Veltījums skolotājiem un skolēniem

Iepriekšējais mācību gads bija neparedzams, prasīja ātru pielāgošanos un neatlaidību. Atgriešanās skolā var būt sengaidīts atvieglojums, bet tikpat normāli ir just apjukumu.

Ne visi varoņi valkā apmetņus

Pandēmija ir parādījusi, ka gan skolotāji, gan skolēni ir pelnījuši kārtīgu uzsitienu pa plecu par labi padarītu darbu. Pirms ierakšanās jaunajā mācību gadā atgādiniet sev visas mazās uzvaras attālināto mācību laikā.

Pieņem atzinību: SKOLĒNI – esiet lepni par to, ko jūs un jūsu vienaudži ir sasnieguši mācoties nepieredzētos apstākļos. SKOLOTĀJI – ja vecāki izsaka jums pateicību, laipni pieņemiet to un atgādiniet sev (un saviem kolēģiem), kādas milzīgas pūles jūs esat ieguldījuši.

Rūpes par sevi: Ja vīruss mums ir ko iemācījis, tad to, cik nozīmīgas ir rūpes par sevi. Katras jaunas dienas sākumā velti piecas minūtes rīta kafijai vai dažām dziļām ieelpām pirms noskan zvans uz stundu.

Tas pats, bet citādāks

Lai gan sajūtas atgriežoties skolā liksies pazīstamas, tomēr būs vairākas izmaiņas, sadzīvojot ar COVID-19.

Bez šaubām, būs vajadzīgs laiks, lai visi spētu pielāgoties jaunajam “normālajam”, taču ir veidi, kā nodrošināt, lai atgriešanās process noritētu pēc iespējas vieglāk.

Izveido rutīnas: Rutīna palielina drošības sajūtu, un tas šobrīd ir visnepieciešamākais. Izveido savas rutīnas – vai tā ir vingrošana vai podkāsta klausīšanās pirms skolas. Tas ļaus tev atgūt kontroles sajūtu.

Pārrunā izmaiņas: Daudziem atgriežoties skolā daudz kas liksies citādāks. Distancēšanās noteikumi klasēs, laika pavadīšana skolas gaiteņos, īpaša uzmanības pievēršana higiēnai, masku lietošana un testu nodošana.

SKOLOTĀJI – palīdziet skolēniem pieņemt šīs izmaiņas, apspriežot gaidāmo, nevis vienkārši pastāstot, kā lietas mainīsies. Atklātas un godīgas sarunas ar skolēniem sniegs zināmu paredzamības un caurspīdīguma sajūtu.

Dzīvo un mācies: Kas būs tālāk?

Pienākot kārtējai nedēļas nogalei vai rudens brīvlaikam, atceries maksimāli izmantot pelnīto atpūtu.

Ceļojums pa Latviju: Ne vienmēr ir vajadzīgi ceļojumi uz siltajām zemēm. Jūs varat sakravāt mantas un, izmantojot automašīnu, vilcienu vai autobusu, kopā ar ģimeni vai draugiem doties nelielā ceļojumā tepat pa Latviju. Pat ja tā ir tikai auksta nedēļas nogale. Vides maiņa ļaus jums uzlādēties nākamajam mācību un darba posmam.

Atslēdzies no skolas: SKOLOTĀJIEM ir tendence pavadīt arī brīvo laiku ar saviem kolēģiem – lieliski prāti domā līdzīgi! – tomēr svarīgi būtu satikties arī ar draugiem ārpus skolas sociālā tīkla. Fokusēšanās uz cilvēkiem un sarunām, kas nav saistītas ar skolu, ļaus pilnībā atslēgties no darba. Arī SKOLĒNIEM būtu svarīgi pavadīt brīvo laiku ne tikai ar skolas draugiem, bet arī rast citas ārpusskolas intereses.

Velti laiku hobijiem: Pilnveido savas jogas pozas, mācies jaunu valodu vai pamēģini kaut ko pirmo reizi, piemēram, iet pārgājienā, izlēkt ar gumiju, makšķerēt, izlēkt ar izpletni vai iemācīties nirt. Tas palīdzēs pielāgoties jauniem apstākļiem.

Ja izaicinājums tikt galā ar šīm pārmaiņām un prasībām ir radījis būtiskas garīgās problēmas tev, tavam kolēģim vai vienaudzim, iespējams ir laiks meklēt profesionālu palīdzību nevis mēģināt ar visu tikt galā pašam.

Skolas psihologs Maija Zvilna (36. kabinets, tālr. 26482681)