Erasmus + projekta “Tava līdzdalība ir svarīga tur, kur pagātne tiekas ar nākotni” (PVS ID 3998) mācību mobilitāte Slovākijā 10.08.-15.08.2022.
Projekta pieredzes seminārā piedalījās skolotājas un skolēni no Latvijas, Somijas un Slovākijas. Mobilitātes organizatori bija Slovākijas pārstāvji no skolas Gymnazium Golianova 68.
Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolu pārstāvēja skolotājas Iveta Leišavniece, Māra Andrejeva, Laura Uzlovska un skolēni- Katrīna Vīduša, Lauris Ozoliņš, Laura Megro, Jānis Markuss Valters, Eva Siliņa, Polina Subotina.
10.08.2022. projekta partneri no Latvijas un Somijas ieradās Slovākijas pilsētā Nitrā. Mūsu skolas dalībnieki Nitrā ieradās pulksten 13:00, mēs bijām veikuši lidojumu Rīga-Vīne un braucienu ar autobusu Vīne -Nitra 170 km. Projekta koordinatore Katarina Ketmannova un 5 slovāku skolēni mūs sagaidīja pie viesnīcas “Oko”. Pēc tam devāmies nelielā pilsētas iepazīšanas pārgājienā. Pēcpusdienā bija iespēja apmeklēt pilsētas vasaras baseinu, peldēties un sauļoties. Bija iespēja iepazīties ar pilsētu un tās tirdzniecības vietām arī patstāvīgi, un skolēni un skolotāji to laiku izmantoja, lai nelielās grupās kopā ar slovāku jauniešiem iepazītu Nitru. Vakarā viesnīcas telpās satikāmies, lai nākamās dienas darbam skolā izmēģinātu un pilnveidotu projekta prezentāciju -mājas uzdevumu. Projekta pirmā diena bija izglītojoša un aizraujoša.
11.08.2022. projekta dalībniekiem no 9.00 līdz plkst. 11.00 tika organizēta ekskursija gides vadībā pa Nitras vecpilsētu un augšpilsētu. Nozīmīgākais apskates objekts bija Nitras pils, kurā izvietota arī Svētā Emmerama Katedrāle, Bīskapijas muzejs un Pāvesta Jāņa Pāvila II statuja. Jāpiemin, ka no Nitras pils Austruma pagalma pavērās burvīgs skats uz Nitras pilsētu. Pēc tam projekta partneri devās uz Nitras pilsētas izstādes halli, kur 1. stāvā bija izveidota foto izstāde ar autentiskām Somijas un Latvijas nacionālo parku skaistākajām fotogrāfijām, kas uzņemtas šī projekta laikā. Fotogrāfiju autors – Slovākijas skolēns Jakubs Remens. Tad partneri devās uz skolu, kurā tika piedāvātas skolas pusdienas, viņi tika iepazīstināti ar mobilitātes norises gaitu, skolas darbības principiem un mācību kabinetiem, to aprīkojumu. Skolēni un skolotāji iepazinās viens ar otru, pastāstot par savām interesēm, mācībām, nākotnes plāniem. Dienas noslēgumā projekta partneri, kājām veicot ievērojamu distanci no skolas līdz pilsētas atpūtas centram, ieradās Nitras pilsētas parkā, kurā tika organizēta Zero Waste lekcija un praktiskās nodarbības. Skolēniem vakara noslēgumā tika organizēts pikniks. Projekta dalībnieki pedagogi -2 skolotājas no Somijas, 3 skolotājas no Latvijas, Gymnazium Golianova 68 direktore un 3 skolotājas no Slovākijas – ieturēja vakariņas restorānā Castellum cafe ainaviskā Nitras vietā, kopīgi pārrunājot projekta un arī skolu aktuālos jautājumus.
