino muzeja apmeklējums

 

Šī gada 11.decembrī piecpadsmit 11.c klases skolēnu apmeklēja Rīgas Kino muzeja animācijas darbnīcu. Šis pasākums tika organizēts iniciatīvas “’Latvijas skolas soma” ietvaros. Pēc muzeja apskates, skolēni zīmēja un veidoja savu animācijas filmu.Image

 

This image has an empty alt attribute; its file name is 20181211_111933-1024x768.jpg

 


 

Ekskursija pa Vecrīgu

 

Š.g. 17.decembrī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Vakara ģimnāzijas 11.U un 10.U klases skolēniem bija iespēja iepazīties ar Rīgas vēsturiskā un ģeogrāfiskajā centra ar šaurām, bruģētām ieliņām un daudzveidīgu arhitektūru.

 

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG-20181217-WA0021-1024x768.jpg