Latvijas skolas soma

Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās mērķis ir, sākot ar 2018. gada septembri, nodrošināt katram mūsu valsts skolēnam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā klātienē iepazīt Latvijas mākslu un kultūru (mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas, un kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu. 

Programma “Latvijas skolas soma” apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.

2021./2022. mācību gadā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā tiek turpināta programma “Latvijas skolas soma”. Šīs programmas ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas izglītojamie piedalās plašā, daudzveidīgā, interesantā un izglītojošā nodarbību un pasākumu klāstā.


Programma “Latvijas skolas soma”,  filma “Tizlenes”

 2021.gada 29.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” filmas “Tizlenes” ierakstu.

Komēdijā “Tizlenes” trīs 9. klases skolnieces nolemj likt punktu savai tizleņu dzīvei un kļūt par skolas populārākajām meitenēm! Iedvesmojoties no Holivudas filmām, draudzenes nolemj, ka vienīgā izeja ir ierasties izlaidumā ar klases spicākajiem čaļiem. Taču, kad izfantazētie plāni gandrīz izbojā patiesu draudzību, meitenēm nākas saprast, ka izlikšanās par to, kas neesi, nenes nedz laimi, nedz stilīgumu, un dzīvē viss nenotiek kā kino.

Varētu uzskaitīt vairākus iemeslus, kādēļ šo filmu ir vērts redzēt. Tajā ir labi latviešu aktieri, kino mākslā nepieredzējuši galveno lomu atveidotāji, latviešu komponista radīts skaņceliņš, autentiski kostīmi un dekorācijas no «tiem laikiem», asprātīgi dialogi, pagātnes nostalģija par skolu, sirreāla gaisotne un pat mūzikla elementi. Galvenais ir tas, ka šī komēdija skatītājam liks smieties. Tā ir filma pusaudžiem par pusaudžiem.

Atsauksmes

 Ināra. Pati tieši mācījos 90-tajos un pilnīgi nekas no šīs “komēdijas” neuzrunāja. Vairāk atgādina kaut kādu lētu filmu par amerikāņu jauniešiem.

Brigita. Patika. Ļoti smieklīga filma par jauniešu problēma. Puiši, popularitāte, mīlestība utt. Par zīlēšanu bija smieklīgi. Neko tādu sava mūža nemēģinātu.

Krista. Īsti nav skaidrs, kam šī filma domāta. Mūsdienu jauniešiem nav interesanti 90. gadu jaunieši. Un diez vai kas tāds varētu interesēt mūsdienu laika jauniešus.

Violeta. Filma nepatika.

 Sandra: Man šķita – ne no ikdienas. Kā tāda Alise aizspogulijā ar meiteņu sapņu un realitātes sajaukumu. Lai arī problēma aktuāla un nopietna filma ir komiska, pārspīlētas situācijas, bet ir par ko padomāt, ar ko salīdzināt. Tas tāds jauniešu projekts. Bija interesanti viņus vērot.

Sandra. Filmas scenārijs atbilstošs jauniešu auditorijai. Jauniešiem filma patīk, saredz sevi, draugus un paziņas.
Nedaudz garlaicīgs šķiet filmas sākums, bet tālākā notikumu attīstība kļūst dinamiskāka un pievilcīgāka.
Skolēni filmā saskata mūsdienu savstarpējo attiecību problēmas – mobingu.


filma “Kur vedīs ceļš”

 2021.gada 28.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” filmas “Kur vedīs ceļš” ierakstu.

Režisora Matīsa Kažas filma veidota uz vēsturisko notikumu – sacelšanās- fona Austroungārijā vesterna stilā. Filmas darbība risinās 19. gadsimta otrajā pusē, kad no baltvācu barona muižas īsi pirms kāzām pazūd topošā līgava. Eva ir aristokrāte, jauniete, kura uzaugusi baltvācu barona aizbildnībā. Īsi pirms plānotajām laulībām ar kādu savdabīgu Vīnes grāfu, Eva un viņas guvernante Magda nolemj pretoties barona iecerēm un īsteno bēgšanas plānu. Taču notiekošajā negaidīti iesaistās latviešu zemnieks Mikus, kuru nu tur aizdomās par jaunās dāmas nolaupīšanu. Barona rokaspuiši, valsts kriminālizmeklētājs, ungāru kovbojs un citi varoņi dodas ceļā, lai pazudušos jauniešus atrastu, jo Eva, kā izrādās, ir lielu bagātību mantiniece.

Skolēnu atsauksmes:

 • Filmas centrā jaunas meitenes liktenis un apkārtējās sabiedrības atspoguļojums. Daudz ironijas par augstāko un arī zemāko sabiedrības daļu, ierēdņiem.
  Bija interesanti to vērot neierastā- vesterna stilā.
 • Viktorija. Esmu noskatījusies filmu “Kur vedīs ceļš”. Manuprāt, filma ir par to, kā dzīvoja cilvēki senajos laikos, kādi likumi bija viņiem un kādas tiesības. Es ieteiktu noskatīties šo filmu, jo no tās var iemācīties, ka rīkoties, kā uzvesties pareizi un ko darīt konkrētās situācijās pat mūsdienās.
 • Man ļoti patika pati filma bija ļoti interesanti. Nepatika man vecā sieviete, kas pavēlēja meitenei, kad viņai būs jāprecas ar to veco vīrieti. Smieklīgākais bija, kad viens no kalpiem visu laiku smieklīgi runāja. Šī filma ir patiesa uz dzīvi tas pierāda kā senos laikos bija galvenais, kad palika dzīvi galvenie varoņi no filmas vēlētos vēl redzēt šādas filmas.
 • Patika tieši gados vecāki aktieri, jo likās ka viņi labi tēlo un tiešām izskatījās un bija attēloti kā vesterna veida filmās. Nepatika tas, ka filma ir pavisam pirmā latviešu vesterna filma , bet puse no tās bija krievu valodā… …ka vesternu filmas parasti ir par to kā vienai bandai ir naids pret otru un viņi cīnās par kaut ko un tamlīdzīgi, bet šeit bija vairāk par jauno meiteni , bet doma filmai bija laba, vienkārši vajadzēja vēl drusku manuprāt pie viņas piestrādāt. Patika arī skati, no sākuma bija Austroungārija un no turienes tiešām bija skaisti skati uz kalniem…

 


Līgatnes dabas taku apmeklējums

 Š.g.rudenī  11.C un 12. C klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma”ietvaros apmeklēja Līgatnes dabas takas, kas ir labiekārtotu taku kopums meža ainavā Gaujas Nacionālajā parkā.

 Bija iespēja apskatīt Līgatnes dabas takās dažādu sugu Latvijas dzīvniekus, piemēram, staltbriežus, stirnas, aļņus, meža cūkas, pūces, lāčus (slavenā lācene Ilzīte), lūšus, lapsas, kukaiņu māju u.c.

Varēja vērot neskartas dabas ainavas, klausīties meža un pļavu balsīs, izstaigāt Gaujas senlejas gravas un paugurus, kā arī baudīt aktīvu atpūtu un  brīnišķīgu mieru. Jaunieši pabija pie Gaujas, vietā kur Līgatnes upē ietek Gaujā, vēroja satekas vietu, Līgatnes un Gaujas upju straumes ātrumu, upes kritumu un  smilšakmens atsegumus Gaujas krastā.

 Pastaigu taka bija 5 km gara ar atšķirīgām grūtības pakāpēm un skolēni to izstaigāja 2 stundu garumā. Bija iespēja orientēties ar kartes palīdzību un pildīt skolēniem sagatavotas darba lapas “Ragaiņiem pa pēdām”. Skolēni labprāt pildīja.

 Skolēniem bija iespēja apmeklēt arī Līgatnes papīrfabrikas ciematu, kas ir unikāls 19.gadsimta pilsētbūvniecības piemineklis, celts kā savulaik modernākais strādnieku ciemats Eiropā.  Jaunieši apskatīja 6 pakalnus uz kuriem izvietotas bijušās papīrfabrikas strādnieku dzīvojamās mājas, smilšakmeņos veidotās alas un tajās ierīkotos pagrabus, pirmo papīrfabrikas ēķu- Ānfabriku, kas celta 1815.gadā un bijušā ciemata sabiedriskās ēkas- kultūras namu un aptieku, kas celtas 1897. gadā.

 Līgatnes vēsturiskajā centrā skolēni  apskatīja īpatnējas dabas un kultūrvēstures pieminekļi – pagrabu alas, ko Līgatnes iedzīvotāji un papīrfabrikas strādnieki jau kopš 18. gs. beigām izkaluši smilšakmens iežos, lai izmantotu par sakņu un dārzeņu uzglabāšanas pagrabiem. Daļa alu šo funkciju pilda arī šodien.

Paldies programmai „Latvijas skolas soma” par iespēju piedalīties izzinošos un izglītojošos pasākumos!

    

 


Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 13.10.2021.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi   „ Ferdinands un Luīze” .

 Frīdriha Šillera ”Ferdinands un Luīze” Ditas Lūriņas režijā – klasisks stāsts par lielām un tīrām jūtām.

Divi mīlētāji no “Vētru un dziņu” laikmeta satiksies šodienā uz Nacionālā teātra lielās skatuves, lai kā jebkuros laikos stātos pretī cilvēku likumiem, sabiedrības priekštatiem un aizspriedumiem, divkosībai un bailēm. Lai ar savu mīlestības sacelto vētru, atmaskotu visu iesaistīto slēptās dziņas un patiesos dzinuļus. Kad mīlestība deg ar tādu spēku, kāds atrodams pasaules dramaturģijas klasikā, izglābties nav paredzēts nevienam…

 


 1. septembrī 10.c klases audzēkņi kopā ar klases audzinātāju Lauru Uzlovsku un sociālo pedagogu Ivitu Meikšāni devās daudzpusīgā mācību ekskursijā.

Ekskursijas maršruta sākums bija  Koknesē. Ekskursijas dalībnieki apmeklēja   Kokneses pilsdrupas, no kurām pavērās ainavisks skats uz Daugavu un tās krastiem. Skolēni iepazinās ar Kokneses vēsturi un izstaigāja dabas takas gar Pērses un Daugavas krastiem.

Programmas “Latvijas skolas soma”  ietvaros, grupai bija iespēja pabūt vietā,  kur satiekas cilvēku un valsts pagātne, tagadne un nākotne  – Likteņdārzā. Tā bija divu stundu izzinoša nodarbība ar stāstījumu par Likteņdārzu, kuru papildināja orientēšanās uzdevumi. Tos skolēni pildīja grupās patstāvīgi. Vairāki skolēni atzīst, ka šī orientēšanās nodarbība bija ļoti interesanta un izzinoša.

Pēc aktīvās nodarbības Likteņdārzā grupa apmeklēja rakstnieka Rūdolfa Blaumaņa memoriālo muzeju “Braki”. Muzejā bija stāstījums par rakstnieku un Braku muzeju, iepazīšanās ar pastāvīgo ekspozīciju muzeja ēkās. Rūdolfa Blaumaņa spalvai pieder noveles “Salna pavasarī”, “Purva bridējs”, ”Nāves ēnā”. Stāstījumu papildināja dažādi uzdevumi.  Ekskursijas nobeigumā, gide parādīja video fragmentus no teātra izrādes “Skroderdienas Silmačos”, pēc kuras skolēniem bija jāatveido neliels teatrāls uzvedums no izrādes. 

10.c klases Madara Bruce par ekskursiju saka: “Man ļoti patika ekskursija, varēju iepazīties gan ar izcilo rakstnieku, gan  ar klasesbiedriem tuvāk.”

Elīna Sīpola par ekskursiju saka: “Paldies skolotājām un pārējiem klasesbiedriem par aizraujošo ekskursiju”.

Savukārt klases audzinātāja Laura Uzlovska akcentēja, ka šī skaistā bezmaksas ekskursija bija iespējama tikai pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”.


2021.gada 7.oktobrī programmas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja piedalīties SIA “Stikla māja” studijas “Glass Point” radošajā un praktiskajā nodarbībā “Iepazīsti stikla mākslu”. Skolēniem pastāstīja par stiklu, tā īpašībām, daudzveidīgām apstrādes iespējām. Ar lielu interesi skolēni noskatījās īsfilmu, par to,  kā top dažādi stikla priekšmeti.

Nodarbības laika skolēni izgatavoja dekorus no krāsainām stikla loksnēm, kombinējot tos uz iepriekš sagatavotas stikla pamatnes sirds veidā.

Katrs varēja justies kā stikla mākslinieks un veidot radošo darbu mozaīkas tehnikā. Skolēnu izgatavotie dekori ceļos uz stikla kausēšanas krāsni, lai pārtaptu īstos mākslas darbos, jo pats kausēšanas process notiks stikla studijas”Glass Point”  darbnīcā- stikla kausēšanas krāsnī 800 grādos.


2020./2021. mācību gadā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā tiek turpināta programma “Latvijas skolas soma”, kuras ietvaros skolēniem būs iespēja apmeklēt dažādus pasākumus, izglītojošas programmas un nodarbības, muzejus, kultūrvēsturiskus notikumus, apskates objektus u.c. .
Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās mērķis ir, sākot ar 2018. gada septembri, nodrošināt katram mūsu valsts skolēnam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu un dod iespēju klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norisēs (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.

“Latvijas skolas soma” veidota kā kompleksa, starpdisciplināra programma, kas apvieno resursus, lai stiprinātu jaunās paaudzes nacionālo identitāti, pilsoniskuma, valstiskās piederības apziņu, attīstītu kultūras izpratnes un izpausmes kompetenci, paaugstinātu izglītības kvalitāti, kā arī mazinātu sociālo nevienlīdzību.


Latvijas Nacionālais teātris,

Izrāde ” Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris.”

 

 

 

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, februārī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 12.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes ” Tikšanās vieta – Rīgas pilsētas II teātris” ierakstu.

Izrādē skolēni varēja vērot un iepazīt vēsturisku notikumu – Latvijas Valsts proklamēšanu. Izrāde  ir bagāta ar faktiem, kas skolēniem ļauj labāk saprast Latvijas Valsts veidošanās vēsturisko kontekstu, iepazīt personības, kas veicināja neatkarības pasludināšanu.

Valsts dibināšanas dienas simulācija, iespēja pašiem personīgi atgriezties 100 gadus senā pagātnē Rīgā, Pilsētas II teātrī, kur kopā sanāca gan drosmīgi un stratēģiski valstiski domājoši, gan vienkārši avantūristiski noskaņoti un nejauši iesaistīti cilvēki, kuri proklamēja Latvijas Valsti. Starp patriotiski un jūsmīgi noskaņotiem bija arī skeptiski cilvēki, starp gudriem un erudītiem – apjukuši. Visas šīs balsis no izrādes skanēs jums ausīs, un jums būs jāizšķiras, pie kuriem vēlaties piederēt jūs.


Latvijas Nacionālais teātris,

izrāde “Sarkangalvīte un vilks”

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma” martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 7.-9. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Sarkangalvīte un vilks” ierakstu.

Reiz sensenos laikos dzīvoja Sarkangalvīte un Vilks. Viņi dzīvo joprojām. Ir jauka un saulaina diena. Sarkangalvītes Mamma rosās pa savu pīrādziņu bodi, kas ir labākā visā apkaimē, un, miltiem putot, rullē mīklas kalnus, jo viņai jāveic milzīgs pasūtījums. Dienas ierasto ritmu iztraucē Vecmāmiņas zvans, kā rezultātā rodas plāns – Sarkangalvīte pirmo reizi pie Vecmāmiņas dosies viena pati. Aiznesīs pīrādziņus, palīdzēs atrast brilles. Pie Mammas ierodas Mednieks un piesakās palīdzēt darbos. Lieliski! Sarkangalvīte dodas ceļā, kas ir piedzīvojumiem pārbagāts, jo Mežu pārvalda Meža parlaments – Zaķis, Tītars, Ods, Bebrs un Ķirzaka, kas Sarkangalvīti mudina rīkoties pēc pašu izdomātiem likumiem, tā sargājoties no Vilka. Tomēr, lai kādi būtu Meža likumi, Vilku interesē tikai viens vienīgs – ēšanas likums. Ko nu? Klausīt Sirdij un nezaudēt modrību.

Skolēniem izrāde patika.


Projekts “Latvijas skolas soma”,

 filma “Mammu, es tevi mīlu”

 2021.gada 12.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.klašu skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” filmas “Mammu, es tevi mīlu” ierakstu.

“Mammu, es tevi mīlu” ir 2013. gada latviešu drāmas filma, kuras režisors ir Jānis Nords.

Filmā stāstīts par trīspadsmit gadus vecu puisi Raimondu un viņa māti. Kāda šķietami nenozīmīga piezīme skolā iesāk piedzīvojumiem bagātu nedēļu Raimonda dzīvē. Puisis aizbēg no mājām, iekuļas apšaubāmā afērā, nonāk policijas redzeslokā un visbeidzot atrisina samilzušo konfliktu gan ar mammu, gan savu labāko draugu.

Skolēniem filma patika un rosināja pārdomas.


Projekts “Latvijas skolas soma”,

kinolektorija “Kino un mēs” ieraksts

 2021.gada 19.martā  12.B  klasei projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” kinolektorija “Kino un mēs” ierakstu.

Trīs populāri latviešu aktieri- Liepājas teātra aktieris Egons Dombrovskis, komiķis Jānis Skutelis un Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs -izveidoja pusotru stundu garu , ja var tā nosaukt, mācību filmu. Pēc manām domām, šo filmu savā darbā varētu izmantot teātra mākslas skolotāji, apgūstot tēmas “Improvizācija”, “Etīde”.

            Tika rādīti populārāko latviešu filmu fragmenti, analizēti un atveidoti teātra telpā, izmantojot minimālos rekvizītus. Izspēlējot etīdes no “Mērnieku laikiem”, “Ezera sonātes”, aktieri parādīja, kā var atklāt sava tēla raksturu, gribu, novērojumus, atdarināt dažāda vecuma, profesiju cilvēkus. Aktieri parādīja, kā skatuviskā darbībā, izspēlējot cilvēku attiecības, var pašizpausties , rezultātā – apgūt reālpsiholoģisko etīžu veidošanas procesu un prasmi etīdē modelēt pat dramaturģisku konfliktu. Pēc katras etīdes tika analizēta darbība, pielāgošanos partnerim, pretdarbība, šīs etīdes konflikts.


Latvijas Nacionālā vēstures muzeja tiešsaistes tematiskais pasākums “Kā dzīvoja senie ļaudis?”

 2021.gada 31.martā  7.-9.klases skolēniem bija iespēja noklausīties tiešsaistē Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja lekciju “Ka dzīvoja senie ļaudis?” “Latvijas skolas soma” projekta ietvaros.

Lekcijas laikā skolēnus iepazīstināja ar dzīvi Latvijā akmens, bronzas un metāla laikmetos. Skolēni uzdeva jautājumus par darba rīkiem, traukiem, par ieročiem un par rotas lietām. Bija interesanti uzzināt , ka muzejā ir daudz eksponātu, kuru kopijas izgatavotas ar 3D printera palīdzību. Lektore ne tikai stāstīja, bet arī parādīja,  kā senie ļaudis valkāja apģērbus, kā no auduma veidoja brunčus un šalles, zeķes un galvassegas, kā sievietes rotāja savus tērpus.

Kopumā skolēniem radās priekšstats par to, kā dzīvoja ļaudis senatnē. Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt par seno ļaužu dzīvi.


Projekts “Latvijas skolas soma” ,

Koncertlekcijas  “Kino mūzikas vēsture” ieraksts

 Mākslas jomas priekšmetu nedēļas ietvaros, laikā  no 12.04.-16.04.2021.g  12. C, 11. K, 11. S, 10. A, 10. B, 10. C, 10. K klase noskatījās koncertlekcijas “Kino mūzikas vēsture’’ ierakstu.

 

Tā bija digitāla koncertlekcijā skolēniem, kas deva iespēju iepazīt kino mūzikas vēsturi un saprast, kā mūzika palīdzējusi šim žanram attīstīties. Pašu koncertlekciju vadīja divi profesionāli mūziķi – Mikus un Arta Abaroniņi. Abi mūziķi lieliski un interesanti pastāstīja par kino mūzikas vēsturi, sākot no pirmajām mēmā kino filmām līdz mūsdienu kases grāvējiem.

 

Koncertlekcijā skanēja populārākās kinofilmu melodijas no tādām filmām kā “Mūzikas skaņas”, “Limuzīns Jāņu nakts krāsās”, “Neiespējamā misija”, “Ledus sirds”, “Titāniks”, “Smaragdu pilsētas burvis” u.c.

 

Skolēniem pasākums ļoti patika. Daļa skolēnu skatījās paši, un daļa to darīja kultūras pamatu stundās Zoom.

Skolēnu atsauksmes:

✔ Noskatījos koncertlekcijas – ‘’Kino mūzikas vēsturetreileri”. Apmeklējot digitālo pasākumu uzzināju un iepazinos, par ko tiks stāstīts koncertlekcijā. Šķita interesanti uzzināt dažādus faktus par kino attīstību. Patika tas, ka koncertlekcijā iekļautas arī mūsdienīgas aktualitātes, kas daudziem jauniešiem varētu interesēt.

✔ Man patika šī programma par mūziku. Patika klausīties hītus no filmām un slavenām multfilmām. Dziesmas bija tik pazīstamas, ka bija prieks klausīties.

✔ Šajā kinolekcijā vēstures un mūzikas atziņās ir iekļauti fakti, kurus es iepriekš nezināju un bija interesanti skatīties. Ar jauniem faktiem, ko es uzzināju, es varu pārsteigt pieaugušos un savus vienaudžus. Tiešām vēlētos vairāk šādu stundu un daudz vairāk informācijas par katru no tēmām. Esmu pateicīgs, ka varēju noskatīties šo lekciju.

✔ Man patika lekcija. Vadītāju balsis bija ļoti muzikālas un skaistas. Es uzzināju daudz jauna par veco laiku filmām.

✔ Man ļoti patika un bija ļoti interesanti. Es uzzināju ļoti daudz jauna. Tagad es gribu noskatīties dažas filmas, kas tika minētas kinolekcijā, un dzirdēt skaistās dziesmas.

✔ Man ļoti patika stāstītais un es uzzināju, kāpēc filmas filmē uz zaļā fonā.

✔ Varētu būt vairāk tādu muzikālo lekciju!

✔ Es uzzināju interesantus faktus par ” Zvaigžņu karu” un Džeimsa Bonda filmēšanu.

✔ Mani pārsteidza tas, ka pirmās filmiņa ilga 12 sekundes.

✔ Es uzzināju, ka Billija Eiliša dzied jaunu tituldziesmu Džeimsa Bonda filmā. Es uzzināju, kā sauca mūziķi, kurš veidoja dzīvās mūzikas pavadījumu mēmajās kino filmās.

✔ Es domāju, ka “Latvijas skolas somas” koncertlekcija ir ļoti lietderīga un interesanta.

Paldies!

✔ Bija patīkami redzēt mīļākās animācijas filmas fragmentus un dzirdēt mīļākās dziesmas.

Skolēni savus iespaidus aprakstīja kultūras pieredzes dienasgrāmatā un aizpildīja krustvārdu mīklas.


Iluzionisma teātris Mystero

Maijā es noskatījos virtuālo ekskursiju tiešsaistē Iluzionisma teātrī Mystero. Šajā filmā tika pastāstīts par iluzionistiem, triku rādīšanas vēsturi, mistērijas teātri. Man ļoti patika šis pasākums. Paldies par projekta “Latvijas skolas soma” doto iespēju.

Attēlā pirmais burvju mākslinieks Latvijā

Arturs Kazakevičs, 10.k klase, Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskola


Latvijas Nacionālais teātris,

izrāde “Klūgu mūks”

Pateicoties projektam “Latvijas skolas soma”, martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 12.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādes “Klūgu mūks” ierakstu.

Režisores Indras Rogas redzējumā izrāde „Klūgu mūks” runā par mūsu tautas raksturu, par nepieciešamību lūkoties debesīs un spēju sapņot, jo arī visneprātīgākie sapņi piepildās.  Un tā arī ir dzīves jēga: „Ticēt un darīt – tas ir viss! Pieņemt, izturēt un nekrist izmisumā.”

            Sižets ļauj sekot ne tikai tam, kā Latgale kļūst no Vitebskas guberņas sastāvdaļas par daļu no jaundibinātās Latvijas valsts, bet arī latviešu un latgaliešu dzīvei Pēterburgā, Maskavā un Arhangeļskā, 20. gs.,  Latvijas Valsts veidošanās un pirmajiem parlamentārās republikas gadiem, kā arī  galvenā varoņa Franča Sebalda dzīvei no piedzimšanas līdz nāvei, kad sava lepnuma, spītības  dēļ viņš tiek izslēgts no baznīcas un mirst, apmelotāju vajāts un novārdzināts.

Romānā aptverts plašs vēstures periods, ģeogrāfiskais izvietojums, kā arī dažāda tematika.

Izrāde bija interesanta un izglītojoša.


Koncertprogramma “Sprādziens mūzikā”

Šī gada pavasarī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rigas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja noskatīties koncertprogrammas “Sprādziens mūzikā” ierakstu.

Koncertlekcijā  pastāstīts, kā populārā mūzika ir attīstījusies no 1920. līdz 2020. gadam: džeza, blūza ēra, svinga laiks, revolucionārie rock’n’roll gadi, hipiju plūsma, disko spožums, astoņdesmitie, 90. gadu popkultūra un mūsdienas. Kopā ceļojām laikā, izzinot, kā mūzika iet roku rokā ar 20. gadsimta vēstures lielākajiem notikumiem un atspoguļo savu laikmetu. Koncertstāstu papildināja īpaši veidoti video materiāli.

Programmā skanēja populārākās dziesmas no Elvisa Preslija, The Queen, Maikla Džeksona, The Beatles, AC/DC, ABBA, Frenka Sinatras, The Rolling Stones  u.c. repertuāra.

Programma ir interaktīva, bija iespēja ne tikai uzzināt daudz jauna, bet arī pašiem apgūt soļus no populārām dejām un dziedāt līdzi pasaulslavenās dziesmas. Programmā izmantotas digitālo tehnoloģiju iespējas, lai mēs varētu sajusties kā īstā rokkoncertā.

       Skolēnu atsauksmes:

 • Ļoti interesanta koncertlekcija. Daudz uzzināju par mūziku senatnē un tās attīstību līdz mūsdienām. Koncertlekcijas vadītāji ļoti atraktīvi un interesanti. Patika, ka koncertlekcijā varēja klausīties dažādas populāras un ne tik populāras, dažādu mūzikas stilu dziesmas koncertlekcijas vadītāju izpildījumā. Daudz varēja uzzināt ne tikai par mūziku, bet arī par pasaules vēsturi.
 • Loti foršie lekcijas vadītāji interesanti stāsta par mūziku, var just, ka viņiem patīk tas, ko viņi dara.
 • Šī ir otrā lekcija, ko skatos, pirms tam redzēju lekciju par kino mūziku, ļoti aizrauj pati tēma par populāro mūziku un arī mūzikas attīstību. Vēl sagatavoju kolāžu par lekcijā redzēto.
 • Man patika. Gribu vairāk uzzināt par Elvisa Preslija dzīvi un mūziku. Paldies!
 • Man patika, jautra mūzika un interesanti fakti.
 •  Lekcijas vadītājs skaisti dzied.

Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt populārās mūzikas attīstības gaitu!


Projekts “Latvijas skolas soma”,

filma “Mans mīļākais karš”

 2021.gada 19.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 11.klases skolēniem bija iespēja noskatīties kinoteātra “Splendid Palace” piedāvāto filmu “Mans mīļākais karš”.

Filma “Mans mīļākais karšir animēts dokumentāls stāsts par sirsnību un godīgumu, par pieaugšanu absurda pilnajā laikā no 70. gadiem līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai. Filmas pamatā ir režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas atmiņās balstīti autobiogrāfiski motīvi. Vēsturiskiem faktiem, sadzīviskām reālijām un personiskām atmiņām savijoties ar humoru, nopietnību un atklātību, veidojas cilvēciska un dzīva liecība par vēsturiski nozīmīgu laiku.


Muzejpedagoģiskā nodarbība  “Iluzionisma teātris un muzejs  Mystero

2021.gada aprīlī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja piedalīties attālināti muzejpedagoģiskā nodarbībā  “Iluzionisma teātris un muzejs  Mystero”.

Virtuālās ekskursijas laikā Iluzionisma teātra, muzeja Mystero izveidotāji, burvju mākslinieki Dace, Dante un Enrico Pecoli (Pezzoli) iepazīstināja ar burvju skatuves mākslas noslēpumiem un attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē.

Viņi aicināja ielūkoties visās Iluzionisma muzeja Mystero istabās ( Alberta hallē, Zelta istabā, Hudini  istabā, Mistēŗiju istabā un citās).

Uzzinājām, kurš ir pirmais zināmais burvju mākslinieks pasaulē un kurš ir populārākais burvju triks pasaulē, redzējām to arī nodemonstrētu. Bija iespēja iemācīties 3 burvju trikus, kā arī viens burvju triks tika izspēlēts ekrānā. Bijām liecinieki cilvēka levitācijas iespējamībai un iespējai būt daļai no “trīsgalvainas Amazones džungļu puķes” ilūzijas.

Ieskatījāmies iluzionisma vēsturē Latvijā, uzzinājām par spilgtākajiem Latvijas iluzionistiem 19. un 20.gs sākumā. Uzzinājām, kāpēc burvju mākslinieks Borsuks rija akmeņus un par kādiem nopelniem Buhāras emīrs uzdāvināja Latvijas iluzionistam J.Štrausam zelta piespraudi ar briljantiem.

Skolēnu atsauksmes:

 • Nedaudz mistiska, aizraujoša nodarbība. Patika virtuāli izstaigāt muzeja Mystero telpas (arī burvju teātra aizskatuvi). Noteikti tur gribētu aiziet, kad būs atļauti klātienes izklaides pasākumi. Interesanta bija arī burvju mākslas vēstures iepazīšana. Uzzināju daudz jaunus faktus, nebiju domājusi, ka burvju māksla ir tik ļoti sena. Patika arī dažādie burvju triki, kas tika parādīti nodarbības laikā.
 • Pārsteigums bija, ka Rīgā ir iluzionismam veltīts muzejs. Interesanti pavērot trikus un to izpildīšanas piederumus. Šādas iespējas paplašina mūsu redzesloku un mudina iepazīt nezināmo.
 • Man patīk virtuālas ekskursijas Iluzionisma izrādes muzejs Mystero. Tur stāstīja par dažādiem trikiem, pēc tam stāstija par priekšmetiem, kurus izmanto dažādiem trikiem, runājām par slaveno iluzionistu. Kaut ko jau es zināju, bet, uzzināju vēl vairāk. Protams, skatoties to dzīvē, redzot ar savām, man ir vairāk emociju, nekā skatīties ekrānā.
 • Man viss ļoti patika! Ceļvedis ar burvju maksliniekiem ir ļoti pozitīvs un jauks! Ceļvedis ļoti interesanti pastāstīja par iluzionistiem un viņu burvju trikiem! Es iesaku vecākiem ar bērniem apmeklēt iluzionisma teātri un muzeju Mystero.

Projekts “Latvijas skolas soma”

Digitālā pantomīmas un cirka priekšnesumu kombinējošā izrāde un meistarklase “Pantocirks”

 2021.gada 6.aprīli Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja attālināti noskatīties un arī pašiem aktīvi piedalīties jautrā un pārsteidzošā cirka pantomīmas izrādē, kurā ar dažādiem un pilnīgi atšķirīgiem mākslinieciskās izteiksmes līdzekļiem tika atklāts stāsts par varoni – sapņotāju, kurš ceļo pa dzīvi ar savu iespēju koferi. Sapnis ir virziens, kurā doties. Sapnis – būt laimīgam. Pa ceļam sastop cilvēku – Iguānu un meiteni – mīlestību un draudzību, kas skaista ar spēlēm, entuziasmu un spilgtu fantāziju. Beigās visa trijotne apvienojas kopīgā sapņošanā. Jo tad, kad sapnis ir īstenots, var un vajag pieslēgt savu fantāziju, jo tikai tā var bagātināt dzīvi…

Skolēnu atsauksmes:

 • Pantomīma un cirka izrāde “Pantocirks”. Manuprāt,šī izrāde bija uzjautrinoša un dīvaina. Man personīgi nesaprotams sižets.
 • Man izrādē patika viss redzētais. Žēl, nebija klātienē, tad būtu vēl interesantāk, bet viss bija labi izdomāts.
 • Bija interesanti, visvairāk patika, kad akrobāts ielīda mazajā kastē, nekad neesmu izpratusi tādu lokanību, vēl patika, kad meitene ar gaismiņām spēlējās. Pamēģināju arī pēc instrukcijas atveidot rādītās kustības, bija interesanti.
 • Triki bija interesanti, kad cilvēks ar visu ķermeni ielīda kastē, bet pantomīmu dažreiz grūti saprast. Man patika arī, ka parādīja kā trenēt un kustināt kājas, rokas utt., lai nākotnē tādu triku var izpildīt. Diezgan interesanti.
 • Esmu noskatījusies cirka kombinējušo izrādi. Man izrāde ļoti patika, jo tajā ir izteikts komandas darbs ne tikai veidošanas, bet arī spēlēšanās un radīšanas procesā.

                                                                                                                            

Paldies māksliniekiem Valērijam Komisarenko, Alīnai Kešānei un Dmitrijam Ivanovam par piedāvāto iespēju aizraujošā ceļojumā iepazīt jaunu mākslas veidu.

Paldies projektam “Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju iepazīt teatrālo pantomīmu un cirka priekšnesumu.


Latvijas Nacionālais teātris,

izrādes “Svina garša” ieraksts

 Šis mācību gads izrādījās bagāts izaicinājumiem pilns, tai skaitā arī programmas “Latvijas skolas soma” norišu realizēšanā. Septembrī un oktobrī vēl bija iespēja doties klātienē uz teātri, apmeklēt muzejpedagoģiskās  nodarbības, kā arī ceļot, iepazīt Latvijas dabu un kultūrvēsturisko mantojumu.  2.semestrī skolēni attālināti aktīvi piedalījās projekta “Latvijas skolas soma” ,– digitāli “apmeklējot “piedāvātos  pasākumus.

2021.gada aprīlī 10.A, 10. B un 10.C klasei  projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties Latvijas  Nacionālā teātra izrādes “Svina garša” ierakstu.

Izrāde stāsta par Latviju divdesmitajā gadsimtā. Par jauna puiša piedzīvojumiem, pārdzīvojumiem, sākoties karam, un kā tas skar viņa dzīvi. Ļoti veiksmīgi ir atspoguļotas puiša emocijas. Skatītājs, izjūt dažādu emociju buķeti. Vēl autors lieliski paplašina skatījumu uz Latvijas vēsturi šajā laikā – kā viss mainījās, Latviju pārvaldībā ņemot dažādām varām.  Ļoti labi ir ieraugāmas puiša dzīves uztveres izmaiņas. Kā jebkurš jauns cilvēks Matīss sapņo satikt meiteni, kārtīgi izbaudīt jaunību – vienkārši dzīvot normālu dzīvi. Tomēr arvien vairāk un vairāk viņš sāk uzdot jautājumus ‘’kas notiek?’’ ‘’ kas nu būs?”.  Arī iekšējais konflikts – ienīst, atriebt vai piedot? – nepārtraukti Matīsā norisinās. It kā jābūt stipram vīrietim, nedrīksti būt gļēvs lupata, bet vai tas nozīmē ienīst karavīrus un kādu nošaut?
Parādītas arī puiša fiziskās sajūtas, kad viņš vēlas kliegt un kaut ko teikt, bet nespēj, jo iepriekš ticis sašauts. Viņš tiek piekauts, un ļoti sāp katrs elpas vilciens mutes traumas dēļ.
Vēl bez šīm emocijām puisi pārņem bailes, kad Matīss atgriežas no operas un ierauga policistus, lec no mašīnas un ejot viņa mājā. Vai kad, jau būdams geto, puisis izdzird šāvienus un kliedzienus ārā – šī neziņa, kas notiks tālāk, kas notiks ar viņa dzīvību. . Pēc izrādes beigām, bija jāsēž kāds brīdis klusumā, visu redzēto pārdomājot un attopoties no tā. Cik liela gan ir laime dzīvot tagad!

Skolēnu atsauksmes bija dažādas:

 • Izrāde ļoti interesanta, brīžiem spraiga, nevienu brīdi nebija garlaicīgi. Ļoti patika izvēlēto aktieru spēle.
 • Izrādē varēja izdzīvot visu emociju gammu, sākot no pirmās mīlestības, jokiem, līdz nelietībai, nodevībai un naidam.”
 • Man personīgi izrāde ne visai patika, bet bija labi aktieri un diezgan viegli varēja saprast stāstu un izrādes jēgu
 • Lugas tēma saistīta ar karu un cilvēku piedzīvoto tajā laikā. Tā sniedz papildus informāciju mums par to vēsturisko laiku. Taču bija diezgan grūti skatīties, jo aktieru runa ir ātra un ne visu sapratām.

Paldies projektam “Latvijas skolas soma”!


Filma “Sapņu komanda 1935”

Kaut arī, ka 2.semestrī  mācības turpinājās attālināti, Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskola turpināja īstenot programmas “Latvijas skolas soma” aktivitātes, piedāvājot skolēniem digitālajā vidē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norises.

2021.gada 19.maijā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēniem bija iespēja noskatīties Latvijas kinematogrāfistu savienības projekta “Kino visiem un visur Latvijā” piedāvāto filmu “Sapņu komanda 1935”. “Sapņu komanda 1935” ir 2012. gada latviešu filma, kuras režisors ir Aigars Grauba. Filma ir stāsts par Latvijas basketbola izlasi un tās vadītāju Valdemāru Baumani. Komanda 1935. gadā izcīnīja pirmo Eiropas čempionu titulu, nodrošinot paliekošu vietu pasaules sporta vēsturē. 

 • Tas ir aizraujošs stāsts par 20. gadsimta trīsdesmito gadu beigām Latvijā. Skatoties filmu dažbrīd rodas sajūtas, ka esi nokļuvis tajā laikā un izjūti visu to ko filmas galvenie varoņi. Lielā, tā laika brīvās Latvijas sportistu, vēlme piedalīties sacensībās ir apbrīnas vērta. Latvijas komandas uzvara sacensībās nebija panākums tikai sportā, tas bija valstiskās un nacionālās pašapziņas celšanas pasākums. Filmā tiek demonstrēts izteikts patriotisms pret savu valsti, kas, manuprāt, šodien ir tikai daļai mūsdienu sabiedrības.
 • Man ļoti patika skatīties šo filmu! Filmā ir vēsturiskais redzējums uz tā laika notikumiem, kad Latvija bija brīva. Atklājas Latvijas jauno sportistu neatlaidība un vēlme pierādīt to, ka arī teritoriāli maza valsts spēj piedalīties liela mēroga sacensībās un būt pirmie. Filma māca mīlēt savu valsti un to aizstāvēt.

 


2020.gada 21.oktobrī “Latvijas skolas soma” projekta ietvaros  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo teātra izrādi “Indrāni.”

Kā nošķirt tos ošus, kas pilda maku, no tiem, kas priecē sirdi? Kā paspert pretī soli tēvam, kad tas nāk ar izlīgumu? Vai iespējams dzīvot tālāk “caur to labu”, ko saviem bērniem esam mācījuši? „Indrāni” Nacionālā teātra repertuārā 100 gadu laikā kopš sarakstīšanas ienāk tikai ceturto reizi – šoreiz režisora Valtera Sīļa cilvēciski gudrā un asā redzējumā.


2020.gada 9.oktobrī  iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni apmeklēja kinoteātri “Splendid Palace” un noskatījās filmu “Dvēseļu putenis”.

Vēsturiska kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.


Šī gada oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni devās ekskursijā uz Uldevena pili un R.Blaumaņa memoriālo muzeju Braki.

Kā pirmo apskates objektu skolēni apmeklēja Uldevena pili – Lielvārdes senlatviešu koka pili. To ir veidojis vēstures entuziasts un karikatūrists Agris Liepiņš, un tā ir 11.-12. gs. pils ideālrekonstrukcija, kurai par pamatu ņemti arheoloģisko izrakumu materiāli no dažādām Latvijas vietām.

Tās senā atrašanās vieta bija pašreizējās Lielvārdes pilsdrupas Daugavas krastā, kas arī pašlaik pieejamas apskatei.

Pils teritoriju apjož aizsargsiena, aiz kuras ļaudis slēpās uzbrukuma gadījumā, savukārt vidū ir dažas dzīvojamās mājas, virsaiša nams ar apspriežu zāli, svētakmens un aka, kas aplenkuma gadījumā bija visnozīmīgākais objekts. Pilis parasti atradās kalnu virsotnēs vai upju krastos, tāpēc maldīgs ir filmu radītais pieņēmums, ka koka pili iespējams nodedzināt ar vienu degošu bultu.

Apmeklējuma laikā gids jauniešiem  pastāstīja par pilī redzamo, par seno laiku cilvēkiem, viņu dzīvesveidu un paražām. Tolaik cilvēki bija mazāki augumā un arī dzīves ilgums tiem bija ievērojami īsāks nekā mūsdienās, tāpēc 40 gadus vecs cilvēks jau skaitījās vieds večuks. Apskatot pili, jāsarga galva, jo ēku durvis vairāk līdzinās nelieliem caurumiem sienā, taču tas darīts praktisku apsvērumu dēļ. Ja nezināt, kādi tie ir, brauciet uz Lielvārdi – tur jums visu izstāstīs.

Tālāk skolēni devās uz Ērgļiem, Brakiem. Vidzemes augstienes Ērgļu pagasta viena no skaistākajām vietām ir Braki. Te dzīvojis un radoši darbojies latviešu klasiķis Rūdolfs Blaumanis (1863 – 1908). Noveļu meistars un modernās dramaturģijas pamatlicējs latviešu literatūrā. Viņa spalvai pieder noveles “Salna pavasarī”, “Purva bridējs”, “Nāves ēnā”, “Raudupiete”. Lugas “Indrāni”, “Pazudušais dēls” un jaukākā latviešu komēdija “Skroderdienas Silmačos”. R. Blaumaņa daiļradi caurstrāvo vienkāršība, cilvēcība un gaišs humors.

Braku sētu veido 8 ēku komplekss – dzīvojamā māja, klēts, rija ar gubeni, piedarbu un maltuvi, zirgu stallis, labības klēts, kūts ar vāgūzi, pirts un sīklopu kūts.  Braku takas aizved uz Zibensšķelto akmeni, Edgara skulptūru, Simtsoļu taciņu, Noliņa ābeli, Pieminekļa akmeni, Jāņkalniņu, Pirtsgravas avotiņu.

Skolēni iepazina pastāvīgo ekspozīciju muzeja ēkās, piedalījās muzejpedagoģiskā programmā – veica dažādus Braku uzdevumus ( darba lapas, lika puzli, atrada muzeja priekšmetus).


2020.gada 27.septembrī  iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties baletu “Pie Zilās Donavas” Latvijas Nacionālajā operā.

Valšu karaļa Johana Štrausa brīnišķīgā mūzika iedvesmojusi romantisku baletu par izvēli starp mīlestību un skatuvi, sapņiem un realitāti. Pirmo reizi Rīgā  balets “Pie zilās Donavas” tika uzvests 1957. gadā; 60 gadu laikā tas vairakkārt atjaunots un kļuvis par daļu no Latvijas baleta zelta fonda. Iestudējums godina vēl kādu jubileju – 2017. gada aprīlī atzīmējām 110 gadus, kopš dzimusi šī baleta iestudētāja, leģendārā baletdejotāja, baletmeistare un pedagoģe Helēna Tangijeva-Birzniece.

Mazā pilsētiņā Donavas krastā dzīvo jauka meitene Annele un viņas draugs, komponists Francis. Anneles dzimšanas dienas rītā Francis ar draugiem ierodas meiteni apsveikt.

Pilsētiņai cauri brauc slavena māksliniece – Vīnes teātra dejotāja Franciska. Tieši pie Anneles mājas karietei salūst ritenis, un Franciska nokļūst starp jautriem, līksmojošiem jauniešiem. Uzzinājuši, ka Franciska ir slavena dejotāja, jaunieši lūdz, lai viņa uzstājas pilsētas teātrī. Franciska piekrīt.

Pēc izrādes laukumā pie teātra sajūsminātie skatītāji sagaida Francisku un citas balerīnas. Visi kopā dodas nosvinēt lielisko vakaru.

Pilsētas krodziņā valda līksmība. Būdama ļoti skaista sieviete, Franciska samulsina Franci, kurš aizraujas ar negaidīto viešņu. Franciskai jāturpina ceļš uz Vīni, un viņa lūdz Franci viņu Vīnē apciemot. Annele ierauga Francisku un Franci kopā un ļoti pārdzīvo Franča aizraušanos.

Ieradies Franciskas greznajā namā Vīnē, Francis nokļūst ballē, kuru par godu augstākajai sabiedrībai rīko grāfs, Franciskas pielūdzējs. Franciska ļoti priecājas, redzot jauno komponistu, kurā viņa, viesodamās mazajā provinces pilsētiņā, iemīlējusies, un kurš joprojām nav viņai vienaldzīgs. Franciskai jāizvēlas: vienkārša un klusa dzīve mīlestībā ar Franci vai līdzšinējā karjera, slava un bagātība grāfa paspārnē. Izvēle ir smaga, tomēr Franciska nolemj palikt Vīnē un nodoties skatuvei.

Francis atgriežas dzimtajā pilsētā. Donavas krastā, vētras un bangojošu viļņu iedvesmots, viņš sacer jaunu valsi. Francis atkal satiek Anneli, savu īsto mīļoto, un kopā ar viņu sāk jaunu dzīvi.

Pēc izrādes skolēni aktīvi dalījās iespaidos par baletu, par tērpiem un dekorācijām. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras, mūzikas un vēstures stundās.


2019./2020.m.g. Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā  tiek turpināta programma “Latvijas skolas soma”, un programmas ietvaros skolēniem ir iespēja iepazīt Latviju mākslas un kultūras norises (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas.

Plašāks pieejamo kultūras norišu piedāvājums digitālajos resursos ārkārtas situācijas laikā.


Ekskursija uz Melngalvju namu

12.martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros apmeklēja Melngalvju Namu un apskatīja Rīgu no putna lidojuma 5D kino.

Nams celts kā sanāksmju un dzīru vieta dažādām Rīgas sabiedriskajām organizācijām, bet 17. gadsimtā par tā vienīgajiem iemītniekiem kļuva dzīvespriecīgo un uzņēmīgo ārzemnieku, galvenokārt vācu, tirgotāju brālība – Melngalvju biedrība. Viens no daudzajiem biedrības aizbildņiem bija svētais Maurīcijs – romiešu leģiona komandieris, kas miris briesmīgā mocekļa nāvē – viņam nocirsta galva. Tieši par godu svētajam Maurīcijam mora galvas atveids kļuva par melngalvju pazīšanās zīmi un simbolu, iekļaujot to arī biedrības ģerbonī.

Melngalvju nams jau gandrīz 700 gadus priecē un sajūsmina rīdziniekus un Rīgas pilsētas viesus. Šī ir viena no krāšņākajām ēkām Rīgā, kas glabā gan unikālu vēsturisko mantojumu par leģendāro Melngalvju brālību, gan arī Rīgas vēsturi.


“Iemīlējies Šekspīrs” izrādes apmeklējums

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 11.03.2020.g apmeklēja Dailes teātra izrādi „ Iemīlējies Šekspīrs” .

Vilam Šekspīram ir radošā krīze. Neuzrakstītā komēdija ir pārdota jau diviem teātriem, bet pašas lugas nav. Palīdzēt nevar ne teātru īpašnieku draudi, ne labākā drauga Kīta Mārlova atbalsts. Ir nepieciešama iedvesma. Un mūza.

Skaistā un bagātā Viola de Lesepsa ir iemīlējusies dzejā un teātrī. Viņa zina no galvas visas jaunā autora lugas. Diemžēl sievietēm ir aizliegts spēlēt uz teātra skatuves. Bet kur gan Vils Šekspīrs varētu atrast labāku aktieri savam pasaulē skaistākajam mīlas stāstam “Romeo un Džuljeta”?


Latvijas Nacionālā teātra  izrāde – lekcija “Kas ir teātris?”

Pateicoties projektam ”Latvijas skolas soma” 10. martā Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas zālē notika Latvijas Nacionālā teātra  izrāde – lekcija “Kas ir teātris?” . Izrādes mērķis bija radīt jauniešos daudzpusīgu un padziļinātu interesi par teātra mākslu.

Tas ir aizraujošs 40 minūšu piedzīvojums, kurā tiek diskutēts par teātra un mākslas nozīmi, demonstrēti video kadri no izrādēm, rādot piemērus, kā darbojas Nacionālā teātra māja. Tiek godīgi runāts arī par to, ka var būt garlaicīgas izrādes, tās var būt šokējošas, nesaprotamas un pat neinteresantas. Svarīgi saprast, kas ir tās tēmas, kuras jaunieši vēlas redzēt teātrī. Jaunie aktieri un režisors mēģinās izstāstīt, kā darbojas teātris, radīt interesi par aktiera, režisora, butafora, horeogrāfa, komponista, scenogrāfa profesijām.


Teātra izrāde “Alise Brīnumzemē”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 07.03.2020.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi   „ Alise Brīnumzemē” .

Alise ir iztēles pilna meitene, kurai ir milzīga vēlme izzināt un izprast pasauli un to krāšņo Brīnumzemi, kas ir viņā pašā esoša. Alise uzsāk drosmīgu ceļu sevis un pasaules iepazīšanā, izstaigājot prāta spēļu labirintus, kur viss izrādās citādāk nekā izskatās sākumā, un reibinošus karuseļus, kur galvas neprātā cērt nost, lai tālāk ar atvērtu sirdi dotos mīlestības ceļu, nonākot Brīnumzemē, kas ir bezgalīga, kas ir visa pirmsākums un kur it viss ir iespējams.
Alise savā ceļojumā uz Brīnumzemi arī mums, pieaugušajiem, atgādina par satikšanos ar bērnu sevī – aicinot dzīvot realitātē, izmantojot savu radošo potenciālu, lai jebkuru radušos situāciju piedzīvotu un transformētu caur pozitīvo. Nonākšana Brīnumzemē ir iespēja iegūt resursus, lai atdzīvinātu ikdienu, kas daudziem šķiet pelēka un garlaicīga, lai izlauztos brīvībā no rutīnas un būt patiesi dzīvam.


Izrādes “Ne vienmēr runcim krējuma pods” apmeklējums.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 01.03.2020.g apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Ne vienmēr runcim krējuma pods”.

Luga „Ne vienmēr runcim krējuma pods” tiek uzskatīta par vienu no vissmalkākajiem un jautrākajiem A. Ostrovska sacerējumiem, kaut gan formas vieglums neizslēdz satura dziļumu.

Stāsts par naudas varu ir mūžīgs jautājums, uz kuru katrs rod savu atbildi. Gan cietpauris tirgotājs, gan draiskā meiča, gan kautrais muižas pārvaldnieks, gan viedā atraitne. Un, protams, ka neizpaliks arī mīlas intriga…


Izrādes „Arī vaļiem ir bail” apmeklējums.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „ Latvijas skolas soma”  ietvaros 26.02.2020.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi   „ Arī vaļiem ir bail” .

Kad trīsdesmitgadīga vīrieša dzīvē itin nekas netrūkst – ir veiksmīga karjera, laimīga ģimenes dzīve, mīloši vecāki un burvīgi bērni, kad pietiek naudas un ideju ceļojumiem vai citām atpūtas iespējām, kādā dienā tu, stāvot rindā pēc pusdienām, vārda tiešā nozīmē dabū pa galvu un saproti – nekas no tā visa tev vairs nesagādā prieku.
Ko darīt? Vai ir vērts to kādam teikt? Vai to sapratīs? Varbūt pārpratīs? Mūsdienīga komēdija ar dažiem nopietnības mirkļiem par šodienas Latvijas cilvēkiem, kurā daudz līdzības ar bērnībā izsapņoto Sprīdīša sapni par Laimīgo zemi. Arī mūsu varonis nolemj doties pasaulē… t.i., iziet ārpus ierastās trajektorijas – un sāk cirst tikko nopirktajā savrupmājā logu.


Kinoteātra “Splendid Palace” apmeklējums
27.februārī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros apmeklēja kinolektoriju un noskatījās Viestura Kairiša filmu “Pilsēta pie upes” (Piļsāta pi upis)  kinoteātrī “Splendid Palace” .

Ansim ir nevainīga profesija – daiļkrāsotājs, un viņš ir pieprasīts pie visām varām, kas nomainās īsā laika posmā pagājušā gadsimta 30. gadu beigās. Patosa pilnos ulmaņlaikus nomaina skarbie komunistu, tad nacistu režīmi… Viņa iecerētā ir ebreju meitene Zisla, taču jaunās sievietes tēvs liek mīlai šķēršļus. Sagadās tā, ka šajā laikā Anša dzīvē uzrodas arī glītā latviete Naiga. Starp trīs varām, kas sabradā Anša pilsētu, divām sievietēm, kas plosa viņa sirdi, iespējama tikai viena izvēle…

Vēsturiskā attiecību drāma tapusi pēc trimdas autora Gunara Janovska romāna motīviem. Filmas darbība risinās uz pagājušā gadsimta 30.-40. gadu vēsturisko notikumu fona.

Lai cik necilvēcīga nebūtu vēstures gaita, cilvēkam vienmēr ir iespēja saglabāt cilvēcību.

DE9DD846-6D7F-4D8A-B03F-A418C3F3518E


Izrāde “Revidents”

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta „Latvijas skolas soma”  ietvaros 21.02.2020.g apmeklēja Latvijas Nacionālā teātra izrādi „ Revidents”.

Kungi – pie mums brauks revidents”, sākas hrestomātiskā Gogoļa komēdija, kura der visiem laikiem, valstīm un politiskajām iekārtām, jo baidīties un pakļauties ir cilvēka dabā. Turklāt satraukti ir jūtīgāko jomu ierēdņi – no skolu valdes, slimnīcas, sociālās aprūpes, tiesu sistēmas un, protams, pašas pilsētas domes… Bailes pārvēršas fantasmagorijā un izaug lielākas par pašiem cilvēkiem.


Koncerts “ Shape of Music” iniciatīvas “Latvijas Skolas soma” ietvaros

12.februārī plkst.10.45 Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolā skolēniem programmas “Latvijas skolas soma “ ietvaros bija iespēja apmeklēt brīnišķīgu koncertu “Shape of Music”.

Jauniešiem bija unikāla iespēja ne tikai redzēt un dzirdēt aizraujošus priekšnesumus, kuros mākslinieces, izmantojot klasiskos mūzikas instrumentus, izpildīja Latvijā un pasaulē populārus skaņdarbus, bet arī apskatīt instrumentus tuvāk un pašiem pamēģināt paspēlēt tos.
Skolēniem muzikālā programma „Shape of music” patika.


Balets “Riekstkodis”

2019.gada 7.decembrī  iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēniem bija iespēja noskatīties Pētera Čaikovska baletu “Riekstkodis” Latvijas Nacionālajā operā.

Baleta darbība notiek Rīgā 19.gadsimta beigās – te jūtama pilsētas senlaicīgo ieliņu gaisotne, atrodami jūgendstilā veidoti interjeri, augu motīvi un efektīgi kontrasti: ārā ir ziema, bet telpās zied puķes. Ziemassvētku vakarā mazā Marija saņem dāvanā lelli – Riekstkodi. Rotaļlietas zem eglītes atdzīvojas, un sākas brīnumaini piedzīvojumi – istabā iebrūk peļu armija, Riekstkodis pārvēršas par princi, atbrīvo Mariju un aizved viņu uz pasaku zemi.

Pēc izrādes skolēni aktīvi dalījās iespaidos par baletu, par tērpiem un dekorācijām. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras, mūzikas un vēstures stundās.


Filmas “Dvēseļu putenis” apmeklējums

2019.gada 3.decembrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja kinoteātri “Splendid Palace” un noskatījās filmu “Dvēseļu putenis”.
Vēsturiska kara drāma pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem ved 100 gadus senā pagātnē. Sešpadsmitgadīgais Artūrs dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību – pat tad, kad neviens nezina, kurā pusē tā meklējama. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.


Latvijas Kara muzeja apmeklējums

Projekta “Skolas soma”ietvaros 21.11.2019.g. Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja Latvijas Kara muzeju. Jauniešiem bija iespēja iepazīties ar Latvijas Kara muzeja krājuma materiāliem gida pavadībā.


Izrāde “Mazais princis”

2019.gada 16.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni projekta “Skolas soma”ietvaros apmeklēja Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra izrādi “Mazais princis”.


Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeja apmeklējums

7.11 RRŠVS skolēni apmeklēja Jaņa Rozentāla un Rūdolfa Blaumaņa muzeju.

Skolēni iepazinās ar jūgendstila laika dzīvokļa interjeru un Jaņa Rozentāla daiļradi vidē, kur mākslinieks ir strādājis un kur viesojušies daudzi nozīmīgi 20. gs. sākuma latviešu kultūras darbinieki: Jāzeps Vītols, Emilis Melngailis, Anna Brigadere, Jānis Jaunsudrabiņš, Kārlis Skalbe u.c.

Apskatei ir atvērta mākslinieku ģimenes viesistaba, bērnu istaba, kas šodien tiek izmantota kā izstāžu zāle, guļamistabas, vienā  no kurām ir restaurēti J. Rozentāla radītie sienu gleznojumi. Telpu iekārtojums ir līdzīgs tam, kāds bijis mākslinieka dzīves laikā, jo, pateicoties Rozentālu dzimtai, līdz mūsdienām saglabājusies ievērojama daļa memoriālo priekšmetu – mēbeles, gleznas, zīmējumi, sadzīves priekšmeti, keramika u.c. Klavieres atgādina par Rozentālu ģimenē pastāvējušo muzikālo viesību vakaru tradīciju. Apskatāmi arī daudzi vēsturiski fotouzņēmumi, kuros redzams mākslinieks, viņa ģimene un draugi. Dzīvokļa otrajā stāvā atrodas mākslinieka darbnīca. Te aplūkojamas Jaņa Rozentāla gleznas un zīmējumi no dažādiem daiļrades periodiem, kā arī vairāku viņa skolnieku – Oto Skulmes, Jāņa Jaunsudrabiņa, Jāņa Sudmaļa darbi.


“Mūsu Latvijas noslēpumi”

2019.gada 20.novembrī laikā no plkst. 10.45 līdz 11.25 Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni piedalījās izglītojošajā nodarbībā “Mūsu Latvijas noslēpumi”, ko organizēja biedrība “Cita Rīga”. Atraktīva nodarbībā skolēni iepazina Latvijas daudzveidību.


Izrāde “Pūt, vējiņi!”

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 6.novembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Latvijas Nacionālajā  teātrī apmeklēja izrādi “Pūt vējiņi!”.


Ekskursija uz Melngalvju namu

2019.gada 6.novembrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 11.a un 11.b. klases skolēni apmeklēja Melngalvju Namu. Gida pavadībā  skolēniem bija   iespēja iejusties tirgotāju lomā un doties pastaigā pa nama senāko daļu – viduslaiku pagrabiem.  Jaunieši arī  noskatījās  12 minūšu kino – putna lidojums virs Rīgas 5D kinoteātrī.


Izrādes “Kareņins” apmeklējums

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 30.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Dailes  teātrī apmeklēja izrādi “Kareņins”.

This image has an empty alt attribute; its file name is 1-1024x768.jpg

Ekskursija uz Farmācijas muzeju

2019.gada 30.oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni apmeklēja Farmācijas muzeju .

Skolēni gida pavadībā guva  iespaidu par muzeju kā vietu, kur smelties zināšanas, kā arī līdzdarbojoties „ceļoja” laikā, izzināja pagātnes noslēpumus. Savdabīgi aizraujošā veidā skolēnos tika radīta interese par ķīmiju, farmāciju un alķīmijas pirmsākumiem. Skolēni atraktīvi tika iepazīstināti ar muzeja ekspozīciju, uzsverot ķīmijas nozīmi farmācijā.

This image has an empty alt attribute; its file name is 6A56FA92-4F82-4967-8DA9-A820EA82D907-e1572841290177-1024x576.jpeg

Izrāde “Tango ar Stroku”

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 25.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī apmeklēja izrādi “Tango ar Stroku”.


Ekskursija uz A.Čaka muzeju

Iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni 2019.gada oktobrī apmeklēja A.Čaka memoriālo dzīvokli – muzeju un noklausījās izglītojošo lekciju par A.Čaka dzīvi un daiļradi.


LU Botāniskā dārza apmeklējums

2019.gada 17.oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni apmeklēja LU Botānisko dārzu . Skolēniem tika piedāvāta iespēja ielūkoties Botāniskā dārza dzīlēs un iepazīties ar Latvijas un pasaules augu valsts daudzveidību gida pavadībā!


Ekskursija uz Kinomuzeju

2019.gada 11.oktobrī  iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 7. un 8. klašu skolēni devās ekskursija uz Kino muzeju un piedalījās apdrukas darbnīcā.

Rīgas Kino muzejs ir īpašs ar savu personisko attieksmi un vienlaikus augstiem kvalitātes kritērijiem it visā, ko piedāvā. Mājīgās telpas Vecrīgā ir vieta, kur satikties, apmainīties viedokļiem, iepazīties, uzzināt ko jaunu – ne tikai kino profesionāļiem, bet arī jebkuram apmeklētājam.

Skolēni piedalijās auduma apdrukas darbnīcā, kuras laikā ikviens darbnīcas dalībnieks sietspiedes tehnikā  pats izveidoja muzeja suvenīru.


Ekskursija ar „ Skolas somu” Vidzemē

Šī gada oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni devās ekskursijā uz Valmieru. Gaujas nacionālā parka ziemeļu vārti – Valmiera priecēja skolēnus ne tikai ar skaisto dabu, bet arī ar kultūras un vēstures pieminekļiem. Jaunieši uzzināja, ka  vēstures avotos Valmieras pilsēta pirmo reizi minēta 1323.g., bet tās apkārtne ir bijusi apdzīvota jau 3.-2.gadu tūkstotī pirms mūsu ēras.

1224.gadā zemes ap Gauju pakļāva Zobenbrāļu, tad Livonijas ordenis. Valmiera ir bijusi Hanzas savienības pilsēta.

Pilsētu ir postījuši kari un ugunsgrēki – Valmiera savā mūžā pilnīgi no jauna ir celta 11 reizes.

Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni tika iepazīstināti ar Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu, kura celta 1283. vai 1284. gadā, un ir vēstures simbols, kas atrodas Valmieras centrā un ir vēstures lieciniece. Jauniešiem bija interese par Livonijas ordeņa pilsdrupām un Valmieras muzeju, kas ir  liecība viduslaiku pilsētas varenībai.  

Rīgas – Valmieras ceļā skolēni apmeklēja Mucu muzeju. Šis muzejs ne tikai stāsta par alus trauku – mucām, bet arī veicina senā aroda atdzimšanu. Skolēni varēja aplūkot gan dažādas apaļas  mucas un senos mucenieku instrumentus, paši varēja piedalīties  mucas izgatavošanas procesā  pēc seno meistaru tradīcijām.

Ekskursijas laikā puišiem un meitenēm bija iespēja apmeklēt Rakšu Zoo un iepazīties ar vairākiem kamieļveidīgiem pārnadžiem – alpakām, lamām un to savvaļas radiniekiem gvanako, kā arī cēlajiem divkupru kamieļiem.


Izrāde “Katls”

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 2019.gada 10.oktobrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas  skolēni Latvijas Nacionālajā  teātrī apmeklēja izrādi “Katls”.


Filma “Bille”

2019.gada 9.oktobrī iniciatīvas “ Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.G klases skolēni devās ekskursijā uz Splendid Palace un noskatījās filmu “ Bille”.

Ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar kinoteātra vēsturi un uzzināja, ka kinoteātris „Splendid Palace“tika atklāts 1923. gadā. Šis bija pirmais kinoteātris Baltijā, kas demonstrēja skaņu filmas.

Kinoteātris izcēlās ar izcilu filmu programmu, perfektu apkalpošanu, mēmā kino periodā – arī lielisku orķestri, kuru vadīja Oto Karlī. No 20. gs. 30-tajiem gadiem „Splendid Palace“ kļuva par svarīgāko Latvijas filmu prezentācijas vietu, un savu tradīciju tas turpina arī šodien. Kinoteātra „Splendid Palace“ programmu veido kvalitatīvs autorkino, filmas no Eiropas un citiem pasaules reģioniem, kas guvušas atsaucību  kinofestivālos.

Kinoteātra ēka ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.
Kinoteātra dibinātāji ir Vasilijs Jemeļjanovs un Leonīds Falšteins (AS „ARS”). Kinoteātra ēka Rīgā bija pirmā brīvstāvošā celtne, kas paredzēta tikai kino vajadzībām ar 824 skatītāju sēdvietām. Ēka, kas iespaidīga ar savu neobarokālo fasādi, iekštelpās pārsteidz ar neorokoko stila formu daudzveidību. Kinoteātra projektu izstrādāja arhitekts Frīdrihs Kārlis Skujiņš (1880-1957). Dekoratīvos veidojumus Lielajā zālē darinājuši tēlnieki Rihards Maurs (1888 – 1966) un Jēkabs Legzdiņš (1894 – 1937). Liela vērtība ir Hermaņa Grīnberga (1888 – 1928) gleznojumi, no kuriem īpaši izceļams Lielās zāles griestu gleznojums.Kinoteātra „Splendid Palace” (no 1952. gada decembra – „Rīga”) svinīga atklāšana notika 1923. gada 30. decembrī ar filmu „Zem diviem karogiem” („Under Two Flags”, ASV, 1922, režisors Tods Braunings (Tod Browning)). 1929. gada oktobrī šeit tika demonstrēta pirmā skaņu filma Baltijā – „Dziedošais nerrs” („Singing Fool”, ASV, 1928, rež. Loids Beikons Bacon).

No 20. gs. 30-tajiem gadiem „Splendid Palace” kļuva par svarīgāko Latvijas filmu prezentācijas vietu.

Kinoteātrī  Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas 9.g. klases skolēni noskatījās filmu “ Bille” pēc Vizmas Belševicas darba “Bille” motīviem.

Smeldzīgs, vienlaikus dzīvi apliecinošs, asprātīgs un cerību pilns stāsts par kāda cilvēkbērna pieaugšanu un attiecībām ar pasauli Latvijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē. Filma ir veltījums mums šodien, atgādinot par īstenām vērtībām – iecietību, uzupurēšanos, nepieciešamību sevi apliecināt.

Septiņgadīgā Bille dzīvo pasaulē, kur bagātiem ir savas ielas un nabagiem – savas. Ar nabadzību Bille ir iemācījusies sadzīvot, taču mātes mīlestība meitenei ir liegta. Tuvinieki par Billi rūpējas, bet nepārstāj atgādināt, ka Bille ir neaptēsts bērns un nekas prātīgs no viņas neizaugs…

Billei tas sāp, un meitenei ir sapnis – pierādīt sevi, izlauzties no mazvērtības žņaugiem. Billes personības ceļš pretī izaugsmei vijas cauri sarežģītam Latvijas vēstures posmam.

Reālajai Billei – rakstniecei Vizmai Belševicai – izdevās atrast savu ceļu un pierādīt, ka sapņi spēj īstenoties. Viņas radošais darbs novērtēts ar daudziem apbalvojumiem, tostarp Trīszvaigžņu ordeni un nomināciju Nobela prēmijai literatūrā.


Ciemos pie suitiem un Alsungas murkšķiem!

2019.gada 20.septembrī Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas skolēni, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, devās ekskursijā “ Ciemos pie suitiem un Alsungas murkšķiem!”

Pirmā ekskursijas pietura bija – Kuldīga. Kuldīgu dēvē par “Ziemeļvalstu Venēciju” un ne velti, jo tā ir iekļauta UNESCO nacionālajā sarakstā, tās plūstošo ūdeņu un vēsturiskās arhitektūras pārpilnības dēļ. Kuldīgas apmeklējums nav iedomājams bez Eiropas platākā ūdenskrituma Ventas rumbas apskatīšanas. Skolēni pastaigājās arī pa vienu  no garākajiem ķieģeļu tiltiem Eiropā (167 m), tas ir arī viens no pilsētas simboliem, celts, 1874.g. Tas bija 26 pēdu plats, lai uz tā varētu izmainīties divas pretim braucošas karietes. Skolēni gida pavadībā apskatīja  Kuldīgas vēsturisko  centru. Tas  ir unikāls ar tajā saglabājušajiem vēsturiskas apbūves elementiem, sākot jau no 13. gadsimta. Caur pilsētu negāja nedz lieli ceļi, nedz dzelzceļi, pateicoties kam saglabājies sākotnējais apbūves stils. Par pirmo pastaigas punktu kļūs pilsētas rātsnams, kas tika uzbūvēts XVII gadsimtā vietā, kur kopš pilsētas dibināšanas pulcējās vietējie iedzīvotāji. Kuldīga ir slavena arī ar Kurzemes senāko līdz mūsdienām nonākušo koka ēku, kas uzcelta tālajā 1670. gadā. Papildus logu un durvju aiļu dekoriem uz ēkas jumta ir saglabājies antīks vējrādis.

Nākošā pietura bija – Jaunstuču murkšķu audzētava. Murkšķis ir lielākā zemes vāvere. Tie dzīvo gan Eiropā, gan Ziemeļamerikā, gan Āzijā. Visbiežāk murkšķis dzīvo kalnainos apvidos, piemēram, Eiropā tie dzīvo Alpos, Karpatos, Tatros un Pirenejos. Skolēniem bija iespēja kopā ar murkšķu audzētavas saimniekiem pacienāt dzīvnieciņus ar riekstiem, samīļot tos un vairāk uzzināt par dzīvnieku dzīvi un īpatnībām.

Ekskursijas pēdējā pietura bija – Alsunga, kur skolēni iepazina suitu vēsturi un tradīcijas. Suiti ir katoļu sala luterticīgajā Kurzemē ar centru Alsungā un ar gandrīz 400 gadus garu vēsturi. Reliģiskās atšķirības noveda pie tā, ka suiti noslēdzās savā novadā un maz kontaktējās ar ārpasauli. Tieši šī pašizolācija saglabāja šeit ļoti bagātu tautas tradicionālo kultūru ar dziesmām, dejām, ticējumiem, parašām un daudz ko citu, kas citās valsts daļās savulaik kā vecs un nevajadzīgs bija atmests un izzudis. Alsunga 20. gadsimtā bija pēdējā vieta, kur Latvijā vēl ikdienā valkāja tautas tērpus, kur tika spēlētas dūdas un kokles, arī bukurags.  Daudz kas no šī mantojuma vēl šodien atrodas dzīvā ikdienas apritē, kas padara Suitu novadu par unikālu visā Latvijā. Sieviešu tautastērpu nēsāšana Suitu novadā izzuda tikai pēc Otrā pasaules kara. Suitiem ir sava izloksne – valoda. Suitu sieviešu tradicionālajai dziedāšanai ir savas īpatnības, kas saistītas ar ē-o vilkšanu. Skolēniem bija iespēja izbaudīt Suitu sievu (unikālais burdona dziedājums) iespaidīgo priekšnesumu, iepazīt suitu tradīcijas un piedalīties sklandraušu gatavošanas procesā.


Dzejas dienu ietvaros 26.septembrī skolā viesojās aktieris un trīs dzejas grāmatu autors Andris Bulis.


 
 
 
 
 
 
 

 2018./2019.m.g.


This image has an empty alt attribute; its file name is Skolas_soma_LV100-krasains-1024x260.jpg

 Uzsākot jauno mācību gadu, 6. septembrī visā Latvijā, arī Rīgas Vakara ģimnāzijā,  darbu uzsāk Latvijas valsts simtgades iniciatīva “Latvijas skolas soma”.

    Latvijas valsts simtgades iniciatīvas “Latvijas skolas soma” mērķis ir nodrošināt iespēju valsts noteiktā mācību satura ietvaros katram 1.–12. klašu skolēnam klātienē izzināt un pieredzēt Latvijas dabas un kultūras vērtības, kultūrtelpu un attiecības dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādejādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

“Latvijas skolas soma” saturs:

 • Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības
 • Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes
 • Zinātnes un inovāciju attīstība Latvijā
 • Latvijas daba un kultūrainava

caur profesionālās mākslas un kultūras piedzīvošanu skatuves mākslā, mūzikā, arhitektūrā, dizainā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, kino un tautas mantojuma un kultūrainavas izzināšanu.

Rīgas Vakara ģimnāzijas 1.semestra plānotie pasākumi iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros

Septembris

Ekskursija uz fabrikas “Laima” šokolādes muzeju un radošā darbnīca

Ekskursija pa Vidzemi: Cēsu Livonijas ordeņa pils, Turaidas pils, Āraišu ezerpils

Ekskursija “ Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mītava ”


    Šī gada 21.septembrī, lai iepazītu Latvijas dabu un kultūrainavu, kā arī Latvijas kultūras vērtības, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, 11.klašu skolēni devās divās ekskursijās: «Cēsis – viduslaiku romantikas pilsēta!» un «Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mitava” .

Ekskursija «Cēsis – viduslaiku romantikas pilsēta!»

     Pirmā ekskursijas pietura bija Āraišu ezerpils. Āraišu ezerpils ir vienīgā 9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā. Parks izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu, kas pozitīvi kontrastē ar mūsdienu urbāno vidi. Skolēni iepazinās ar Āraišu arheoloģisko parku gida pavadībā, darbojās interaktīvajā ekskursijā “Izlaušanās cauri laikmetiem”. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja izdarīt secinājumus par katru no Āraišu arheoloģiskā parkā esošajiem laikmetiem, arheoloģijas kā avota nozīmi aizvēstures un viduslaiku vēstures pētniecībā. Papildus tiešai vēstures procesu izziņai tika attīstītas prasmes orientēties vidē, iepazītas tādas praktiskas prasmes kā darbs ar mālu, graudu berzšana, senā apģērba komplektēšana, trāpīšana mērķī izmantojot trebušeta mini versiju! Āraišu vējdzirnavās skolēniem bija iespēja dzirnavās izsekot grauda pārtapšanai par miltu, pašiem pamalt graudus, izstaigāt visus četrus stāvus un apskatīt dzirnavu mehānismus gida pavadībā. Tālāk skolēni turpināja ceļu uz Cēsīm, lai apskatītu vecpilsētu. Skolēniem bija iespēja iepazīt viduslaiku Cēsis, uzzināt nostāstus, kas apvij Livonijas ordeņa Cēsu pili un vendu apdzīvoto Riekstu kalnu, kā arī uzzināt daudzu pilsētas namu vēsturi, izbaudīt mazpilsētas šarmu, kā arī apskatīt pilsētas parkus un baznīcas. Apmeklējot viduslaiku pili, skolēni piedalījās interaktīvjā programmā. Pils kalpotāja pavadībā bija iespēja doties pastaigā pa pils dārzu, atklāt pils apveidus esot iekšpagalmā, kā arī, sajūtot seno auru, uzkāpt Rietumu tornī lukturīšu gaismā un nokāpt vecajā cietumā.Shortcode

«Kurzemes hercogiste – Rundāles pils un Mitava” .

      Ekskursijas sākumā skolēni devās uz  Bausku, lai gida pavadībā iepazītos ar Bauskas vēsturi un apmeklētu Bauskas Rātsnamu.  Ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar Bauskas rātsnama vēsturi, senajiem svariem un mēriem Kurzemes un Zemgales hercogistē. Ekskursijas noslēgumā bija iespēja nosvērties un nomērīties senajās mērvienībās – pudos un olektīs, par to saņemot sertifikātu, kā arī iegādāties Bauskas īpašos suvenīrus “mīļummetru”, “konfektometru” un “čarkometru”. Nākošā pieturvieta bija Rundāles pils. Rundāles pils ir viens no Latvijas izcilākajiem arhitektūras pieminekļiem, kas nozīmīgs kā baroka laikmeta pils ansamblis. Tas paceļas Zemgales līdzenumā, neskartā lauku ainavā, tā saglabājot sākotnējo arhitekta F.B. Rastrelli ieceri – centrā visam pāri pils kā valdnieka varenības simbols, no kura alejas aiziet bezgalībā. Skolēniem tika izrādītas unikālas pils zāles un istabas: krāšņā Zelta zāle, Baltā- deju zālē, Lielā galerija, bet hercogienes personīgajos apartamentos gids iepazīstināja ar pils dzīves krāšņajām ceremonijām un galma dāmu noslēpumiem. Pēc tam sekoja skaistā Rundāles pils parka apmeklējums. Tālāk skolēni devās uz Jelgavu – bijušo Kurzemes hercogistes galvaspilsētu – Mitavu. Skolēni redzēja vēl vienu F.B. Rastrelli darbu, slaveno Mitaval pili, kura ir saglabājusies arī mūsdienās. Gida pavadībā bija iespēja apskatīt  pieminekli Jelgavas atbrīvotājiem, Jelgavas baznīcas un katedrāles, Academia Petrina, Hercoga Jēkaba laukumu, Jelgavas pili un parku un J.Čakstes pieminekli.Shortcode

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Fabrika “Laima”

      9.un 10. klašu skolēni apmeklēja fabrikas “Laima” šokolādes muzeju. Ekskursijas laikā  skolēni devās  izzinošā ceļojumā un noskaidroja, kā senie acteki izmantoja kakao pupiņas, kā mūsdienās tiek audzēti kakao koki un kā kakao pārtop šokolādē. Izsekoja kakao pupiņu ceļam no kakao koka līdz veikala plauktam un uzzināja, kā  aizsākās saldumu rūpniecība Latvijā. Iepazina vēsturiskos saldumu iepakojumus un izpētija, kuri no tiem laika gaitā mainījušies vismazāk. Apskatīja unikālas šokolādes skulptūras un iemūžināja savu saldo piedzīvojumu jautros foto un video.  Izgatavo pats savu šokolādes tāfelīti ar īpašu mīlestības vēstījumu kā sirsnīgu suvenīru no ceļojuma saldumu pasaulē. Radošajā darbnīcā skolēni pagatavoja konfektes, iesaiņoja tos īpašā kārbiņā, lai paņemtu līdzi.Shortcode


Iniciatīvas Latvijas skolas soma ietvaros šī gada 19.oktobrī 11.klašu skolēni Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī apmeklēja A.Ostrovska izrādi “Ne viss runcim krējuma pods”.

This image has an empty alt attribute; its file name is 20181022_195124-692x1024.jpg

Atklājot Latvijas valsts svētku mēnesi, iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros, šī gada 2.novembrī vidusskolēniem bija iespēja doties ekskursijā uz Ziemassvētku kauju vietām Tīreļpurvā, Ziemassvētku kauju muzeju Mangaļu mājās, Latvijas brīvvalsts prezidenta K.Ulmaņa piemiņas muzeju Pikšās un Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torni, lai apskatītu vēstures ekspozīciju “Zemgale- Latvijas prezidentu šūpulis”.

Vairāk fotogrāfiju spiežot uz attēla.

This image has an empty alt attribute; its file name is SAM_5151-768x1024.jpg

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Vakara ģimnāzijas skolēniem bija iespēja apmeklēt divas jaunākās latviešu filmas: “Tēvs Nakts”(filma par Žaņa Lipkes ģimenes centieniem glābt ebrejus 2. pasaules kara laikā) un “Homo Novus” (pēc Anšlava Eglīša romāna HOMO NOVUS motīviem veidota filma, kas ar smaidu skatās uz kaislībām 30. gadu beigu Rīgas mākslinieku dzīvē).

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG-20181121-WA0004-1024x768.jpg

Spēle “Latvijas valsts simboli”

9.B un 9.G klašu skolēni piedalījās iniciatīvas “Skolas soma” rīkotajā spēlē “Latvijas valsts simboli”. Šo spēli organizēja biedrība ” Cita Rīga” un tās mērķis bija atraktīvā formā iepazīstināt skolēnus ar valsts simboliem, to nozīmi un vēsturi.

Vairāk fotogrāfiju spiežot uz attēla.

This image has an empty alt attribute; its file name is 20181129_130826-e1543587717881-768x1024.jpg

Latvijas Kino muzeja apmeklējums

Šī gada 11.decembrī piecpadsmit 11.c klases skolēnu apmeklēja Rīgas Kino muzeja animācijas darbnīcu. Šis pasākums tika organizēts iniciatīvas “’Latvijas skolas soma” ietvaros. Pēc muzeja apskates, skolēni zīmēja un veidoja savu animācijas filmu.Image

This image has an empty alt attribute; its file name is 20181211_111933-1024x768.jpg

Ekskursija pa Vecrīgu

Š.g. 17.decembrī projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Rīgas Vakara ģimnāzijas 11.U un 10.U klases skolēniem bija iespēja iepazīties ar Rīgas vēsturiskā un ģeogrāfiskajā centra ar šaurām, bruģētām ieliņām un daudzveidīgu arhitektūru.

This image has an empty alt attribute; its file name is IMG-20181217-WA0021-1024x768.jpg