12.08.2022. projekta dalībnieki apmeklēja Mochovces atomelektrostaciju, kas nodrošina apmēram 20% no Slovākijai nepieciešamās elektroenerģijas. Skolēniem bija iespēja noskatīties 3D filmu par dabas resursiem un atomelektrostaciju izveidi. Ekskursijā gides stāstījumā varēja uzzināt par atomelektrostacijas darbības mehānismiem, kā arī skolēniem tika dota iespēja nostiprināt savas zināšanas ar dažādiem interaktīviem mācību līdzekļiem. Pusdienas projekta dalībniekiem tika piedāvātas Pstruhový raj v Topoľčiankach, kur skolēniem bija iespēja makšķerēt dīķī zivis. Pēc pusdienu maltītes sekoja mācību ekskursija uz Vlkolinec, kas ir 14.gadsimtā būvēts ciems Slovākijas ziemeļdaļā, tas atrodas 718 metrus virs jūras līmeņa. 1993. gadā ciems tika iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā kā labi saglabājies tradicionālās arhitektūras paraugs. Ciems, kas atrodas Lielās Fatras kalnu masīvā, sastāv no vairāk nekā 45 labi uzturētām ēkām. Saglabājies 18. gadsimta koka zvanu tornis un baroka kapela. Šobrīd ciemu apdzīvo aptuveni 20 Slovākijas iedzīvotāji. Projekta dalībniekiem tika piedāvāta Slovākijas nacionālo sieru degustācija. Vakarā skolēni un skolotāji ieradās Augsto Tatru (Vysoké Tatry) ciema Nová Lesná viesnīcā “Euphoria”, kurā kopīgi ieturēja vakariņas viesnīcā. Projekta dalībnieki no Somijas un Latvijas bija sajūsmā par skaistajiem Tatru kalniem un savdabīgo arhitektūru kalnu ciemā Vlkolinec.
13.08.2022. mācību uzdevums bija iepazīt Augstos Tatrus, kā arī tur izvietoto nacionālo parku, veicot vairāku kilometru pārgājienu skaistā pastaigā kalnos no Hrebienok līdz Studenovodsk vodopady. No slēpošanas kūrorta Hrebienok panorāmas laukuma, pavērās elpu aizraujošs skats uz Augsto Tatru kalnu burvību, kur varēja saskatīt vairākas kalnu smailes. Savukārt Studenovodsk vodopady bija iespēja vērot vienu no skaistākajiem ūdenskritumiem Slovākijā. Skolēni un skolotāji sadalījās 2 grupās, izvēloties savām spējām atbilstošu maršrutu. Grūtākajā maršrutā kalnu taka bija akmeņaina un stāva. Kafijas pauze bija kalnu krodziņā, kur muzikants dziedāja nacionālās dziesmas. Vēlāk projekta dalībnieki ar elektrovilcienu devās uz ļoti iecienītu atpūtas vietu Augstajos Tatros – Štrbske Pleso, kas atrodas 1355 m virs jūras līmeņa. Katru gadu šajā vietā notiek pasaules mēroga sacensības ziemas sporta veidos. Skolēni un skolotāji devās ekskursijā pa kūrorta iecienīto vietu, kā arī devās mācību ekskursijā apkārt kalnu ezeram, kura atspulgā varēja vērot kalnu virsotnes. Lielākiem adrenalīna cienītājiem bija iespēja ar krēsla funikulieri pacelties 2117 metru augstajā kalnu virsotnē Predne Solisko, sasniedzot augstumu 1880 m; tā kā lija lietus, kalna virsotne bija tinusies mākoņos un miglā, tā bija redzama tikai īsu brīdi. Vakara noslēgumā, atgriežoties viesnīcā “Euphoria”, projekta dalībniekiem bija vakariņas un noslēguma pasākums. Katra valsts bija sagatavojusi priekšnesumu. Noslēguma pasākumā skolēni sadarbojās, spēlējot spēles, un paplašināja savas angļu valodas zināšanas, pārrunājot projekta iespaidus. Visi mobilitātes dalībnieki, kuri piedalījās Slovākijā, saņēma apliecības. Šīs dienas iespaidi Augstajos Tatros bija neaizmirstami.
14.08.2022. No rīta plkst. 8.00 dalībnieki izrakstījās no viesnīcas un devās ar autobusu mācību ekskursijā uz Demanovskas Ledus alu, kas atrodas Zemajos Tatros Slovākijā. Ala tika atklāta 1921. gadā. Sabiedrībai atvērta tikai septītā daļa no alas garuma, proti, 1800 metri. Pusdienas sekoja restorānā “Kozí Vŕšok”, kur bija iespēja projekta partneriem nobaudīt Slovākijas nacionālos ēdienus. Aiz restorāna bija izvietota kazas siera ražotne, kazas sieru varēja iegādāties arī blakus restorānam esošajā veikalā. Pēc maltītes tālāk sekoja ceļš uz Nitru, kurā notika atvadīšanās no Slovākijas partneriem-skolēniem. Pēc tam sekoja ceļš uz Bratislavu, kur notika Somijas un Slovākijas skolotāju svētku vakariņas.
15.08.2022. Latvijas pārstāvji devās izzinošā ekskursijā ar ekskursijas vilcieniņu pa Bratislavu. Kā nozīmīgākais objekts bija Bratislavas pils. Pils ir monumentāla taisnstūra celtne ar četriem stūra torņiem, tā atrodas uz izolēta kalna Mazajos Karpatos, Donavas upes krastā. Pēc tam sekoja ceļš ar autobusu no Bratislavas uz Vīni, kur Latvijas pārstāvji devās lidojumā atpakaļ uz Rīgu. Projekta tikšanās bija ļoti izglītojoša, tās laikā dalībniekiem bija jārāda sava fiziskā izturība; skolēni no Somijas, Latvijas un Slovākijas savstarpēji sapratās ļoti labi un ieguva jaunus draugus. Projekta skolotājām šī mobilitāte bija profesionālās pilnveides pasākums, jo koordinatore un projekta autore Katarina Ketmannova ir pieredzējusi projektu vadītāja un organizatore.
17.08.2022.
Laura Uzlovska
Iveta Leišavniece
Erasmus + projekta “Tava līdzdalība ir svarīga, kur pagātne tiekas ar nākotni” (PVS ID 3998) mācību mobilitāte Rīgā 27.05.-01.06.2022.
https://twinspace.etwinning.net/98963/home
28.04.-30.04.2021. notika projekta Erasmus + «Tava līdzdalība ir svarīga» tiešsaistes konferences. Mūsu skolu pārstāvēja ķīmijas skolotāja Laura Uzlovska, angļu valodas skolotāja Iveta Leišavniece, skolēni Artūrs Tupe (11.c), Sidnija un Sanijs Bojāri (9,kl), Dāniels Bleiders (11.u kl.), Daniels Lohmuss (11.u kl.), Emīls “Čaša (11.u kl.), Vitolds Galilejevs (11.a kl.).
Slovākijas skolēni stāstīja par Slovākiju, Nitras pilsētu un savas skolas vēsturi. Universitātes lektori runāja par Slovākijas nacionālo dabas parku aizsardzības jautājumiem, iepazīstināja projekta dalībniekus ar ‘bezatkritumu’ (zero waste) dzīves veidu, ‘lēnās modes’ (slow fashion) videi draudzīgajiem principiem. Skolēni tika iesaistīti grupu darbā, izveidoja projekta logo, diskutēja par dabas parku problēmām, izveidoja grupas prezentācijas. Par piedalīšanos konferencē visi dalībnieki saņēma sertifikātus un suvenīrus, ko projekta koordinatore Katarīna Ketmannova no Slovākijas atsūtīja pa pastu. Septembra sākumā notika Zoom tikšanās par projekta turpmākajiem uzdevumiem. Mēs, Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolas komanda,gatavosimies itāļu organizētajām tiešsaistes konferencēm. 08.11.-10.11.21.
Slovākijas tiešsaistes semināru ieraksti, saites uz Padlet platformā ievietotajiem skolēnu veidotajiem projekta logo un prezentācijām ir peejami šeit:
1.day
2. day
3.day
Day 1- logos
https://padlet.com/katarina_kettmannova/beyudo2hs91vyl3l
Day 2- National Parks
https://padlet.com/katarina_kettmannova/5ghicey1jnba4c6o
Day 3- various results
https://padlet.com/katarina_kettmannova/ik5kkngjpdzdn091
theatre: